Overflateopppussing i 50-talls hus

Kategorier:

- Stue

- Barnerom

- Soverom

- Kjøkken

- Kontor

- Gang

Hei! Vi er en småbarnsfamilie som flytter midlertidig inn i bestemors 50-tallshus. Da det er for en kortere periode, ønsker vi kun å overflateoppusse vegger (og tak der det trengs) Fargene er minst 30 år gamle, og det er behov for en lysere vri. MEN jeg ønsker å ivareta husets egenart og velge farger som passer 50 tallsstilen (vi har endel retro/teakmøbler) liker også cottage core/bestemors sommerhus feelingen. Ser for meg pasteller, men ikke for "skitne" pasteller, det skal se litt fresh ut. Huset er ganske lite, så ønsker at fargene går igjen i flere rom for helhet. Synes det er så mange fine farger i paletten deres, men trenger tips for å få en fin helhet. 1: Stue. Den er i dag lysegrå, tilstøtende kjøkkenet. Ønsker en lys grønn, lilla eller gul. Synes nostalgi ser fin ut, tror vi hadde pale green på et tidligere barnerom, synes også den er nydelig. Lys Provence er fin gul. Men utfordre meg gjerne! 2: Kjøkken. Her ser jeg for meg "hvite" vegger og skap, men fargede skapdører. De kan gjerne være blå, så slipper vi unna med ett strøk. Men du kan også komme med andre forslag om du tror det blir bedre. 3: Gangen. gul i dag, men tenker den kan få en av de andre fargene, f.eks hvitfargen fra kjøkken. Men åpen for forslag. Dør til barnerom og inn til kjøkken fra den 4: Barnerom. Vi har Alladin på barnerommet der vi bor nå, og kan gjerne videreføre den. Vi har også spring breeze på noen rom her, og liker den. En litt varmere blåfarge (som altså går mot lilla) kan også være aktuelt. 5: kontor og lekerom: grusom grønnfarge i dag - tilstøtende barnerom og kjøkken. Tenker kanskje samme farge som barnerommet, da de har dør mellom rommene og kommer til å leke en del her. Håper du kan hjelpe meg for en fin, lys, pastellfarget, 50-tallsretro palett, som passer for en moderne småbarnsfamilie😅😃 Se vedlagte bilder. Møbler osv som er på dem skal ut og trengs ikke å ta hensyn til.

2025-06-23 11:33:25

Fargerådgiver svarer:

Hei

Jeg har satt opp en palett basert på den friske og lyse grønnfargen  LADY 7237 Nostalgi (S1010-G20Y)

 LADY 7237 Nostalgi

 LADY 1349 Light

 LADY 7386 Pistachio

 LADY 4468 Alladin

 LADY 4454 Tusenogennatt og 

4402 Silent Fall S1015-R60B som du vil finne i vår store interiørfargevifte, og i NCS fargeviften.

Jeg dristet meg til å foreslå en gulfarge som er litt mer kulørt enn  LADY 1171 Lys Provence, men ikke noe problem å bytte ut  LADY 1349 Light med  LADY 1171 Lys Provence om du heller vil ha en gyllen beigetone ;)

Jeg vil foreslå du velger en ren hvittone slik at fargene kommer godt frem og du får den litt crispy looken ;)

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Til bad/våtrom anbefaler vi LADY Aqua.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Lykke til og god sommer :-) 
 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk