Valg av farge på tak i stue og soverom

Kategorier:

- Stue

- Soverom

Hei! Jeg har nesten landet fargepalett til ny leilighet, men trenger hjelp til valg av farge på taket i stue og soverom. Vi skal male alle rom og kjører samme farge på vegger som karmlister (dører og vinduer). Har aldri hatt samme farge på vegger og tak før, så er usikker på om vi skal gå for det. Hvis vi ikke maler tak i samme farge, ønsker vi helst en lysere nyanse av veggfargen til taket, ton i ton. Men vil høre hva dere tenker, og i tilfelle hvilke fargekoder som passer. Hovedfargen vår er S1010 -Y80R (dus rosa), som skal være i stua (33m2), som man kan se fra nesten alle rom (gang, soverom og gjesterom). Spørsmålet er om vi skal tørre å ha samme farge i stuetaket, eller om vi bør velge en nyanse lysere (og hvilken kode det da er)? Soverommet (11m2) males i S5020-Y80R (brun/sjokolade). Her lurer vi også på takfarge. Veggfargen er såpass mørk, at jeg ikke tør å ta samme farge i taket. Men lurer på om vi enten kunne gått for samme veggfarge som i stua til taket på soverommet, eller samme takfarge som i stua. Gjesterommet (12 m2) skal vi male i 8302 Laubær. Her tror jeg vi kan tørre å ha samme fargen i taket, men vil gjerne ha deres råd. Er det dumt om noen rom har samme vegg- og takfarge og andre ikke? Ser frem til å høre fra dere!

2026-01-11 19:41:51

Kommentar

Plantegning over leiligheten.

11/01/2026 19:43:15

Fargerådgiver svarer:

Hei, når jeg ikke har bilder av rommene du skal male er det vanskelig å vurdere hvilken farge du bør velge i taket. S1010-Y80R som hos oss heter 2089 Light Venus https://www.jotun.com/no-no/decorative/interior/colours/2089-light-venus-interior er ikke veldig mørk så den kan du gjerne velge i taket både i stuen og på soverommet hvor du skal ha vegger i S5020-Y80R. Vil du ha en lysere tone i taket der du har vegger i S1010-Y80R kan du teste S0505-Y80R eller den mer kulørte S0510-Y80R disse er lysere ton i ton mot veggen. I rommet der du skal ha vegger i  LADY 8302 Laurbær kan du gjerne vurdere den lysere  LADY 8281 Pale Linden i taket. 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Til bad/våtrom anbefaler vi LADY Aqua Matt.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Lykke til :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk