skole i skogen

Kategorier:

- Annet

Dører/vinduer/garasjeport :

Vi holder på å bygge om en skole. Kledning, vinduer og dører skal skiftes og fargesettes. I prosjektet skal det gjenbrukes noen fibersementplater i inngangspartiene, disse er i en farge som er veldig nær jotun muted yellow. Skolen har mye grønn og frodig skog rundt seg. Den eksisterende skolen er gul, så de ønsker seg nå noe annet. Naboskolen, fra samme tidsepoke, er grønn. Vi har vurdert både grønntoner og rødtoner. Men ser at det grønne forsvinner litt i skogen. Rødtoner er flott, men ønsker ikke at den blir for låverød. Vi har derfor vurdert amber red, villvin, gyldenrød tegl (hva er ncs koden på den?), og dodenkoph. Ønsker gjerne innspill fra noen som ser det litt utenfra. Legger med et bilde av eksisterende skole (gul) samt noen raske llustrasjoner av prosjektet under arbeid og inspirasjonsbilder. Fant også en flott farge på et inspirasjonsbilde på jotun sine sider, panel i rødtoner, legger det med. Hvilken farge er det? Takk for gode innspill!

2024-12-02 10:38:31

Fargerådgiver svarer:

Hei Silje

Jeg trenger litt mer informasjon får å kunne gi en helhetlig fargepalett på skolebygget.

Du skriver du skal fargesette også vinduer og dører. Kan du velge kun RAL fargekoder på vindu og dør. Eller kan du velge fritt fra Jotun sine farger i tillegg til ren NCS fargekoder ? Hvilken av rødtonene du har nevnt, eller en annen farge bør velges sammen med fargen på dør og vindu.

Kan du også sende bildet av naboskolen, helst en fargekode om vi ska ta hensyn til denne.

Legger ved en link til rødfargen på blogginnlegget du etterspurte ;)

https://uteinspirasjon.jotun.no/emmas-nye-inngangsparti/

Her har Emma valgt  LADY 3343 Dusty Purple på den ene døren og  LADY 3323 Tanke på den andre døren.

 Hvilken farge er det det blir på det nye taket ? Sort slik som bildet ? 

  JOTUN MUR 20141 Gyldenrød Tegl har NCS fargekoden S6020-Y60R.

Hører fra deg ;)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Takk for hurtig svar. Vi kan velge fritt fra ncs på vinduer. Dører blir RAL. Taket blir takpapp, grått. Naboskolen ligger i ei anna byggd, så de er ikke i nærheten av hverandre. Mer at de kanskje ikke ønsker å ligne på hverandre.

03/12/2024 13:51:15

Fargerådgiver svarer:

Hei Silje

Med utgangspunkt i  JOTUN 10168 Muted Yellow som en farge på noen av flatene på skolen vil jeg holde en knapp på  JOTUN 2279 Dodenkopf som hovedfarge.  JOTUN 2279 Dodenkopf er en fin rødfarge som vil stå seg til alle årstidene med sine skiftende farger på trær, omgivelser og lys.

Jeg opplever  JOTUN 20118 Amber Red kan bli litt for lys på hele bygningen når den skal sammen med  JOTUN 10168 Muted Yellow.

 JOTUN MUR 20141 Gyldenrød Tegl fort kan vippe mer brun i denne sammenhengen.

 JOTUN 0042 Villvin kan fort bli en litt intens rødfarge på en så stor bygning som dette ser ut til å bli.

 Jeg har valgt å fargesette alle vinduene og dørene som har glass i lik farge. Den mørke kontrastfargen RAL 8022 som  vil oppleves som sort, men mykere og varmere. Lekker til  JOTUN 2279 Dodenkopf og  JOTUN 10168 Muted Yellow

 Dører uten vindu som er på veggen med  JOTUN 2279 Dodenkopf vil jeg valgt å male i 8023 som er en lekker terrakottafarge. Oransbrun. Varm og fin ;)

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargen. Der finner du også anbefalte fargekombinasjoner til detaljer, mur og terrasse.


Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende maling med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

Nyheten DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. Med DRYGOLIN Power Clean får huset ditt et langvarig nymalt utseende.

Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu og Dør. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling, og til terrassen beiser du med TREBITT Terrassebeis eller TREBITT Oljebeis Terrasse.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk