Kategorier:
- Enebolig
Jeg ønsker råd om farge på et gammelt trehus (fra 1876) som vil passe godt inn i trehusmiljøet på Vålerenga. Huset var opprinnelig gult med grønne og hvite vindusrammer, men ble malt hvitt med grå karmer for 13 år siden. Nå ønsker vi å gå tilbake til noe som er mer i tråd med strøkets historiske karakter. Jeg tar gjerne råd om fargenyanser på gult-grønt-hvitt, men tenker også på en varm lys rosa/korallfarge, med lister i grått og hvitt. Eller andre forslag dere måtte ha. Naboenes hus er henholdsvis oker med lys gule vinduer og lys blått med mørkeblå karmer.
Hei, dette er virkelig et koselig og lekkert hus som fortjener litt mer farge. Vil du tilbake til opprinnelig gultone anbefaler jeg at du prøver å skrape deg ned til den gule slik at du kan vurdere hvilken gul som er mest riktig. Jeg anbefaler foreløpig at du vurdere følgende:
Alle disse gule er lekre sammen med
JOTUN 1376 Frostrøyk - lyse detaljer
JOTUN 8413 Herregårdsgrønn - vinduer
JOTUN 0745 Grønn Umbra - dører, det er fint å markere disse litt mørkere enn øvrige detaljer.
Rosa er også vakkert på ditt hus og lekkert mot rødtonen i taket. Jeg anbefaler JOTUN 0239 Mellomrosa som er en eldre klassisk rosatone. JOTUN 0239 Mellomrosa ville jeg kombinert med detaljer i JOTUN 1376 Frostrøyk og JOTUN 0394 Varmgrå og dør i JOTUN 0745 Grønn Umbra.
Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargen. Der finner du også anbefalte fargekombinasjoner til detaljer, mur og terrasse.
DRYGOLIN Nordic Extreme – holder lengst!
DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt
Supermatt Extreme-teknologi - holder lengst!
DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør
Vår suverent beste til vindu og dør
Selvrensende - langvarig nymalt utseende
JOTUN DryTech Murmaling - holder all mur pen lengst