Stort moderne hus trenger ny farge

Kategorier:

- Enebolig

Dører/vinduer/garasjeport :

Grunnmur og tak :

Hei! Vi bygde nytt hus som sto ferdig for ett år siden, og kledningen har beis med fargen naturlig eldet. Vinduer/dører har fargekode RAL 7016. I utgangspunktet liker vi fargene sammen, men synes ikke dette funker så bra på vårt hus, som har så store veggflater. Fargen blir veldig blass og kjedelig i lyst vær. Siden vi uansett må ta et strøk nr. 2, vil vi prøve en mørkere farge. Har vært inne på tanken om å gjøre huset svart, da jeg synes svarte hus glir mye finere inn i omgivelsene, og kanskje gjøre virkningen av huset litt mindre voldsomt.. Det jeg imidlertid da er usikker på, er hvordan svart vil bli mot vinduene som har blåskjær i seg? Vindskier og trerekkverk er møre royal grå, men tenker å male disse i samme farge som huset. Legger med et bilde jeg fant da jeg søkte opp funkissort, syntes vinduene kanskje hadde litt blåskjær, det så iallefall fint ut :)

2025-03-26 11:03:15

Fargerådgiver svarer:

Hei,  TREBITT 90033 Funkissort er gråsort med en litt kjølig tone så den er fin sammen med RAL 7016. Jeg anbefaler den nye  TREBITT Matt Oljebeis hos deg. Det er viktig å merke seg at med transparente farger vil fargen du har påvirke den nye fargen så jeg anbefaler at du lager prøveoppstrøk med  JOTUN 9054 Naturlig Eldet under  TREBITT 90033 Funkissort for å få et helt  korrekt inntrykk av hvordan fargen blir. På våre prøveoppstrøk er fargen malt på nytt ubehandlet treverk. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Svar:

Hei, takk for svar :) Funkissort var bare et eksempel jeg har sett på, er det noen andre svart-nyanser du mener ville passet bedre, eller burde vi gå for funkissort? Hvor lenge vil et støk med matt oljebeis holde seg, før det må beises på nytt? Sammenliknet med for eks DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt, som også kunne vært et alternativ? Setter veldig pris på om du ville kommet med et forslag du mener kan fungere hos oss (maling/beis/farge) :) Og - har du forslag til en terrassebeis som går godt med aktuell farge?

27/03/2025 14:06:13

Fargerådgiver svarer:

 TREBITT 90033 Funkissort er gråsort mot litt "kjølig" i tonen så det er den absolutt fineste i mine øyne sammen med RAL 7016 :-) Jeg synes at ditt hus kler en transparent beis så jeg ville valgt det fremfor dekkende. Male kan du alltid gjøre senere motsatt er umulig. Jokeren hos deg er at panelet er tidligere beiset i en annen farge, så hvordan  TREBITT 90033 Funkissort blir hos deg er det vanskelig å si og derfor litt vanskelig å si noe sikkert om terrassegulv, men vurder gjerne  TREBITT 9074 Nordisk Tre,  TREBITT 9050 Strå,  TREBITT 90029 Naturlig Sølvgrå eller den varmere  TREBITT 90028 Skyggebrun. Vedrørende vedlikeholdsintervall på ulike produkter er det avhengig av ulike faktorer hvor vær utsatt du bor så for et godt svar på det anbefaler jeg at du tar kontakt med våre eksperter på maling. Teknisk Service treffer du her: https://www.jotun.com/no-no/decorative/contact-us eller på telefon 33 45 75 30. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun