Ønsker råd om farge til gang og stue

Kategorier:

- Stue

- Gang

Hei. Malte gangen med fargen Marrakesh, men syntes kanskje den ble litt for mørk til gangen. Leiligheten er 81kvm. Jeg skal ordne svarte dører, og skal male stua også. Planen var å ta Marrakesh der også, men litt redd for at den blir litt for hard. Men der er det mer lys enn gangen. Gulvet er litt grålig i seg, og taket i bomull. Listene skal være hvite, mens karmen rundt døra skal være samme farge som veggen. Marrakesh fikk litt lillatoner frem. Jeg liker nok litt mer de varme fargene. Tittet litt på soothing beige, sand eller modern beige. Sofa skal være beige, mens møbler skal være brunt (legger ved bilde). Har dere noen tips til hva jeg kan male gangen og stue med? Kjøkken har grønne fronter litt mørkegrønn med svarte detaljer. Jeg er åpen for andre forslag enn de fargene som er skrevet her. Gangen har arbeidslys på og derfor ser litt lysere ut på bilde. Legger ved bilde av gulvet som er i stue og gang med navn og bilde (se bort ifra lista som er lagt ved). 

2026-01-19 00:26:32

Kommentar

I stua vurderer jeg å male listene rundt vinduet i svart. Ikke karmen rundt, den vurderes som samme farge som veggen. Men åpen for forslag til stua.

19/01/2026 10:48:14

Fargerådgiver svarer:

Hei! :)

Jeg anbefaler at du tester  LADY 1140 Sand på veggene dine, den er lysere enn  LADY 1623 Marrakesh, og står godt til  LADY 1929 Muskatnøtt på tilstøtende rom. I stuen tror jeg  LADY 12120 Desert Pink blir rålekker, den tilfører en deilig lunhet til rommet. Vi anbefaler at taklister males i samme farge som tak, og at gulvlister males i samme farge som vegg for å skape mykere overganger. Dør og vindu ser jeg personlig på som en enhet, så jeg synes dør og dørkarm, samt vindu og vinduskarm bør ha samme farge. :)

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Lykke til! :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Takk for svar :). Jeg vet ikke helt om rosa nyanser treffer helt for min del. Synes det var en veldig sprek farge, men usikker. Jeg er veldig glad i jordfarger, har en del grønne planter og grønne gardiner (Mali fra kid). Også skal jeg ha beige møbler (vincent fra Bohus, https://www.bohus.no/sofa/hjornesofa/vincent-hjornesofa-21) og teppe fra Bohus som heter divine, https://www.bohus.no/devine-teppe-240x340-1). Har du noen andre farger som kunne vært fine i stua samt gangen som blir fine sammen? Litt mer beige som gir en lun farge. 

20/01/2026 15:19:48

Kommentar

Hvordan er f.eks. hazel beige eller carame brown i stua til sand eller en annen lysere tone? :)

20/01/2026 15:42:02

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :)

Mot ditt nye gulv, som jeg opplever har rød undertone, tror jeg  LADY 12300 Hazelnut Beige og  LADY 12292 Caramel Brown vil vippe grønne i undertonen da de ikke inneholder nok rødt.  LADY 1140 Sand, som nevnt sist, har mer rødt i undertonen, og vil oppleves som en lun beigetone mot gulvet ditt, samt stå godt til  LADY 1929 Muskatnøtt (som har rød undertone) på soverommet ditt. I møte med ny sofa og gulvteppe, som jeg også opplever har en rødlig undertone, tror jeg en beigetone med rød undertone er det du bør velge i gang og stue. Ta gjerne en titt på  LADY 12076 Modern Beige til stue. Du kan også teste  LADY 10290 Soft Touch og  LADY 12083 Devine som jeg tror blir rålekre mot gulvet ditt. :)

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun