Kategorier:
- Stue
- Kjøkken
Lister/dører/vinduer : Klassisk hvit
Heisann :) Vi bygger nytt rekkehus, og skal male kjøkken og stuevegger i fargen Letthet. Vi hadde tenkt å bestille kjøkkeninnredningen i fargen Antikkgrå, men ettersom det er nokså åpnet mellom kjøkken og stue, lurer vi nå litt på, om vi skal velge en litt lysere farge på kjøkken innredningen. Jeg liker godt Antikkgrå, den er litt kald, men likevel litt varm. Passer fint til blått og grått som er farger på noen av møblene våres. Jeg lurer på, om du har noen tips til andre farger vi kunne hatt på kjøkkeninnredningen vår, som passer til Letthet, men som vil være litt mer diskre, og lysere enn Antikkgrå, men som likevel gir et hint av farge?
Hei :) LADY 1624 Letthet er en nøytral hvittone som står fint til de fleste farger så her må jeg ha mer å gå på ;)
Jeg hjelper deg gjerne, men det er fint hvis jeg får bilder, slik at jeg får et godt inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Det er viktig at bildene er tatt i godt dagslys slik at fargegjengivelsen blir så riktig som mulig. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hvis du kan si noen ord om farger du liker eller ikke liker, er det supert. Hører fra deg :)
Hei igjen :o) Jeg legger ved tegninger av stue-kjøkken etasjen, og tegninger av kjøkkenet., så er det litt lettere å se for seg :) Jeg legger også ved et bilde av et gulv vi vurderer. Vi tenker å gå for et bitte litt gyllent gulv., men vil unngå veldig gule gulv. Når det gjelder møbler sender jeg et bilde av noe av det vi har nå. Skal kjøpe ny sofa, men venter til vi er flyttet inn., så blir det lettere å velge farge osv på sofaen. Vet ikke om disse bildene hjelper deg noe.. Jeg lurer litt på om jeg skal gardere meg, og gå for samme farge på kjøkken innredningen som på veggene., og heller legge vekt på detaljer som benkeplate, armaturer, møbler , tepper osv., siden kjøkkenet alltid vil være synlig når vi er i den etasjen., eller om jeg skal velge en litt forsiktig farge. Har du tips? Veldig takknemlig for all hjelp:)
Hei, takk for bilder :) Med ditt gylne, varme gulv er jeg litt redd LADY 1973 Antikkgrå kan vippe mer grønt i undertonen.
Jeg vil be deg ta en titt på den lysere og varmere LADY 1376 Frostrøyk som er anbefalt til LADY 1624 Letthet.
Jeg vil også nevne LADY 1928 Sommersne som har litt mindre rødt i seg og vil bli i en mer greige tone , begge vil gi en behagelig kontrast til vegger og gulv i mine øyne :)
Det er nevnt LADY 9918 Klassisk Hvit til lister, dører og vinduer. Ha i bakhodet at ulike hvittoner ikke alltid er optimalt. LADY 1624 Letthet vil nok vippe mer gult i tonen med LADY 9918 Klassisk Hvit og det gir liten kontrast da de er for like. Hva med LADY 1624 Letthet også på dører, lister og vinduer?
Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
perfekt helmatt finish til slette tak
Markedets beste maling - til tre og panel
vakker, matt og robust - til slette vegger
vår vakreste maling - til slette vegger
Takk for mange gode råd :) Vi har litt i siste liten tenkt å endre litt på fargevalgene våre, og trenger litt nye tips.. Vinduer, innerdører og trapp blir levert i klassisk hvit, og derfor tenker vi at kanskje ikke Letthet på veggene, blir det fineste valget. Vi vil kanskje endre litt på gulvet, og gå for et oljet gulv med en natur farge, som ikke er like gyllent som det forrige, men fortsatt litt varmt/gyllent, og ikke for mye hvit pigmentert. Vi ønsker fortsatt lyse vegger. Det er to alternativer vi tenker på., enten ha kjøkken innredningen også i klassisk hvit, men da litt farge på veggene. Vil Refleksjon fungere tror du? Det andre alternativet er klassisk hvit også på veggene, men da ha en litt lys farge på kjøkkeninnredningen. Men hvilken farge tror du da vi kunne hatt, som er lys, og lett å kombinere med møbler osv? Har sendt bilder av noen av møblene våre tidligere, samt teppe prøver. Sender også med et bilde av et kjøkken jeg har funnet på Uno kjøkken som inspirasjonsside, men som jeg ikke vet helt fargen på., men som jeg syns er fin. Har du noen tanker/tips? På forhånd, tusen takk for all hjelp.
Hei :) Det ser ut til at frontene fra inspirasjons bildet kan være fargen Snø, i følge deres nettsider er denne i NCS 0601-G70Y hvor næreste NCS er LADY 9918 Klassisk Hvit. Men mitt beste råd er å ta kontakt direkte med leverandøren som sitter med fasitsvaret ;)
LADY 1622 Refleksjon står fint til LADY 9918 Klassisk Hvit. Du kan også ta en titt på LADY 1928 Sommersne som vil gi litt mer kontrast til LADY 9918 Klassisk Hvit.
Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen.
Takk, jeg har tenkt litt på sommersne, skal kjøpe en liten boks, og teste den ut :) Vil sommersne gi litt lunhet til klassisk hvit? Og hvilke farger står fint til sommersne , som ikke er så mørke? Tenker på soverom som ikke er så store.
Hei igjen 🙂 Det var mange spørsmål fra meg., men bare sånn helt til slutt.. Ettersom vi ikke får endret farge på vinder , trapp inne som går over tre etasjer, og er synlig inne i stuen, samt innerdøreene fra klassisk hvit til letthet, så er det ikke å anbefale å male veggene i Letthet? Det var letthet jeg hadde falt for, da den er passe varm og fin.. Har ikke vært helt lett å finne en annen farge å erstatte den med, som jeg liker like godt ☺️
Hei :) LADY 1624 Letthet vil ikke nødvendigvis bli feil, ha i bakhodet at den vil oppleves mer gyllen i møte med LADY 9918 Klassisk Hvit og LADY 9918 Klassisk Hvit kan vippe mer kjølig.
LADY 1928 Sommersne er anbefalt til LADY 9918 Klassisk Hvit og vil bli mer definert enn hva LADY 1624 Letthet vil bli så jeg holder en knapp på denne. Kombiner gjerne med den litt dypere LADY 10679 Washed Linen.
Før du bestemmer deg for en farge, er det lurt å teste den på veggen og observere hvordan den endrer seg gjennom dagen. Bruk gjerne små prøver i ulike deler av rommet for å se hvordan skygger, lys fra vinduer og lysstyrken påvirker opplevelsen av fargen. Lykke til :)
Tusen takk for god hjelp :)
Hei igjen :) Vi har nå klart å få alle vinduer, dører og trapp levert i Letthet likevel. Når jeg nå velger kjøkkenfargen, ønsker jeg at den ikke er for mørk, men det gjør ikke noe at den vises litt igjen. Ettersom veggen nå blir i fargen letthet, lurer jeg på, vil et kjøkken i fargen blek sand, bli fint? Vi har bestemt oss for litt varme gyllent gulv som på bildene. Eller er kalk en bedre farge? Andre farger som kan anbefales?
Hei :) Kjøkken i LADY 1016 Blek Sand vil bli lekkert til LADY 1624 Letthet. Når det gjelder LADY 10341 Kalk er denne anbefalt til LADY 9918 Klassisk Hvit og ikke LADY 1624 Letthet :)
Hei igjen 🤗 Etter å ha malt opp en prøve med blek sand, føler vi den kan gå i litt grønt, og bestemte oss for å bestille kjøkken innredningen i Sommersne. Men nå ha vi fått vite at JKE ikke kan levere kjøkkenet i denne fargen. Det må være en mer standard NCS kode. Har du noen tips til andre farger som kan minne om denne, men som ikke er en spesial farge fra Jotun?
Hei :) Du gav meg en utfordring her men den som vil legge tettest på etter det jeg har funnet av ren NCS vil NCS S1002-Y være den som vil ligge tettest på. Dette er den samme som vi kaller LADY 1024 Tidløs. Lykke til :)
Tusen takk, da skal jeg prøve male med Tidløs☺️
Hei :) jeg fant også S1002-Y20R som kan bli aktuell. Lykke til med prøveoppstrøk ;)
Takk, da skal jeg ta en titt på den også☺️
God morgen :) Da har jeg malt litt med begge fargene. Tidløs er nydelig på dagtid, men på kvelden ser man et lysegrønt skjær i fargen. Pga dette heller jeg heller litt mot alternativ nr 2 som du sendte meg. Den likte jeg ganske godt. Den er kanskje litt mer beige enn sommersne? Føler sommersne er litt mer kjølig. Er det andre lyse toner du tror jeg burde teste? Begynner å nærme meg fristen for bestilling av kjøkken, så nå er det siste innspurt :o) Trude :)
Hei :) LADY 1928 Sommersne har NCS 1102-Y10R, det vil si 10% rødt i seg. S1002-Y20R har like mye kulør men med 20% rødt så den vil bli litt varmere men den er litt lysere. Når det gjelder LADY 1024 Tidløs har ikke denne rødt i seg så den kan vippe i en grønn undertone. Jeg finner dessverre ingen andre som vil ligge tett på LADY 1928 Sommersne dessverre. God helg ønskes :)
Den e god 🤗 Det har vært masse spørsmål fra meg 😅 Men jeg tror kanskje Tidløs blir fin til veggen når den er malt i letthet. Veggen jeg har holdt fargen opp mot e Klassisk hvit. Men uansett, tusen takk for gode tips, og good helg🌞
Heisann :) Vi har valgt Tidløs på kjøkkeninnredningen, og Jotun Letthet på vegger, vindu og dørkarmer. Vi hadde bestilt innerdører i Letthet også, men så har husbyggeren endret leverandøren sin på innerdører, og vi får vite nå at de ikke kan levere innerdører i Letthet. det må være en NCS s farge.. Vi har Letthet på alle rom, bortsett fra soverom i fargen Silke. Har du et forslag til hvilken farge vi kan ha på innerdører nå, som kan passe til Letthet? Mvh Trude :)
Hei :) Det er dessverre ikke så mange valgmuligheter. Jeg vil derfor holde en knapp på å gjenta LADY 1024 Tidløs på dører, du vil da få ett helfelig uttrykk. LADY 1024 Tidløs har NCS S1002-Y. Lykke til :)
Tusen takk for tips :o) Tidløs vil passe til soverommene som er i Jotun silke, ikke sant? Bare dobbelt sjekker. Hilsen Trude :)
Hei :) Ut fra de valgmulighetene du har til dører hvor du må ha en standard NCS er LADY 1024 Tidløs den beste kandidaten i mine øyne da du har LADY 1624 Letthet som selve basefargen. LADY 1024 Tidløs vil gi en myk overgang til LADY 0486 Silke . Lykke til :)
Da går vi for det :) Igjen, tusen takk for gode råd:) Trude