Kategorier:
- Stue
- Barnerom
- Soverom
- Kjøkken
- Gang
Vi overtar snart et hus og ønsker å male alle rom i en gjennomgående, rolig og harmonisk fargepalett inspirert av Japandi og skandinavisk minimalisme. Vi liker et enkelt, men varmt uttrykk med naturlige materialer, dempede jordtoner og tidløse farger som passer huset. Interiøret vil bestå av grønne planter, stål, mørke og lyse tremøbler, lys sofa, med litt innslag av farger på bilder og puter. Vi beholder det originale tregulvet som nylig er slipt. Jeg er usikker på hvilke hvittoner som er brukt på tak, lister og vinduskarmer i dag, og tar gjerne imot råd her. Taket i stue, kjøkken og spisestue må males på nytt når takplatene er fjernet. Kjøkken, spisestue og stue (åpen løsning) Vi ønsker tidløse lys jordtoner som ikke oppleves for kalde eller varme – gjerne i retning av farger som Kalk, Sommerbris eller Tidløs. Vi vurderer å bruke samme farge i disse rommene og videre opp trappen (panelvegger), eventuelt nyanser av samme tone. Veggen mellom stue og spisestue åpnes for mer lysinnslipp. Nytt kjøkken: - Fronter: mørk eik (Huseby Pesto – Hovedbrun) - Høyskap: Soothing Beige - Benkeplate: Linen Cream eller Caesarstone Bianco Drift - Kjøkkenleverandør har foreslått bl.a. 1931 Kokos og 1376 Frostrøyk, men vi ønsker å unngå gultoner. Andre etasje – gang og soverom -Gang og soverom: lune, tidløse farger, gjerne litt mørkere enn i stue/kjøkken. - Hovedsoverom og barnerom har skråtak + vegg til vegg teppe. - Barnerom: dempet grønn/grå/beige tone. - Tredje rom (walk-in): lys og enkel farge pga. mye skap. Gang nede (med trapp opp og ned) - Høyt under taket, mørkegrå gulvfliser. - Mulig å fremheve med en annen, men harmonerende fargetone. - Tak beholdes hvitt. - Åpent for råd om lister bør males i veggfargen. Gang/trapp til kjeller - Vegger hvite i dag – vurderer lysere jordtone eller beholde hvitt. Kjeller/gjesterom - Vegg-til-vegg-teppe i lys beige/grå. - Lav takhøyde – vurderer lys, lun kalkmaling på veggene (purus gips) for mer innbydende uttrykk. - Paneltak – ønsker råd om helmatt vs. litt glans for romfølelse. På forhånd takk. Vedlagt følger bilder av rommene og moodboards.
Laster opp flere bilder hvis ikke alle kom med.
Hei, takk for bilder :) Med LADY 12075 Soothing Beige på kjøkkenfronter gir denne en del føringer for hvilke hvit og beige toner som vil være optimale. Kjøkkenleverandør som nevner LADY 1931 Kokos eller LADY 1376 Frostrøyk har rett i at dette er gode kandidater.
LADY 10341 Kalk har litt for mye rødt i seg og greige toner i møte med beige toner som LADY 12075 Soothing Beige er ikke alltid optimalt. LADY 1024 Tidløs er jeg redd vil vippe grønn i undertonen i møte med gulv og kjøkkenfronter. Da du ønsker mindre gul tone enn hva LADY 1931 Kokos eller LADY 1376 Frostrøyk står jeg igjen med LADY 1624 Letthet .
Jeg kjenner dessverre ikke til Sommerbris, mulig den er fra en annen leverandør?
Dessverre mottok jeg ikke bilde av moodboard, vil du gjøre ett nytt forsøk? Jeg vil også gjerne ha en skisse på planløsning. Hvis bildene er over 5MB ( pr bilde) blir de avvist, da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Hører fra deg :)
Hei og takk for raskt svar og gode råd. Mulig jeg da tester Frostrøyk og Kokos, finnes det andre farger som også kan passe til Soothing Beige som er lyse? (0552 Tudor?) Jeg lastet opp en PDF med plantegning og moodboard, så det var derfor den ikke kom med. Sender filen nå som jpg-filer, håper det er oversiktlig. På forhånd takk!
Hei :) LADY 0552 Tudor er noe mer rødlig så jeg er redd denne vil vippe mer rosa i undertonen samt at LADY 12075 Soothing Beige vil dra deg i en mer grønn undertone som kombinasjon. LADY 0552 Tudor er mer optimal i kombinasjon med greige toner. Om det også viser seg at du har LADY 1453 Bomull som hvittone vil LADY 1453 Bomull vippe mer gul i møte med LADY 0552 Tudor. Jeg legger ved en link som forklarer litt om ulike hvittoner https://lady.inspirasjonsblogg.jotun.no/passer-bomull-og-egghvit-til-alt/
Basert på deres ønsker setter jeg opp en fargepalett så kan dere selv luke ut de dere ikke liker og leke dere med hvilke farger som bør hvor. Alle fargene i denne paletten passer etter min mening sammen, men noen kan selvfølgelig sløyfes:)
Hva om du kombinerer LADY 1376 Frostrøyk med LADY 10678 Space , LADY 12075 Soothing Beige (som du har på fronter), LADY 12290 Antwerp Beige og LADY 11130 Shade. Alle disse er ton i ton og står supert til hverandre. Av mer kulørte vil LADY 10580 Soft Skin, LADY 2024 Senses, LADY 8281 Pale Linden og LADY 7629 Antique Green harmonere lekkert til disse beige. Jeg vil tro de vil ligge tett på moodboard du har sendt meg :)
Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
perfekt helmatt finish til slette tak
Markedets beste maling - til tre og panel
vakker, matt og robust - til slette vegger
vår vakreste maling - til slette vegger
vakker, matt og god for inneklimaet - til slette vegger
Vakre, matte våtromsvegger