Lun farge som matcher St. Paul's Blue

Kategorier:

- Stue

Lister/dører/vinduer : Hvit?

Hei! Jeg tror den ene aksentveggen i stua er malt i St.Pauls blue. Litt usikker på de andre veggene, men det er en blålig gråhvitt. Jeg ønsker å ha det litt varmere i stua, men jeg liker godt den mørke veggen, så jeg vil gjerne beholde denne, og kun male om de lyse veggene (det er jo hvit sparkel synlig på bildene som uansett må dekkes med noe). Jeg har tenkt Frostrøyk, men så begynte jeg å lure på om det kanskje blir for kjedelig. Jeg vil ha en fin bakgrunn for instrumentene og bokhyllen. Særlig instrumentene ser litt trist ut med denne grå bakgrunnen. Så kanskje Frostrøyk pluss noe mer spennende? Kan man ha tre forskjellige farger på de tre veggene? St.Pauls, Frostrøyk og Raw Canvas for eksempel? Eller blir det for mye og litt messy? Det må være noe lyst, siden den blå veggen er veldig mørk, men ikke hvit, og ikke en kald tone, ikke lyseblå heller. Hva tenker du?

2025-10-08 19:18:38

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg vil anbefale deg å velge en kontrastvegg i dette rommet. Med utgangspunkt i  LADY 5030 St. Pauls Blue ser jeg for meg at  LADY 1376 Frostrøyk vil være en fin, lys og lun tone. Alternativt vil jeg anbefale deg den litt dypere  LADY 1832 Skandinavisk Lys eller den mer kulørte, dempede, gyllene ferskentonen  LADY 12083 Devine. Om du ønsker en mer gyllen tone ser jeg for meg at  LADY 10961 Raw Canvas som du også vurderer vil stå fint til gulvet, og i mine øyne er denne tøff i møte med  LADY 5030 St. Pauls BlueLykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei igjen! Jeg har tenkt og tenkt og tror at jeg må bort fra St. Pauls blue, desverre. Synes fargen er kjempefin, men rommet er altfor mørkt. Jeg får ikke så veldig mye dagslys, og nå om vinteren så er det helt krise. Så tenker jeg at kanskje jeg skal bare gå for Raw Canvas og Frostrøyk? Evt en liten farge aksent i hjørnet rundt peisovnen, men kun typ 90cm på hver side, for å ramme inn peisen. Noe dypt men varmt, kanskje Wild Ivy kunne funket? Og så lurer jeg på, hvis jeg uansett går for lune beige farger, men ikke lenger trenger å forholde meg til St. Pauls Blue, kanskje er det noe enda finere enn Raw Canvas som kan passe hos meg? Jeg har hørt om gode erfaringer med Sand? Klarer ikke helt å se for meg forskjell mellom de ulike beige fargene. Jeg har lest et sted at det er fare for at en vanlig beige kan se ut som gammel-gul i feil lys. Er det noe sant i det? Jeg vil bare ha det lunt og varmt og koselig, med en liten fargerik aksent rundt vedovnen, eventuelt. Hjelp!

12/11/2025 12:19:39

Kommentar

Eller kanskje Fusion istedenfor Wild Ivy? Sammen med Raw Canvas og Frostrøyk?

12/11/2025 13:57:37

Fargerådgiver svarer:

Hei, da ovnen ikke har noe mur eller en naturlig brytning rundt seg ser jeg ikke for meg at det blir en helt ideell løsning å male en "boks" rundt ovnen for å ramme den inn. Jeg vil heller anbefale deg å benytte deg av en aksent farge på vinduer, vinduskarmer, dør og dørkarm, i taket eller for eksempel alle tre. Med malte brytninger på samme flate vil du visuelt gjøre rommet mindre. I mine øyne står  LADY 1376 Frostrøyk og  LADY 10961 Raw Canvas fint til hverandre, og de er begge lekre i møte med både  LADY 6194 Wild Ivy og  LADY 5362 Fusion som du vurderer. Begge disse blågrønne tonene vil være lekre aksent farger i dette rommet. Lykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk