Fargeforslag fasade

Kategorier:

- Enebolig

Dører/vinduer/garasjeport :

Grunnmur og tak :

Hei! Vi har kjøpt en enebolig fra 1930-tallet. Huset trenger en oppfriskning ute, og vi klarer ikke helt å bestemme oss for om vi da i samme sleng skal male i en annen farge. I dag er huset lys grått med hvite detaljer, men vi har ikke fått oppgitt nøyaktig hvilke farger som er brukt av tidligere eier. Om vi skal ‘beholde’ fargen må vi uansett altså finne noe som ligner. Jeg leser på dette med valg av farge på fasade og synes det er vanskelig . Derfor ville jeg sette veldig pris på noen tips fra andre som kan dette! Vi vil jo gjerne ha en farge som kler huset og hustypen. Det er relativt store flater med tak i form av sort takstein, og taket har også en ‘knekk’ etter at underetasjen ble utvidet på et tidspunkt. Dette gir huset en litt spesiell fasong. Det er små utstikkere hvor taket er hevet på hver side, med små vinduer. Det er også et leilighetsutbygg på den ene siden, et uthus i hagen og en garasje som deles med naboen (hvitt hus). Omgivelsene for øvrig er et klassisk boligstrøk, men litt forskjellig. Men i gata vår er husene stort sett hvite, et er lys beige og et er i en type lakserosa/oransje farge (dette skal mest sannsynlig males innen kort tid). Vi ønsker nok å gå for noe litt klassisk/tidløst, men veldig åpne for hva det kan innebære i vårt tilfelle. Bør vi holde det relativt lyst? Eller blir huset finere i en mørkere farge? Dersom vi skal bevege oss utenfor hvitt/grått/bruntoner, er det noen mer ‘spennende’ men fremdeles klassiske farger som er verdt å vurdere? Vi tar gjerne imot flere konkrete forslag, og generelle innspill som kan hjelpe oss på veien!

2025-06-11 18:24:22

Kommentar

Markiser over vinduer i første etg og terrasse er mørk grå og murstein ved inngangsparti er per nå malt grå (men kan naturlig nok males).

11/06/2025 18:37:12

Fargerådgiver svarer:

Hei , takk for bilder:) Jeg vil be deg ta en titt på noe varmere toner enn hva du har i dag. Det vil i mine øyne bli mer heldig hele året, sommer som vinter ;) 

Ta en titt på  JOTUN 1284 Svolvær eller  JOTUN 10254 Brun Jord til kledningen, Du kan fint beholde vinduer i hvitt som jeg antar er  JOTUN 1453 Bomull. På muren vil  JOTUN MUR 1491 Slipesten ble lekker til begge de nevnte da den er ton i ton samt skape en forankring i uttrykket :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 


Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende maling med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. Med DRYGOLIN Power Clean får huset ditt et langvarig nymalt utseende.

Vi har også Nyheten! DRYGOLIN Power Clean Dør og vindu en selvrensende detaljmaling, med anti-blokk teknologi som blir raskt klebefri, noe som gjør den spesielt egnet til vinduer, dører og andre detaljer som hagemøbler mm. Den er spesielt effektiv mot svertesopp og beholder farge og glans over svært lang tid, og har i tillegg svært langvarig beskyttelse.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling, og terrassen beiser du med TREBITT Terrassebeis eller TREBITT Oljebeis Terrasse.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk