Råd om farger til trapperom og vaskerom

Kategorier:

- Soverom

- Bad

- Gang

- Annet

Hei, Jeg viser til tidligere dialog med dere om huset jeg pusser opp og det jeg skrev da: « Hei, Jeg totalrenoverer et hus og har funnet meg en palett som jeg lurer på om dere tenker passer fint sammen, i tillegg har jeg ikke helt landet farge på det ene soverommet. På soverommet (sov1) tror jeg at jeg vil ha nordic breeze på veggen, men ønsker en mørkere blå/grønn eller lilla tone i tak. Har dere noen tips? Gulv er hvitpigmentert eik (bjelin höja) og skal ha skap på hele den ene veggen med fronten tonstad fra IKEA (eik natur). I gangen tilstøtende rommet er planen å male soothing beige på vegg og muted coral i tak. Samme gulv som soverom. I deler av gangen vil det være flis, Pietre di paragone gre bianco. På badet (bad2) tilstøtende soverommet (sov4) er planen å ha spring breeze i taket. Og sov ved siden av det igjen fresh pasta på vegg og spring breeze tak. På kjøkken og i stuen er planen å male hvitlyng på vegg og devine i tak. På kjøkken er det nickebo front (grågrønn) og eikefronter i natur fra noremax. Samme gulv som ellers. Tenker dere dette kan gå sammen? Har tenkt på sov 3 spring breeze vegg og nordic breeze tak Sov 2 devine vegg og muted coral tak Bad 1 - devine i tak Kontor spring breeze vegg og fresh pasta i taket. Tenker dere denne paletten kan funke? Har lagt ved en plantegningen» - takk for gode råd og innspill her. Jeg har endt opp med lys aubergine på veggen på sov 1. Limte inn det over så dere kan se hvilke farger vi bruker i huset ellers. Det jeg nå trenger råd til er farger på trapperom som er i tilknytning til gangen, hvor jeg har muted coral i tak og soothing beige på vegg, og til vaskerom i underetasjen, samt farger på et toslettrom og et gjesterom. Jeg lurer på om silky blue kan funke i trapperom og vaskerom både på vegg og i tak. Trappen er i eik natur, men vurderer å male den i f.eks muted coral eller en annen farge dere tenker kan være egnet. Jeg skal også ha et lite toalettrom i tilknytning til vaskerommet og der lurer jeg på om secret green, pistachio eller spring breeze kan fungere på veggen? Det blir lys grå flis på gulv på toalettrom. Og grå-beig flis på vaskerom. I tillegg har jeg et gjesterom nede i tilknytning til vaskerommet hvor jeg lurte på om jeg skal male nordic breeze på vegg og muted coral i tak? Eventuelt har dere andre forslag på blå og grønn toner i disse rommene, eller en annen lys og fresh farge som kan fungere sammen med paletten i huset ellers? På vaskerommet skal jeg ha hvit voxtorp kjøkkeninnredning fra IKEA. Det blir et todelt vaskerom med kun vinduer i det ene rommet.

2025-04-29 15:02:07

Kommentar

Her ser dere trapperom, vaskerom, grov inngang (detter har jeg også omtalt som vaskerom over) og toalettrom. Planløsningen er endret litt slik at toalettrommet er litt mer på midten av rommet med grovinngang og design på vaskerom er litt annerledes da det blir benk på den ene enden og høyskap i andre enden, men da får dere et lite inntrykk av rommene i alle fall og plassering. Soverommet har to vinduer av 120 strl.

29/04/2025 15:07:21

Fargerådgiver svarer:

Hei, det kan virke som at det har skjedd en feil på veien for jeg har dessverre kun mottatt et bilde av planløsningen, kunne du prøvd å sende resten av bildene på nytt? Hvis bildene er over 5MB ( pr bilde) blir de avvist, da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Det er kun mulig å sende 9 bilder om gangen. Hører fra deg :))

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Jeg har bare lagt ved det ene bildet av planløsningen i underetasje. og ikke sendt noe mer, så mulig jeg var litt uklar i det jeg skrev. Beklager det i så fall. La ved bildet av planløsningen i hovedetasjen også nå hvis det skulle være behov. Mvh Marie

30/04/2025 15:52:49

Fargerådgiver svarer:

Hei, plantegninger er bedre enn ingenting, men jeg ser ikke gulvet, flisene og dine møbler så det er ikke optimalt med tanke på å gi fargeråd. Fargene du har valgt og de du planlegger er stort sett fine og det virker som en god plan. Når det gjelder trapperom ville jeg valgt en av de blå du allerede har  LADY 5452 Nordic Breeze eller  LADY 6167 Spring Breeze.  LADY 4666 Silky Blue blir litt varm sammen med de to du har så jeg anbefaler gjenbruk av en av de du har. Hvis det ikke er mye daglys i trapperommet holder jeg en knapp på  LADY 6167 Spring Breeze.  LADY 7386 Pistachio er min grønne favoritt :-) 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 
 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk