Fargepalett

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Kjøkken

- Kontor

- Gang

Lister/dører/vinduer : Dempet stort på vinduer og dører rundt i huset. Mest mulig listefritt, men gulv lister skal være som gulvfargen. Gulvet heter majestic California lysbeige fra fargerike

Hei. Pusser opp ett hus. Vi har byttet ut panel med gips, og det nærmer seg å måtte ta ulike fargevalg. Sliter veldig med å velge farger da vi egentlig ikke har noe spesiell preferanse. Liker det litt beige, lunt, men kunne også tenkt meg moe farge på soverom/ Walk in/ gang/ gjesterom, men ikke at det ser rotete ut, men en flyt i det. Vi har forresten satt inn svarte store vinduer, så kommer mye lys inn, samt svarte innedører. Skal ha hvite spotter i tak. Vi er inne på tanken å male samme farge på vegger og tak. Og lurer på om det er noe man bør følge i hele huset isåfall, samme farge i tak og vegger? Vi har en ganske åpen kjøkken og stue løsning. Kjøkken vi har valgt er i fargen kalkgrå som dermed påvirker litt fargevalg. Vi har tenkt litt på kalk på kjøkkenet da jeg vil tro dette er en farge som bør passe kalkgrå, og at å velge en lysere farge enn kalkgrå får man frem kjøkkenfargen, fremfor å evt skulle valgt kalk grå eller mørkere på kjøkkenveggene. Vil ikke ha for mange ulike farger i den åpne løsningen heller. Muligens å ta kalk også i stue? Men vi er redd den blir litt for lys og kjedelig. Evt å ha en mørkere farge på stue vegg, man kan kanskje ta igjen kalk grå fra kjøkkenet eller en annen som er mørkere og litt mer beige enn grå. Trenger litt tips. På rommene kunne jeg som sagt sett for meg på å eks ha litt farger, som eks malmø, nordic breeze, pale linden, devine. Har ikke så mye bilder da det ikke er ferdig. La til bilde fra stua, der spisebordet blir.

2025-04-28 13:59:07

Fargerådgiver svarer:

Hei, når det er åpen stue/kjøkken løsning trenger jeg en plantegning for å kunne vurdere hvor en eventuelt mørkere tone til stuen skal starte og stoppe. Tak i samme farge som vegger er lekkert. Jeg ville gjennomført det i alle rom også soverommene. Det er etter min mening ekstra lekkert med noe annet enn hvite tak i soverom :-) Du resonere godt,  LADY 10341 Kalk eventuelt den litt dypere  LADY 12182 Gentle Whisper er lekre sammen med kjøkkenfronter i  LADY 10342 Kalkgrå. Velger du  LADY 12182 Gentle Whisper så kanskje den vil fungere på vegger og tak i hele rommet uten å bli for lys. Disse greige tonen kan dra seg rødlig og litt kjølig sammen med gult ( LADY 8124 Malmø som er en syrlig gul) så jeg holder en knapp på  LADY 5452 Nordic Breeze og  LADY 8281 Pale Linden eventuelt  LADY 8596 Sunny Green og  LADY 4666 Silky Blue :-) 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.


Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 
 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Tusentakk for svar! Legger ved plantegning. Stuen er utvider ut der det er tegnet rødt. Og det røde krysset er fordi vi har fjernet den veggen, så vi her åpen stue / kjøkken. Kikket litt på gentle whisper, ser den er på samme skala som kalk grå også. Litt mer farge enn kalk, likte den. Dersom vi går for gentle whisper på kjøkken og i stua som er en forholdsvis lys farge så kanskje det er mulig å ha en mørkere vegg på tv veggen siden vi kanskje kunne tenkt det. Tv veggen er den korte veggen i stua, den veggen på motsatt side av den rød lange streken. Sunny green så veldig frisk ut!

30/04/2025 20:50:48

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen,  LADY 12182 Gentle Whisper er litt dypere og litt gråere enn  LADY 10341 Kalk kanskje akkurat nok hvis du tror at  LADY 10341 Kalk er for lys. Jeg anbefaler at du prøver begge på vegg. Ønsker dere en mørk fondvegg sammen med  LADY 10342 Kalkgrå og  LADY 12182 Gentle Whisper ( eller  LADY 10341 Kalkanbefaler jeg  LADY 10429 Diskret eller  LADY 10249 Sober. Jeg synes også at  LADY 20145 Wisdom er tøff eller hva med  LADY 2951 Sophisticated Red. Sort fondvegg som vinduene dine kan også bli fint  :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk