Innvendig vinterhage, kjøkken og stue. Utvendig vindskier og vinduer.

Kategorier:

- Stue

- Kjøkken

- Annet

Hei! Her skal dere få en skikkelig oppgave. Huset skal totalmales innvendig og utvendig. Nesten alt interiør kan eller skal byttes. Derfor kan deres farger være av avgjørende betydning. Utvendig: Utvendig veggfarge er valgt og dette er Dewy Green 8426. Hva da med vindskier og vinduer? Innvendig: Må veggfargen inne i vinterhagen ha en sammenheng med utvendig Dewy Green (mye vinduer, så man ser inn)? Huset er gammelt og er en gammel husmannsplass. Jeg ønsker å få til en antikk look inne som gjenspeiler alderen og historien, spesielt gjelder dette vinterhage og kjøkken (kanskje også stue). Må kjøkkeninnredingen byttes eller males (eller er det mulig å beholde den som den er)? Blå kjøkkenstoler kan males om (men det sitter litt lengre inne å trekke de om). Jeg ønsker å beholde den blå skivepulten og blå hylle i stue. Hva med den lille blå sofagruppa med ender på😅? I dag er det hvite takessplater i stue, lysegrønt tak på kjøkken og hvit tak i vinterhage. Alt rødt interiør skal vekk. Så hva skal til av farger i tak, på vegger og lister for å få en antikk helhet her? Lykke til!!

2025-09-07 21:55:14

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg tar i mot utfordringen :-)  JOTUN 8426 Dewy Green blir lekker ute. viderefører husets opprinnelige farge grønt er hyggelig. På vinduer ville jeg valgt  JOTUN 1024 Tidløs. Hvis du har en ytterdør du ønsker å markere litt synes jeg at  JOTUN 8413 Herregårdsgrønn,  JOTUN 0347 Malmblå eller  JOTUN 2149 Rødberg er lekre. 

På veggene i vinterhagen ser jeg for meg  LADY 8478 Pale Green. I stuen ville jeg valgt en lys, men varm tone for å åpne litt opp så der anbefaler jeg  LADY 12313 Soft Dunes og på veggene i kjøkkenet  LADY 1303 Observe. Kjøkkenfrontene kan du gjerne bevare for å understreke stilen og det grønne skapet ville jeg også beholdt. Dører ville jeg tonet litt ned, men fortsatt malt i to farger slik det er i dag. Hva med dører i  LADY 1974 Golden Walnut og  LADY 1303 Observe. Dette er spennende kontraster til de blå møblene og dørene vil da stå lekkert ton i ton med veggen og gi et roligere inntrykk. Jeg må være ærlig å si at blåfargen på sofaen er varmere og ikke en super match med skrivebordet og hyllen, men sofaen passer godt inn i husets stil og gir et lett inntrykk. Jeg tipper også at den er god å sitte i så den ville jeg vurdert å trekke om. Alle tak og vinduer ville jeg malt i  LADY 1624 Letthet for å slippe mest mulig lys inn :-) 

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 


Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende maling med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. Med DRYGOLIN Power Clean får huset ditt et langvarig nymalt utseende.

Vi har også Nyheten! DRYGOLIN Power Clean Dør og vindu en selvrensende detaljmaling, med anti-blokk teknologi som blir raskt klebefri, noe som gjør den spesielt egnet til vinduer, dører og andre detaljer som hagemøbler mm. Den er spesielt effektiv mot svertesopp og beholder farge og glans over svært lang tid, og har i tillegg svært langvarig beskyttelse.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Lykke til :) 
 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei Line og tusen takk for svært gode råd. Dette er gøy! I dette huset som jeg har fått, kan jeg bare starte med blanke ark og tenke helt nytt over alt :-)! Utendørs: Ville du malt tidløs på vindskier og rammeverk rund vinduer også? I vinterhagen likte jeg forslaget ditt om Pale Green. Jeg hadde opprinnelig sett på Secret Green 7718. Hva er forskjellene på disse synes du? Hva med lister her? Samme som tak? Hva med innslag av Sunny Green? Takk for forslag for farger på kjøkken. Hadde opprinnelig tenkt meg en blå farge 🤨, men liker Observer mer og mer jo mer jeg ser på den ;-)) Godt forslag!. Hvilken blå hadde du i tilfelle valgt (Sea Mist, Spring Breeze, Alladin eller en annen)? Blir Soft dunes i stua litt lyst og kjedelig? Forstår godt tanken om å åpne opp, men mister man litt varmen i rommet? Har du eventuelt et annet forslag her? Tusen takk for all hjelp!😊

09/09/2025 14:03:35

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, vindu og lister rundt vindu ville jeg malt i  LADY 1024 Tidløs. Vindskier ville jeg malt i  JOTUN 8426 Dewy Green det gir et roligere inntrykk og løfter taket synes jeg, men dette er smak og behag. 

 LADY 7718 Secret Green er lysere og klarere i tone, mer pastell.  LADY 8281 Pale Linden er mer dempet med mindre kulørhet og mer sorthet. Jeg så for meg hvite tak og vinduer i  LADY 1624 Letthet i vinterhagen men ønsker du en mer leken stil med tak i noe annet enn hvitt ? 

Du nevner generelt klare pasteller som  LADY 7718 Secret Green,  LADY 8596 Sunny Green,  LADY 6253 Sea Mist,  LADY 6167 Spring Breeze og  LADY 4468 Alladin. Betyr det at du liker best klare pasteller og ønsker en palett med pasteller som går godt sammen eller nevner du disse fargene fordi du har fargekartet som heter Nuances :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, tusen takk nok en gang 🙂. Utendørs likte jeg 1024 Tidløs svært godt. Jeg har slått meg til ro med at 8281 Pale Linden er en meget fin farge i vinterhagen. Takk! På kjøkkenet er jeg i ferd med å roe meg ned med at 1303 Observe også blir fin. Burde jeg strengt tatt da malt om de blå stolene og den grønne skapet over kjøkkenbenken? I stua skjønner jeg også at den blå sofagruppa bør fjernes og ikke ha hovedfokus. Det er bare her at hytta ikke har vei helt frem, og det må bæres. Er det en farge som gir noe mer farge i stua og som gjør den noe varmere, men ikke mørk og trist. Dette må/bør vel også stå stil til kjøkkenet? Nuances har jeg nok sett på ja, ;-). Og eldre antikke kjøkkener har vært blå for meg helt frem til nå;-) Det blir hvite tak all over.

10/09/2025 13:26:44

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg ser at jeg tastet feil i siste melding. I vinterhagen anbefaler jeg  LADY 8478 Pale Green ( Ikke  LADY 8281 Pale Linden den blir litt kjølig) 

Blått kjøkken er veldig fint og tradisjonelt, før brukte de blått på kjøkkenet for å jage bort fluer. Hva med  LADY 1303 Observe i stuen og  LADY 4894 Ocean Air på kjøkkenet. Jeg tror den fungere både mot de blå stolene og skrivebordet, eventuelt kan du endre en av de blå slik at du får blåtoner som harmonere godt. Stolene på kjøkkenet har en varmere blåtone enn skrivebordet. Jeg vil legge til at jeg synes at sofaen med de lette armlenene er nett og fin i stuen, så den kan gjerne bli, eventuelt brukes i vinterhagen  :-)  

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei Line og takk for sist :-) Undertegnede er så smått i gang med det langsiktige maleprosjektet. Jeg ble meget fornøyd med LADY 8478 Pale Green i forgangen (skal møbleres etter hvert). Etter første lag med grunningen av LADY 1303 Observe på kjøkkenet, syntes jeg den hadde sneven av rose i seg. Blir dette bedre ved flere strøk? Rosa er jeg mindre glad i 🤔. Har vel mye med lyset (eller fraværet av dette inne?) Bare å fortsette?

15/06/2026 23:40:30

Fargerådgiver svarer:

Hei, vi anbefaler alltid to strøk når en farge skal vurderes. Når det er sagt så ser jeg jo at  1303 OBSERVE hos deg på disse bildene ser litt rosa ut. I teorien er  1303 OBSERVE en gyllen ( les gul) beige tone så jeg forstår ikke hvorfor den blir rosa. Maler du med Jotun produkter ? Det kan bli fargeavvik i andre produkter. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen Line! Fargen har blitt bedre etter 4 strøk, men den oppleves fortsatt noe rosa i «rett» lys, spesielt på den ene veggen. Tror kanskje jeg tvinger meg selv til å male om😬. Hva med 12118 Lady Hummus, 11173 Humble Yellow, 10961 Raw Canvas eller gode gamle 1140 Kaffe Latte? Hvordan står disse til 1624 Letthet og Golden Walnut (som er kjøpt inn😅). 

05/08/2026 20:49:54

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen,  1519 VANILJE (samme farge som Cafe Latte) og  12118 HUMMUS har en rødere undertonen enn  1303 OBSERVE så kanskje også disse blir litt rødlig hos deg. Personlig synes jeg at  10961 RAW CANVAS er den tøffeste, men også  11173 HUMBLE YELLOW er et godt alternativ hvis du tar jobben med å male om :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei Line! Da har jeg prøvemalt inntil døren mex Humble Yellow, på lista har jeg for med Corious Mind. I tillegg har jeg nå vært på stedet både i dagslys og kveldslys. Rommet blir relativt mørk på kvelden med bare Observe (som er noe rosa i sterkt lys på sommerstid) og Golden Walnut på dørene. Som du ser blir hvit innramming av lite vindu også relativt sterk kontrast. Bruker jeg Golden Walnut på kjøkkeninnredning i tillegg, vil rommet bli for mørkt? Står man i stua og ser inn på kjøkkenet, ja da ser det bedre ut og aktuelt bord (nå også med matchende stoler fra 1890) står godt til Observe synes jeg. Tar jeg derimot valget med å gå for Humble Yellow og Corious Mind på lister og dører, tror jeg fort detter kan gi en litt liten kontrast igjen og kanskje ikke står like godt til bord/stoler. Har du noen geniale råd nå på bakgrunn av aktuelle bilder? Hvordan få en god flyt i rommet, som ivaretar bord/stoler, kontrast på dør vs. vegg. Maling av kjøkkenoverskap og eventuelt kjøkkeninnredning uten at Observe og Golden Walnut sjeler alt lys i rommet. Finnes det en annen genial kombinasjon? 

20/09/2026 22:33:02

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, når det gjelder bordet så tror jeg at det blir like fint mot  11173 HUMBLE YELLOW som  1303 OBSERVE. Når du enda ikke har falt til ro med  1303 OBSERVE ville jeg tatt jobben med å male veggene.

Jeg anbefaler at du maler gulvlister i samme farge som veggen slik det er nå tar grønnfargen mye oppmerksomhet i rommet. Hva med vindu og underskap i  11174 CURIOUS MIND og overskap i  2951 SOPHISTICATED RED eller  2149 COFFEE som vil snakke godt med bord og stoler :-) 

https://www.jotun.com/no-no/decorative/help-and-advice/how-to-guides/indoor/how-to-paint-kitchen

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei Trine. Tusen takk for svar. Hvilken farge tenker du da på dørene? Jeg synes nemlig ikke Corious Mind står så godt til Golden Walnut (se bildet av dørlist mot dør). Jeg har nok litt tungt for det røde i Coffee og Sophisticated Red. Finnes det en farge som er en mellomting mellom Humble Yellow og Observe? Bør man male døren helt ut mot vegg inkludert list, eller vil en 3 farget løsning med vegg, list og dør bli finest? Jeg kan male om alt på dette kjøkkenet, men det brune bordet og de brune stolene må stå i stil til aktuelle farger. Har du eventuelt en annen kombinasjon som du tror hadde blitt helt fantastisk, med Pale Green i naborommet, med brune stoler/bord og blomstereng utenfor vinduet :-).

21/09/2026 14:46:28

Kommentar

Hei Line (ikke Trine😉). Sett litt på Soft Radiance på vegg, dempet Savanne på lister rundt dører og på overskap. Og Evergreen på dører? Står denne kombinasjonen til stoler/bord og hvor mye grønt er det i Soft Radiance (blir det lys mint)? Men tar gjerne svar på det andre også, neste uke skal rommet males ferdig😅

21/09/2026 18:00:50

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen :-) Dørlister ville jeg malt i samme farge som døren eller samme farge som veggen, da vil de vakre gamle dørene dine få fokus.

 12080 SOFT RADIANCE er en syrligere gul (i mine øyne blir den ikke mint) og jeg synes at den er lekker vegg i vegg med  8478 PALE GREEN men om den er for syrlig eller ikke kan bare du svare på. Jeg opplever at sammen med grønt er  12080 SOFT RADIANCE friskere enn  11173 HUMBLE YELLOW men mot møblene vil  11173 HUMBLE YELLOW gi et mer klassisk uttrykk. Liker du kontraster eller vil du ha det mer klassisk ? 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen ;-) Ja, si det du. Her ser du et bilde av aktuelle stoler opp mot (fra venstre) Observe, Humble Yellow og Morning Glow (som jeg tilfeldigvis dumpet over). Bildet er tatt inne med belysning fra ledlys. Disse ser jo veldig like ut (på så små prøvelapper). Hvordan vil Morning Glow fortone seg på en større flate? I tillegg forsøkte jeg å få AI til å lage et bilde med Humble Yellow og Curious Mind. Resultat ble ble noe helt annet, men resultatet ble jo også ganske fint. Hvis man tenker at dette er et faktisk bilde tatt i litt dunkel kveldsbelysning, hvilke farger kan Jotun ha som matcher dette? En dus grønn mot en matchende gul (ikke for varm på kveld (antikk) og ikke for gul gul på dag)? Men akkurat nå heller jeg mot Humble Yellow med en farge på dør, dørlist (og kanskje gulvlist) i beige, brunt eller grønt som matcher (men som gir noe kontrast). Til Humble Yellow synes jeg Golden Walnut nå gir for mye kontrast og at døra da tar all oppmerksomhet i rommet. Slitsom og vanskelig dette ;-)

23/09/2026 14:08:19