Kategorier:
- Stue
- Gang
Hei! Vi har et feriehus i Lom, bygget i 1947. Det var delvis pusset opp da vi overtok. Jeg skulle gjerne hatt en god plan for farger inne- gang, kjøkken (er nå lysegrønt- liker egentlig det)!spises spise og stue. Jeg liker minst stue- den føles kald. Jeg ønsker at det skal være lunt. Og gjerne med farger. Tenkte f eks på green harmony i stue? Men jeg aner virkelignikke- ønsker forslag til en palett for disse rommene- og med litt tanke på at huset er fra 40-talley.
Hei, jeg vil gjerne hjelpe deg, men jeg har noen spørsmål og trenger litt mer informasjon før jeg kan starte :-) Du skriver at du trives med noen av fargene du har og at de kanskje skal beholdes ? På de fargene du skal beholde trenger jeg Jotun fargenavn eller NCS fargekode slik at jeg kan finne frem prøver av disse og se dem sammen med det jeg anbefaler til rommene du skal male. Hvis du ikke skal beholde den lysegrønne fargen på kjøkkenveggene trenger jeg bilder av hele kjøkkenet slik at jeg får et inntrykk av kjøkkenfrontene og benkeplaten :-)
Hei! Skjønner. Problemet er at jeg ikke har kodene, fordi det ikke er jeg som har malt. Grønnfargen heter urt, tror jeg. Men tror den er butinox? Men hvis du bare ser bort fra de fargene som er- tar jeg gjerne imot tips til hele etc. Gang, kjøkken, spisestue, stue 😊
Hei igjen, fargenavnet Urt gir ingen treff hos oss eller Scanox ( Butinox) men det kan kanskje være LADY 8222 Krydderurt ? Uansett så er det en fin farge som jeg basert på bildene prøver å jobbe med så kan du se på fargeprøvene jeg anbefaler til de andre om de passer til kjøkkenveggene. De malte og fantastisk flotte slitte gulvene i fargen som minner om LADY 10981 Norwegian Wood bør du beholde slik de er, men da anbefaler jeg at du maler gulvet i spisestuen mørkere slik at rommet får et dempet uttrykk mot resten av gulvene. Jeg anbefale LADY 1434 Elegant eller LADY 1145 Band Stone til gulvet i spisestuen. LADY 10981 Norwegian Wood er trolig for lik gulvet du har, men ikke lik nok og da blir den fort litt feil. Til veggene i spisestuen ser jeg for meg at LADY 11175 Adventure blir rålekker. Til veggene i stuen blir grønt uten tvil lunt og fint. Du nevner LADY 8252 Green Harmony den er absolutt fin, men jeg tror du kan tillate deg en dypere farge gjerne med noe mer kulør som LADY 8575 Natural Green, LADY 8479 Evergreen, LADY 8546 Local Green eller LADY 8469 Green Leaf, se hvilken som er best mot kjøkkenveggene. Til veggen i gangen ser jeg for meg LADY 10961 Raw Canvas :-)
Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen.
Markedets beste maling - til tre og panel
Hei! Tusen takk for svar. Så utrolig godt å få litt hjelp/ inspirasjon. Ja, fargen på de orginale gulvene er veldig fin (rustfargen) - fint å høre at du også syns vi skal beholde. Gulvet i stuen er beis av noe slag, mørk brun, som tidligere eier har gjort. Syns du det burde males, eller belholdes slik? Fordelen er at det er mer holdbart enn malingen - kanskje. Tusen takk igjen! Nå gleder jeg meg til å male!
Ja, du har helt i rett i at det er krydderut... husker det nå ;)
Hei, så hyggelig at du likte fargene og at du gleder deg til å teste fargene og male. Gulvet i stuen synes jeg ikke at dere skal male, men det lyse nesten hvite gulvet i spisestuen ville jeg malt mørkere i LADY 1434 Elegant eller LADY 1145 Band Stone. Lykke til og god helg :-)
Hei igjen, hva tenker du om takene? Hvilken nyanse er bra?
Hei, hvis du har malt med fargene vi har snakket om i tidligere dialog holder jeg en knapp på tak i LADY 1001 Egghvit eller den litt hvitere LADY 1624 Letthet. Til paneltak anbefaler vi LADY Supreme Finish den får du i fire ulike glansgrader, pure matt. silkematt, halvblank og superblank. Glans er smak og behag, men jo blankere maling du velger jo mer reflekteres lyset :-)
Hei! Her kommer flere sp mål. Kjøkkenet er grønt. Som du ser på bildene. Må ikke være grønt, men liker egentlig fargen. Vi får øvet nyt kjøkken nå, sol skal males. Jeg trenger tips til farge. Jeg har låst meg til en slags gulfarge innholdet mitt, trenger gode råd. Kjøkken ala devol kitchen (den stilen) Takk!!
Hei! Beklager, skrev fort forrige forespørsel - ser det ble mange skrivefeil. Prøver igjen ☺️ Her kommer flere sp mål. Kjøkkenet er grønt. Var det krydderurt vi fant ut at det var? Som du ser på bildene. Må ikke være grønt, men liker egentlig fargen. Vi får laget ny kjøkkeninnredning nå, som skal males. Jeg trenger tips til farge. Jeg har låst meg til en slags dus gulfarge innholdet mitt, trenger gode råd. Åpen for andre farger. Kjøkken ala devol kitchen (den stilen) Bilde en- der kommer høyskapet som jeg hr lagt ved bilde av- det skal males. Har lagt ved to bilder av kjøkken med type stil jeg ser for meg. Skal også få laget et sånn glasskap som du ser på bildet. Takk!!
Evt at alt her lik farge, ala :
Hei, jeg vil gjerne hjelpe deg men jeg trenger riktig fargenavn på grønnfargen :-) Sist nevnte jeg LADY 8222 Krydderurt, har du sjekket prøver av denne mot veggen ?
Ja, det er krydderiet. Åpen for andre forslag, hvis du tenker at veggene hadde vært fine med annen kombinasjon
Litt mørkere kjøkkenfronter i LADY 8493 Green Tea er lekkert mot veggfargen du har. Ønsker du en gulere grønntone som på det ene inspirasjonsbildet kan jeg anbefale 8597 Seaweed Green, https://www.jotun.com/no-no/decorative/interior/colours/8597-seaweed-green-interior
8612 Fruity Green ( denne fargen er dessverre ikke digitalisert) eller 8610 Juicy Green https://www.jotun.com/no-no/decorative/interior/colours/8610-juicy-green-interior.
Ønsker du å endre farge på kjøkkenveggene trenger jeg en oppdatering på hva du har valgt i tilstøtende rom :-)
Hei! Takk! Den ser fin ut. Jeg har ikke malt tilstøtende rom enda, men du foreslå adventure. Kan nok være jeg går for det. I stua malte jeg natural green som du foreslo. Det ble veldig bra. Lunt og fint.
Kjøkkenfronter i LADY 8493 Green Tea er lekkert mot LADY 8222 Krydderurt og sammen med LADY 8575 Natural Green, LADY 11175 Adventure og LADY 10961 Raw Canvas hvis du velger den i gangen. Det blir uten tvil gjennomført, lunt og lekkert :-)