Farge i nytt hus

Kategorier:

- Stue

- Kjøkken

- Gang

- Annet

Hei. Flytter inn i nytt hus og trenger hjelp og råd. Er nå malt i mange og sterke farger. Savner harmoni, ro og luftighet. Gang og stue: vurderer å beholde den rosa fargen og erstatte den gule med en lys hvit tone, men ikke helt hvit. Noen farger du tror kunne passet? Tror også jeg ertatter fargen i fangen med den rosa tonen som er i stuen ellers. Hvis jeg ombestemmer meg om sen rosa fargen, har du forslag? Generelt på lys, form pg farge på gulv ellers? Kjøkkenet: vil fjerne den røde veggen og den turkise grønnfargen. Ønsker et delikate og harmonisk kjøkken. Liker grønntoner, men kunne tenke meg en mer varm grønntone. Vil også male deler av kjøkkenet i en lys hvitaktig farge her også. Åpen for forslag. Kjellerstue: liker blått, men trenger å males når malingen er gammel. Har du forslag til en farge som kan brukes for å skape følelse av lunhet og ro. Kan ikke være for mørkt pga lite lysinnslipp. Håper du kan hjelpe meg ❤️

2025-08-01 08:26:00

Fargerådgiver svarer:

Hei! Jeg vil gjerne hjelpe deg, men om jeg skal kunne svare på dette så trenger jeg fargekoden på rosa-fargen av deg. Jeg trenger også fargekoden på kjøkkenfrontene, listene og takene dine :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei. Har ikke fargekodene på kjøkkenet desverre. Vet den rosa fargen heter Lucca fra fargerike. Håper du likevel kan hjelpe meg noe.

04/08/2025 15:18:40

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! Jeg sitter å ser på en fysisk fargeprøve av Lucca, men det ser ikke ut som fargen du har i stua. Den kan derimot ligne på den fargen du har i gangen, som man ser litt av på det ene bildet. Her ville jeg dobbeltsjekket fargenavn. Når det gjelder kjøkkenfrontene dine så er fargen på dem ganske avgjørende. Du kan ta kontakt med leverandør og høre med dem, eller du kan ta med deg ei skapdør til ditt nærmeste Jotun-forhandler, der kan de scanne fargen. Da er det lettere å hjelpe deg videre for å lykkes. :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Forstår ikke hvorf6du trenger fargekodene når jeg tenkte å male nye farger? Ønsker å erstatte alle fargene, mulig beholde den rosa fargen. Liker varmere grønntoner på kjøkkenet, i stuen og i kjeller er jeg veldig usikker

05/08/2025 09:36:35

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) Hvis rosafargen skal bevares så må jeg ha fargenavn for å kunne matche andre farger opp imot den. Dette er vanskelig fra et bilde på skjerm, da det gir misvisende farge. Og det samme gjelder kjøkkenfrontene dine. Du sier du vil male deler av kjøkkenet i en lys hvitaktig farge, for at jeg skal kunne matche det mot resten av kjøkkenet ditt trenger jeg at du finner en fargekode til meg. Eller har jeg misforstått? Skal alle kjøkkenfrontene males? Fargene og kodene du skal bevare trenger jeg for å hjelpe deg på best mulig måte.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei. Du har nok misforstått. Jeg ordlegger meg nok litt vanskelig. Skriver med baby på fanget, så skylder på det. Hele kjøkkenet skal males. Ønsker en annen og mer gyllen grønnfarge i stedet for den grønn turkise. Den røde veggen vil jeg erstatte med en hvit men varm farge. Har sett litt på fargene fresh pasta og bomull, mot sunny Green. Lurer på hva du tenker? Nåværende eier sier rosafargen også i stuen er Lucca. Lurer på å male gangen i Lucca fargen. Resterende gul farge i stuen vurderte jeg å male i bomull, men blir det litt kjedelige og sterilt? Hvis jeg ikke vil bruke Lucca fargen i stuen og gang. Har du noen tips om hva som kan være fine farger i stuen ellers? Takk igjen

06/08/2025 08:21:50

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! Da henger jeg med :) 

Kjøkken -  LADY 8596 Sunny Green på alle vegger, med  LADY 1453 Bomull på kjøkkenfronter. 

Stue -  LADY 1349 Light, denne er litt varmere enn  LADY 1775 Fresh Pasta, og passer derfor bedre i mine øyne mot Lucca.

Kjellerstue - Du kan teste  LADY 12083 Devine, en gyllen ferskentone. Denne vil skape en lun stemning i kjellerstua. Vil du fortsette med en blåtone vil  LADY 5452 Nordic Breeze være et godt alternativ.

Gang - Om du bestemmer deg for å male over Lucca, vil jeg anbefale  LADY 12083 Devine i gangen.

Alle disse fargene kan kombineres med hverandre.


Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Lykke til og fortsatt god sommer :-) 
 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Takk for svar 🤗

07/08/2025 09:04:31