Ny farge i gang, stue og soverom

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Kjøkken

- Gang

Jeg har akkurat kjøpt leilighet og ønsker å male "det meste". Entré, soverom, stue, kjøkken og evt. kjøkkenskapfronter. Ønsker varmere farger enn de som er der nå. Liker jordfarger, varm beige/gul, svak kobber/brun (soverom)

2025-06-20 22:31:58

Fargerådgiver svarer:

Hei

Jeg hjelper deg gjerne, men jeg trenger bilder, slik at jeg får et godt inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Det er viktig at bildene er tatt i godt dagslys slik at fargegjengivelsen blir så riktig som mulig. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hvis du kan si noen ord om farger du liker eller ikke liker, er det supert. Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist, da må du redusere. Hører fra deg :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Oisann, da ble nok bildene avvist. Prøver på nytt i lavere oppløsning. Kan også legge til at jeg er glad i grønnfarger. Lurer på om jeg også skal male taket, men pga. taklysene er jeg litt usikker.

23/06/2025 10:08:53

Kommentar

Jeg liker naturfarger som varm beige, brun, grønn. Gul. Kan også like blå. Ønsker ikke mørke farger. Ikke oransje, rosa, rød. Ellers ganske åpen :-)

23/06/2025 10:10:52

Fargerådgiver svarer:

Hei

Takk for  bilder, da er det så mye enklere å sette opp en palett ;) Basert på dine ønsker og fargetonen på gulvet vil jeg foreslå  LADY 1519 Vanilje på både vegger og tak på kjøkken/stue sammen med den litt lysere  LADY 1931 Kokos på kjøkkenfrontene.

Ønsker du å soneinndele leiligheten vil jeg foreslå en lys blåfarge i gangen. Gjerne lik farge på både vegger og tak i dette rommet også. Her vil jeg foreslå  LADY 5200 Dusky Blue

Den samme tankegangen, med å soneinndele soverommet, vil du få med å velge den tredje fargen. Jeg ser for meg det vil bli fint å male både vegger og tak i en dempet grønnfarge som  LADY 8469 Green Leaf.

Om du liker at alle tak har en og samme farge er vil både  LADY 8469 Green Leaf og  LADY 5200 Dusky Blue bli fine sammen med  LADY 1519 Vanilje som takfargen.

Alle gulvlister ville jeg valgt å male i lik farge som veggen. Det gir en mykere overgang mellom disse to flatene enn det gjør med å beholde de hvite. Smak og behag, ikke noe riktig eller galt her ;)

 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Til bad/våtrom anbefaler vi LADY Aqua.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Lykke til og god sommer :-) 
 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei igjen! Takk for veldig gode tips. Jeg tror jeg har landet på at jeg vil ha kokos på veggene i stuen. Tror ikke jeg kan male kjøkkenfrontene dessverre, da det er glatte fronter. Jeg har lyst å male tak, muligens også ytterdøren da jeg syns hvitfargen som er der nå er altfor kald. Vil kokos passe sammen med Dusky Blue i gangen?

13/08/2025 11:01:15

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen,  LADY 1931 Kokos er absolutt fin til  LADY 5200 Dusky Blue men hvilken NCS fargekode har dine kjøkkenfronter, passer de til  LADY 1931 Kokos ? 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Takk! Akkurat koden vet jeg dessverre ikke, men jeg er ganske sikker på at dette er samme farge. Legger ved bilde fra IKEA og av leiligheten.

13/08/2025 17:52:56

Fargerådgiver svarer:

Hei, hvis kjøkkenfrontene dine heter Havstorp beige så er fargekoden  S3005-Y20R. Hos oss heter denne fargen  LADY 1939 Sandbeige og den er absolutt lekker sammen med  LADY 1931 Kokos og  LADY 5200 Dusky Blue

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun