Kategorier:
- Enebolig
Dører/vinduer/garasjeport :
Grunnmur og tak :
Vårt hus fra 1920-tallet er i nyklassisistisk stil, med jugendvinduer. Det er hvitt i dag, og vi ønsker å male det lysegrønt. Har hørt at lyse pastellfarger passer til denne historiske perioden og har vurdert Laurbær og Lærdal, men frykter disse blir litt for mørke. Ser etter en mer pastellaktig farge, og lurer på om en interiørfarge som Pistachio kan passe til eksteriør? Eller har dere andre tips? Er også åpen for gult!
Et bilde til...
Hei, takk for bilde av ett sjarmerende hus med vakre vinduer :)
På så store flater som husfasader, oppleves fargen som mye skarpere og mer intens enn innendørs eller på et lite område. Derfor anbefales mer dempede farger med mer svart på utsiden enn innsiden. Da LADY 7386 Pistachio er en interiørfarge har vi ingen erfaring med denne utendørs. Ha også i bakhodet at vi har ett relativt kjølig lys i høst og vinterhalvåret som bør tas med i vurderingen.
Jeg vil be deg ta en titt på 8291 Light Sage, jeg klarer dessverre ikke linke denne da den ikke er digitalisert. Som fargelamell vil du finne denne i fargeviften "Varig Vakre Murfarger" . Den har NCS S3005-G50Y så du vil også finne den i NCS fargeviften. Den vil være noe lysere enn hva JOTUN 7053 Lærdal vil være. Jeg vil nevne at denne også var tidstypisk grønntone inne i denne perioden ;)
Av gultone ble det ofte brukt JOTUN 1392 Gul Antikk men jeg vil også nevne den lysere JOTUN 10168 Muted Yellow som i mine øyne vil kle din bolig.
Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargen.
DRYGOLIN Nordic Extreme – holder lengst!
DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør
Vår suverent beste til vindu og dør
DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt
Supermatt Extreme-teknologi - holder lengst!
Selvrensende - langvarig nymalt utseende
DRYGOLIN Power Clean Vindu & Dør
Selvrensende detaljmaling med svært langvarig beskyttelse
Tusen takk for nyttig svar! Tror jeg skal teste ut både Lærdal og Light Sage på et større felt, for å få bedre inntrykk. Jeg blir muligens lurt av at jeg kun har testet en halvmeters stripe på ett av kledningsbordene…. (Legger ved et bilde av framsiden av huset også)
Hei :) Vi mottok dessverre ikke ditt siste bilde. Vil du gjøre ett nytt forsøk?
Hvis bildene er over 5MB ( pr bilde) blir de avvist, da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. God helg ønskes :)
Ah, bildet var 6 MB ja, har gjort det litt mindre nå :)
Hei, takk for bildet. Du har en flott fasade! Jeg vet ikke om du har testet ut 8291 Light Sage eller JOTUN 7053 Lærdal i løpet av helgen? Eller ble noen av de andre aktuelle? Du kan også i mine øyne vurdere JOTUN 8426 Dewy Green :)
Hei Line, nå har jeg testet ut Laurbær og Light Sage, se vedlegg. Av disse syns jeg Light Sage ble litt for "gråblå", så jeg foretrekker nok Laurbær, men syns at denne også er i mørkeste laget... Har ikke testet Dewy Green, men den ser også litt grålig ut? Jeg legger ved et par bilder av andre hus i bydelen som jeg liker, tipper disse to er enten Laurbær eller Lærdal. Jeg har nok sett for meg en enda lysere pastell-aktig grønnfarge, sånn at det ikke blir så stor kontrast til de ganske kritthvite vinduene.... samtidig vil jeg det skal være tydelig grønt, og ikke "grågrønt" hehe. Jeg har ikke testet Lærdal siden jeg syns Laurbær har mer kulør i seg, og Lærdal ser liksom gråere ut... men kanskje Lærdal vil kunne oppleves mer "pastell-aktig" på et stort hus?
Hei :) Dessverre er det begrenset med lyse grønne farger som er beregnet til utendørs bruk. For meg så ser det grønne huset med rødt tak ut til å ha mer gult i seg enn hva LADY 8302 Laurbær har, mulig jeg tar feil ;) JOTUN 7053 Lærdal vil du nok oppleve som mer pastell, helt riktig ;)
Det kan være at din lokale fargeforhandler foretar hjemmebesøk da ikke alt lar seg løse her jeg sitter bak en PC skjerm. God helg ønskes :)