Ny farge på stue og kjøkken

Kategorier:

- Stue

- Kjøkken

Lister/dører/vinduer : Bomull

Annonse fra Finn: https://www.finn.no/391260336 Åpen stue og kjøkkenløsning. Stuen går opp i 2 etg., veldig god takhøyde. En flott trebjelke i 2 etg. Klassisk hvit i tak og lister og dører i bomull. Gulv i hvitbeiset eik. Kjøkken i sort (her har vi malt over tapeten bak som var der i sans). Sorte detaljer på lamper, varmepumpe etc. Lys beige/hvit sofa i 1 etg., kontrastvegg i grønn som vi vurderer å male i samme farge som resten. Sort vitrineskap, trapp i eik med glass. Store vindusflater. Vi har testet tudor (for rosa), sans (ganske fin, men litt usikker om den var så fin i 2 etg. Redd for at skandinavisk lys blir for gul. 2 etg: litt mørkere beige sofa, sorte detaljer her også. Vi har malt soverommet i sand, men denne i stue og kjøkken vil bli for mørk syns vi.

2025-11-02 15:56:10

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Gratulerer med ny, lekker bolig :) 

Det er ikke lett å se forskjell på  LADY 1875 Sans kontra  LADY 1832 Skandinavisk Lys da de er veldig tonelike så jeg ville valgt en av disse, ikke som kombinasjon. Begge står fint til  LADY 1140 Sand og til ditt gulv som har en rødlig undertone. 

Med  LADY 1453 Bomull på lister er ikke  LADY 0552 Tudor optimalt da  LADY 1453 Bomull vil vippe mer gul i undertonen. 

Jeg vil gjerne ha bilder av dine møbler som skal være med på flyttelasset, det vil da bli lettere å gjøre en faglig vurdering. 

Hvis bildene er over 5MB ( pr bilde) blir de avvist, da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Hører fra deg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for raskt svar! For å fremheve den fine bjelka i taket tenker vi at det er lurt å beholde klassisk hvit i tak. Vi er derimot litt usikre på om sans blir for mørk, og har tenkt litt på f.eks. frostrøyk eller tidløs. Men vi ønsker samtidig ikke at det skal bli for kaldt. Veggen bak kjøkkenet er nå malt i sans, der var det en voldsom tapet. Jeg legger ved noen bilder av hvordan det ser ut nå, vi vil imidlertid bytte ut med en ny lys sofa i 1 etg. etter hvert, og noen av bildene (f.eks. naturbildet i 1 etg.) som henger fremme er for å dekke hull i veggen etter forrige eier. Vi lurer også på om vi er litt ferdig med kontrastvegg, hva tenker du om det? Det var ikke det beste lyset i dag, men håper at farger på interiør ol likevel kommer fram.

07/11/2025 09:30:56

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Jeg ser at dører på loftstuen er i  LADY 1453 Bomull og gultonen  blir mer fremtredende med  LADY 9918 Klassisk Hvit i tak. Jeg vil råde deg å male dører i samme farge som tak i  LADY 9918 Klassisk Hvit

 LADY 1024 Tidløs er jeg redd blir for kjølig, mer grønnlig i møte med  LADY 1875 Sans da den ikke har rødt i seg.  LADY 1376 Frostrøyk vil da bli en bedre kandidat da den har tilsvarende like andeler av rødt i seg men forskjellen er liten ;) 

Når det gjelder kontrastvegg er dette en smaksak. Ofte gir det en ekstra lunhet og en fin måte å skille ulike soner. Jeg synes den grønne veggen gjør seg hos deg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hvorfor anbefaler du å male dører i klassisk hvit? Gjelder dette for lister også? Vil den grønnfargen på kontrastveggen passe til sans? Jeg vet ikke hvilken grønnfarge det er, kanskje du vet om en tilsvarende som vi evt kan male over etter hvert? Har du eventuelt en annen farge enn sand som du vil anbefale som ikke er for mørk og ikke for kald? 🤭 Tusen takk for så mange gode råd! 

07/11/2025 16:49:16

Fargerådgiver svarer:

Hei :) LADY 1453 Bomull er en gulaktig hvittone. Det betyr at alle hvite farger som er hvitere enn denne, vil få  LADY 1453 Bomull til å se ytterligere gul ut. Mange opplever da at den kan se litt «skitten» ut. Dette skjer for eksempel dersom du maler tak i hvitfarge som  LADY 9918 Klassisk Hvit  inntil dører eller andre detaljer  LADY 1453 Bomull. Mitt beste råd er å unngå ulike hvittoner men holde deg til en ;)


Grønntonen du har er såpass dyp og varm så den vil i mine øyne stå fint til  LADY 1875 Sans og / eller  LADY 1376 Frostrøyk

Hva om du vurderer  LADY 1519 Vanilje som er noe lysere enn hva  LADY 1140 Sand er, den vil være en fin, varm beigetone som vil gi en liten kontrast til  LADY 1875 Sans :) 


Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Lykke til :) 



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Takk igjen for så raske råd! Da har jeg bare ett siste spørsmål, ville du malt taket i bomull? (Da slipper vi å male så mange små detaljer) 😅 Da er det bare å kjøpe noen fargeprøver og teste før vi går løs!

10/11/2025 14:14:24

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Det vil bli ett helhetlig og gjennomført uttrykk om du også maler  LADY 1453 Bomull i tak om denne er på dørene. Lykke til med testing :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun