Kategorier:
- Stue
- Kjøkken
- Gang
Lister/dører/vinduer : Se over
Hei! I overetasjen i en enebolig har jeg en halvåpen løsning med stue, kjøkken, gang og trapp, ca 80 m2. Jeg har i noen år (fra tidligere eiere) hatt klassisk hvitt tak og vegger mot vest og sør, og sophisticated blue mot nord og øst (mesteparten av stue og kjøkken). Lister, vinduer og kjøkkenfronter er klassisk hvitt. Trappegelender er visst bomull, men det kan jo evt. ganske greit males. Selve trappa er også klassisk hvit. Jeg syns dette har føltes fresht og moderne, men også litt hardt. Nå føltes tiden inne for en forandring og jeg ønsket å gjøre det lunt og varmt men samtidig litt mer fargerikt og lekent. Jeg har nerdet litt og sett litt på fargesirkelen og nuances-fargekartet. Jeg har hatt lyst til å velge tre farger og beholde todelingen samt male taket, altså i tre ulike farger. Jeg er nå på oppløpssiden for jeg har allerede malt en del, men ble plutselig litt usikker. Fant denne tjenesten og tenkte det måtte vært nydelig å få tilbakemelding! Kommer tilbake med to spesifikke spørsmål. Jeg har malt taket i kokos. Denne fargen ønsket jeg å matche med de to andre, én ton-i-ton og én på nyanse men komplementært. Har derfor valgt rural og silky blue som veggfarger! Tanken er at begge veggfargene kan fungere som kontrastfarger i hver sin del av overetasjen som ellers blir dominert av de to andre. Syns disse tre fargene er veldig pene sammen rent fargemessig, men så kommer bo- og interiørbiten :) Se bilder. Tanken var opprinnelig å male resten av de mørke veggene i rural. To spesifikke spørsmål: 1) jeg har ikke tenkt å bytte gulv (i alle fall ikke med det første) eller benkeplate på kjøkkenet. Blir det for mye beige? Møbler kan jo males, som f.eks. tv-benken. Bør jeg bryte opp og male noe av det mørke i kokos eller silky blue, eller introdusere en fjerde farge? Er redd det skal bli «for mye» også. Det er kanskje egentlig sprekt nok som det er med disse fargene :) Jeg har lurt på å male småmøbler og evt. pynt/detaljer i true blue! 2) jeg har tenkt å plassbygge et vitrine-/barskap mellom pipa og vestveggen som nå er lyseblå. Jeg har sett for meg å male pipa og det nye møbelet i samme farge for å skape en romdeling og en slags integrering med det møbelet, men hvilken farge bør jeg velge? Det hadde kanskje vært rart å hatt pipa og dette møbelet i rural? Bør møbelet være ensfarget eller tofarget, f.eks. med svart bakvegg (det blir dører med glass). Møbelet skal ha grunne pyntehyller på baksiden mot pianoet og kan ha f.eks. silky blue på den siden. Kanskje pipa også kan ha egen farge på den siden. Veldig spent på å høre hva dere tenker!! Hadde vært nydelig å få tilbakemelding på telefon, for jeg føler det er mye å snakke om her.
Laster opp flere bilder som ser ut til at ikke ble med først :)
Hei :) Vi har dessverre ikke mulighet til å svare på fargeråd via telefon. Vi får mange hundre spørsmål i uken og da må vi sørge for at det foregår i ordnede former, at vi finner tilbake til de ulike trådene, at man får svar i rett rekkefølge slik at det blir rettferdig etc.
Takk for bilder du sendt, jeg fikk ett godt og positivt inntrykk. LADY 1931 Kokos er vakker i møte med LADY 12085 Rural og LADY 4666 Silky Blue gav en delikat, crispy kontrast. Jeg vil også si at LADY 4666 Silky Blue ble rålekker i møte med de fargede blyglassvinduene som får lov til å skinne 👌. Med trappegelender i LADY 1453 Bomull er ikke denne optimal til LADY 4666 Silky Blue eller LADY 9918 Klassisk Hvit på trapp så mitt beste råd er å male i LADY 9918 Klassisk Hvit.
Jeg holder en knapp på å male LADY 12085 Rural på resterende vegger, den vil gi en vakker, varm kontrast til din grå sofa. Selve pipen vil både LADY 12085 Rural eller LADY 1931 Kokos bli lekkert. Hva om du maler detaljer i LADY 4625 Nordisk Hav som er litt mer nedtonet enn hva LADY 4947 True Blue er men likevel frisk, gjerne i kombinasjon med LADY 4223 Sama da de er ton i ton. Mitt beste råd er å male de største flatene først, det vil da bli lettere å ta stilling til detaljer senere ;)
Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
vår vakreste maling - til slette vegger
vakker, matt og robust - til slette vegger
Markedets beste maling - til tre og panel
Hei og tusen takk for svar! Så hyggelig at dere "godkjenner" kombinasjonen :) Nå føler jeg meg tryggere med å gyve løs og male resten av veggene i Rural slik jeg hadde tenkt. Men jeg får lyst til å spørre en gang til om bar-/vitrineskapet jeg har tenkt å bygge inntil pipa. (Det er to pipeløp og det nærmest skapet er ikke i bruk, slik at temperatur bør ikke bli et problem.) Kan dere prøve å se for dere hva som er fint mtp fargevalg her? Jeg ville i utgangspunktet male pipa i Rural, men blir det mye i samme farge å male begge deler i den fargen? Jeg har tenkt å bygge skapet i MDF, med glassdører øverst og nederst. Se vedlagt skisse. Kan det tenkes at det ville vært fint å male en annen farge i bakvegg inni skapet som da synes gjennom glassdørene? Jeg har tenkt å bygge skapet "tosidig" slik at det blir pyntehyller på baksiden, som da går inntil veggen i silky blue. Ville dere malt pipa og denne "hylla" i silky blue på den siden, mot pianoet? Og evt. rural mot ovnen og spisestua pluss skapet i rural? Blir det rart å ha den fargen på et møbel? Igjen tusen takk for svar!
Hei :) Det er vanskelig å mene så mye uten å være fysisk tilstede men basert på bildene og din skisse ser jeg for meg pipen i LADY 12085 Rural slik at den får en farge på alle sider. Hva om du maler skapet i LADY 1931 Kokos som vil bygge en bro mellom LADY 4666 Silky Blue og LADY 12085 Rural (mild kontrast) med den dypere LADY 10981 Norwegian Wood på bakvegg i skapet (evnt hyller) som vil skape dybde og fremheve gjenstander i skapet :)