Fargesetting i leilighet

Kategorier:

- Stue

- Barnerom

- Kjøkken

- Kontor

- Gang

Hei, Jeg skal male nesten hele den nye leiligheten min og trenger hjelp med helheten. Med unntak av hovedsoverom og vegg bak kjøkken som begge er malt i 7628 Treasure, er alt hvitt med trefargede lister og lyst tregulv. Jeg har sett for meg noe som det jeg beskriver under, men tar gjerne tips til andre kombinasjoner eller liknende farger som vil harmonere bedre. Jeg ønsker det lyst, fresht, varmt og fargerikt, uten at det blir helt tutti-frutti-stemning. Stue/kjøkken: her ønsker jeg det skal funke med maleriet i grønt/grått, samtidig som jeg ser for meg å la de grå kjøkkenskapene og veggen bak kjøkkenskap i Treasure være (kan være åpen for å male alt, men ikke egentlig planen). Jeg ønsker også å male taket i samme farge / en mørkere eller lysere nyanse. Jeg har sett for meg en rosatone, for eksempel Deco Pink. Rommet er nord-østtvendt med store vinduer. Gang: lite lys og lavere under taket enn i stua. Mye gang. Gulvet er en slags dypgrønn laminat, og jeg ser for meg at en frisk gulfarge kunne vært veldig fint! Jeg så først for meg en dus gulgrønn, for eksempel Malmø, men siden det er såpass mørkt tenkte jeg det kanskje kan fungere med en sterkere farge. For eksempel Sommersol. Alle tre soverom + stue/kjøkken har dør til gangen. Barnerom + kontor: to like store, østvendte rom. Ønsker hovedsakelig at det skal harmonere med de andre rommene. Liker godt både blått (feks. Ocean Air) og mer lavendel (feks. Lavender Touch), men gir kanskje mer mening å ha nyanser av den eksisterene paletten? Bygge videre på gult/grønt/rosa? Veldig åpen for forslag til fargetoner her, men ønsker "kjønnsnøytralt" barnerom. På forhånd tusen takk for hjelpen!!

2025-08-27 21:53:31

Kommentar

OBS: Møblene er eksisterende eier sine, og vil ikke være de samme. Jeg har mer nøytrale møbler i hvitt, beige og lyst treverk.

27/08/2025 21:54:27

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for bilder :) Mange av fargene du nevner er ikke optimale til  LADY 1453 Bomull . Basert på det jeg ser mistenker jeg at innerdører er i  LADY 1453 Bomull ? Er dette også den samme i tak? Jeg vil også gjerne vite NCS fargekoden på dine kjøkkenfronter da de bør tas med i vurderingen. Hører fra deg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Tusen takk! Det var veldig observant og helt riktig! Vegger og dører er malt i NCS S 0502 –Y, det samme er taket. Kjøkkenfrontene skal være NCS S5000-N.

28/08/2025 14:58:13

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for svar :)

Dine kjøkkenfronter i NCS S5000-N er den samme som vi kaller  LADY 9929 Steel Grey som er i en ren, kjølig gråtone. Da denne er såpass dyp vil den fungere til  LADY 1453 Bomull som er din hvittone. Med vegg i  LADY 7628 Treasure vil den stå fint til fronter. Da du vurderer  LADY 2782 Deco Pink er ikke denne optimal til  LADY 1453 Bomull. Jeg vil be deg ta en titt på den noe varmere  LADY 2040 Lys Granitt  eller 2504 Sandy Pink som også i mine øyne vil stå bedre til ditt gulv. Sistnevnte er funnet i vårt arkiv og den er ikke digitalisert men den har NCS S1510-Y50R og du vil finne den i NCS fargeviften. Den er lysere og ton i ton med  LADY 2040 Lys Granitt


I gang kan det være at  LADY 10235 Sommersol vil bli litt for ren i gultonen men test den gjerne ut ;) 

Jeg vil også nevne  LADY 1156 Kronblad som har like mye kulør og like lys men med litt mer rødt i seg slik at den ikke så lett vipper syrlig. 


  LADY 4894 Ocean Air vil stå fint på soverom. Jeg er redd  LADY 20186 Lavender Touch vil vippe mer grålig samt at den ikke er optimal til  LADY 1453 Bomull. Hva om du tar en titt på  LADY 8281 Pale Linden eller  LADY 1369 Sol på barnerom og kontor :) 


Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Lykke til :) 
 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Tusen takk for veldig god hjelp og svar!

29/08/2025 14:11:41

Kommentar

To raske oppfølgingsspørsmål: Dersom jeg ønsker en hakket mørkere farge enn Lys Granitt i taket, som fortsatt står godt til Sandy Pink på veggene - kunne Antique Brass vært et alternativ? Eller finnes det en mellomting mellom Lys Granitt og Antique Brass? Også blir det nok fort litt mye med grønt, gult og blått på soverom, så vi ser for oss å heller ha ulike nyanser av grønt som går fint ton-i-ton med Treasure på de to andre soverommene. Du nevner Pale Linden som et alternativ - kunne du nevnt noen flere eksempler? Tusen takk for hjelpen!

01/09/2025 20:24:30

Fargerådgiver svarer:

Hei :) 

En mellomtone mellom  LADY 2040 Lys Granitt og  LADY 2011 Antique Brass vil være  LADY 20116 My Beirut som også vil stå nydelig til 2504 Sandy Pink. Ønsker du større kontrast kan du helt klart benytte  LADY 2011 Antique Brass


I tillegg til  LADY 8281 Pale Linden og  LADY 7628 Treasure vil  LADY 7629 Antique Green stå fint til disse :) 

Før du bestemmer deg for en farge, er det lurt å teste den på veggen og observere hvordan den endrer seg gjennom dagen. Bruk gjerne små prøver i ulike deler av rommet for å se hvordan skygger, lys fra vinduer og lysstyrken påvirker opplevelsen av fargen. Lykke til :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Flott! Tusen takk!

02/09/2025 14:28:49