Kategorier:
- Annet
Dører/vinduer/garasjeport :
Grunnmur og tak :
Huset er fra 1901 og malt med linoljemaling. I dag er hovedfargen på huset 1574 Kalksten, med kontrast i 7005 Kvadergrå (finner ikke sistnevnte i Jotuns fargekart). Disse fargene har maleren fått frem ved bruk av et coloreye-apparat. Vi ønsker å bytte ut 1574 Kalksten med en mørkere farge, da denne fort fremstår som skitten i dag. Huset har tidligere vært mørkere grått og gult. Vi ønsker oss tips om hva som passer til dette bygget, da det i dag fremstår litt kjedelig.
Hei
Jeg ser for meg det vil bli fint å male huset i en mørk blåfarge sammen med en lysere blåfarge på omrammingen og dørene.
Ta en titt på kombinasjonen JOTUN 0730 Fjellblå sammen med JOTUN 4710 Duggblå på dørene og JOTUN 5556 Nordic Blue på omrammingen. Her vil JOTUN MUR 11130 Shade bli en fin farge på muren.
Liker du grønt vil jeg foreslå en kombinasjon av JOTUN 0745 Grønn Umbra på huset sammen med JOTUN 1284 Svolvær på omrammingen og den mørkere gråfargen JOTUN 1434 Labrador på dørene.
Her vil da JOTUN MUR 1491 Slipesten bli fin farge på muren.
Før du går i gang med å male vil jeg du tar en prat med våre eksperter på maling siden huset er malt med linoljemaling. Teknisk Service treffer du her: https://www.jotun.com/no-no/decorative/contact-us eller på telefon 33 45 75 30. Lykke til ;)
Takk for forslagene, dette skal vi ta en nærmere kikk på 👍
Hei igjen Tror kanskje 0730 Jotun Fjellblå blir litt mørk som grunnfarge på bygget. Hva tenker du om at vi bruker 5556 Nordic Blue som grunnfarge og 0730 Jotun Fjellblå som kontrast på karmer og på svalgangen? Det samme blir det nok med å bruke 0745 Grønn Umbra som grunnfarge, så her tenker vi 1284 Svolvær som grunnfarge og 0745 Grønn Umbra som kontrast. Hvordan vil dette fungere?
Hei - litt presisering i forhold til kontrastfarger; Vi skal ikke male vinduene, da disse er forholdsvis nye - og de vil da bestå i den hvitfargen de har i dag. Ble litt usikker på om dere tenker at kontrastfargen er på vinduene, med tanke på at dere anbefaler å også male de hvite inngangsdørene.
Hei
Jeg lagde en palett basert på at alle flatene skulle få en ny farge. Vegg, omramming, detaljer og dør.
Er det slik at JOTUN 1453 Bomull (ofte en standard hvitfarge på ferdigmalte vinduer) skal bestå vil fort JOTUN 1453 Bomull oppleves mer gul når den kommer sammen med den helt lyse JOTUN 5556 Nordic Blue som igjen kan vippe mer mot en kjøligere, blålilla retning Da vil JOTUN 4252 Kjønnrøk Dempet som er mørkere, men ikke like mørk som JOTUN 0730 Fjellblå fungere langt bedre i møte med hvittonen JOTUN 1453 Bomull. Se på dette blogginnlegget her.
https://uteinspirasjon.jotun.no/bla-nyanser-dempet-og-delikat/
Om det er slik at JOTUN 5556 Nordic Blue kommer tettest på en mørkere blåfarge som gir en kontrast til JOTUN 1453 Bomull vil jeg si det vil fungere fint. Se på enten JOTUN 0347 Malmblå eller den lysere JOTUN 5445 Delicate Blue. Jeg opplever det blir litt mindre hardt enn å velg JOTUN 0730 Fjellblå på omrammingen.
Selv om vinduene beholdes i en hvitfarge vil det bli fint å velge den dypeste blåfargen på dørene.
JOTUN 1284 Svolvær som et alternativ til hovedfarge vil også kle huset.
Og med en mørkere grønnfarge på omrammingen vil det gi en fin kontrast til JOTUN 1453 Bomull på vinduene. Jeg vil foreslå du også vurderer JOTUN 8413 Herregårdsgrønn som en grønnfarge på omrammingen, litt lysere slik at det blir litt mykere overgang til hvittone JOTUN 1453 Bomull på vinduene.
Hei igjen Vi har fått forelagt en ny farge - S 3502-B, som grunnfarge på bygget og 5445/6009-B Jotun Delicate Blue som en kontrastfarge. Er dette en kombinasjon du mener vil fungere?
Hei
LADY 5125 Orkla (S3502-B) vil stå til den mørkere JOTUN 5445 Delicate Blue på en fin måte, men jeg vil også si at kombinasjonen LADY 5125 Orkla med JOTUN 4252 Kjønnrøk Dempet gir en fin og litt mykere overgang. JOTUN 4252 Kjønnrøk Dempet som har litt rødlig undertone vil (om en kan si at en blåfarge er varm) ikke vippe mot en blåfarge som har litt grønnlig undertone i visse lys slik som JOTUN 5445 Delicate Blue mot LADY 5125 Orkla kan gjøre. Ikke at det vil bli feil ;)
Jeg vil råde deg til å prøvemale på en papplate begge blåfargene som du ser på opp mot LADY 5125 Orkla og JOTUN 1453 Bomull som er hvittonen din.
Muren vil jeg foreslå du maler i JOTUN MUR 1024 Tidløs eller JOTUN MUR 1376 Frostrøyk om du vil ha en lys tone på muren. Ønsker du derimot en mørke farge på muren vil jeg foreslå JOTUN MUR 1877 Valmuefrø.
Takk, da har vi litt å jobbe med 👍