Stue og kjøkken

Kategorier:

- Stue

- Bad

- Kjøkken

Hei! Vi skal fornye vegger på stue og kjøkken samt fronter og kjøkkenbenk. Har landet på Tudor til stue. Kjøkkenet er åpent og glir over mot stue. Vi har en eklektisk innredningsstil med ulike trefarger og jordtoner. Vi ønsker å ha det lunt men samtidig lyst. Rommene har mange vi duer men er hovedsakelig vendt nord/nordvest. stue får også lys både fra sør, nordvest og øst. Benkeplate blir en «klassisk» mikrosement i grått. Gulvet blir en hvitpigmentert eikeparkett. Taket er takplater som vi kommer til å vente med å bytte ut. Ønsker å male det «bort» litt i en ton-i-ton med veggene uten at det blir for mørkt. Vi tenker at tak-og gulvlister også blir tudor. Per nå er trolig listverket rundt vinduer en eggehvit eller lignende, det vil vi endre etter hvert også. Trenger tips til farge på takplater, kjøkkenvegg (for litt variasjon mot stuen) og tilstøtende rom (yttergang) som da kan passe med tudor 🤗 Baderommet har mørkeblå fliser, nesten mot sort/mørkegrått. Veggene er per nå malt i en slags eggehvit eller i alle fall en gul hvit tone. Ønsker å male vegger og eksisterende skap i farge som også gir mening med paletten i stuen. Kan godt være mørkere, men badet har ikke dagslys. Servant og benkeplate blir trolig hvit. Dusjkabinett og kran blir etter hvert i sort utføring. Tar veldig gjerne mot råd og tips til fargeløsninger!

2025-04-16 17:49:38

Fargerådgiver svarer:

Hei, her har det kanskje skjedd noe på veien, for vi har bare mottatt et bilde av et flisgulv og en dør. Jeg hjelper deg gjerne, men det er fint hvis jeg får bilder av de aktuelle rommene, slik at jeg får et godt inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Jeg trenger også informasjon om NCS fargekode på kjøkkenfronter, eller eventuelt navn på farge hvis du skal male og allerede har valgt. Det er supert om du kan sende meg link med bilder av gulvet du har valgt. Det er viktig at bildene er tatt i godt dagslys slik at fargegjengivelsen blir så riktig som mulig. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hvis du kan si noen ord om farger du liker eller ikke liker, er det supert. Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist, da må du redusere. Hører fra deg :))

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Da skal jeg prøve å legge inn bildene igjen:) Det er helt flyttekaos her så jeg håper du kan få et inntrykk likevel. Vi har bestilt fargeprøver til kjøkkenfronter fra Superfront. Fargekoden står ikke der, men fargenavnene er: Moss, willow, silent greige, desert sand, concrete. https://superfront.com/nb_no Så skal jeg spørre de om å få ncs-koden på de ulike. Vi tenker å skifte fronter under i første omgang og forsøke å male rundt glassfrontene over i samme farge. Her er gulvet vi har valgt, selv om vi lurer på om det kan bli for lyst gitt at stuen hovedsakelig får lys fra nord.https://www.parkett.no/produkt/1-stav-parkett-eik-hvitmattlakket-haukeli/ Tudor oppleves ganske kald og hvit på veggene her. Tar gjerne tips til annen basefarge på veggene, kan hende maler vi om igjen. Når det gjelder stil liker vi det lyst og nøytralt men lunt og med noe jordtoner/naturfarger og litt eklektisk interiør med tre- og naturdetaljer samt innslag av varme farger. Når det gjelder badet kan vi være åpne for å bevare de blå flisene rundt speilet dersom vegg- og skapfarge kan gjøre at de passer inn. Men mottar gjerne tips til farge å male disse i også, i tillegg til vegg og servantskap:) Tusen takk for hjelpen! 

26/04/2025 07:15:52

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg vil gjerne hjelpe deg med å finne et harmonisk palett til alle rommene som skal males, for å skape en helhetlig flyt mellom de eksisterende elementene og de nye innslagene :)) Før jeg kan sette sammen et helt palett er det viktig at dere bestemmer dere for hvilken kjøkkenfront dere velger når dere har fått testet fargeprøvene hjemme. Jeg trenger som sagt informasjon om NCS fargekode til kjøkkenfrontene slik at dette kan være med i vurderingen. Det hadde vært supert om jeg kunne fått noen flere bilder av badet så jeg kan få et godt inntrykk av flisene. Det er kun mulig å sende 9 bilder av gangen. Hører fra deg :))

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Da skal jeg oppdatere deg når vi har valgt fronter og/eller får fargekodene fra leverandøren. Vi landet på å male det lille som er av kjøkkenveggen i tudor også. Har lagt inn flere bilder av badet så lenge :)

28/04/2025 15:10:16

Fargerådgiver svarer:

Supert! Hører fra deg :))

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen! Da har vi landet på dette gulvet: https://www.parkett.no/produkt/ekstra-bred-parkett-eik-grefstadvika/ Vi har ikke landet på fronter til kjøkken men om det ikke blir en av de trefargede frontene blir det ncs-kode NCS S 6010-G50Y. Så har vi lurt på å male muren bak peisen noe mørkere også, for å minske misfarging av sot over tid. Kanskje du har tips til det også?:) 

01/06/2025 22:57:14

Fargerådgiver svarer:

Hei, da tar jeg utgangspunkt i at du har bestemt deg for  LADY 0552 Tudor som basefarge til kjøkkenet og stuen. Denne ser jeg for meg at vil stå fint til det nye gulvet ditt. Siden du tidligere nevnte at du ønsker deg et ton i ton utrykk i rommet vil jeg anbefale deg å male taket, taklister og gulvlister også i  LADY 0552 Tudor, dette vil skape sømløse overganger og gi deg et behagelig nedtonet utrykk. Til hvite detaljer (vinduer, dører) vil jeg anbefale deg  LADY 9918 Klassisk Hvit. I disse rommene, med  LADY 0552 Tudor på vegg, ser jeg for meg at det kan være spennende å male vinduskarmene i en egen farge som en spennende kontrast og detalj hvis du ikke vil ha hvite detaljer. For å kunne gi deg fargeråd til dette må du først bestemme deg for en kjøkkenfront slik at dette kan tas med i vurderingen. Til muren bak peisen vil jeg anbefale deg å se på den dypere ton i ton fargen  LADY 10342 Kalkgrå. Mot gulvflisene og de blå flisene bak speilet på badet ser jeg for meg at det hadde vært råtøft å veggene i  LADY 8546 Local Green og innredningen i  LADY 8422 Green Marble. Til taket vil jeg da anbefale deg å male taket i  LADY 8088 Vårløv eller  LADY 8546 Local Green. Lykke til :))

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei! Tusen takk for rådene, dette blir gøy! Ville du også tenkt tudor i yttergang som grenser til både bad og stue? Her er det brystpanel og malte skyvedører til garderoben. Gulvflisene er mørk grå. Legger ved bilde:) 

03/06/2025 18:10:43

Fargerådgiver svarer:

Hei, i gangen vil jeg anbefale deg å enten male både veggene og brystningspanelet i  LADY 0552 Tudor slik som i stuen og kjøkkenet. Eventuelt kan du gjenta  LADY 10342 Kalkgrå på brystningspanelet som er på muren i stuen. Lykke til :))

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk