Kategorier:
- Stue
- Soverom
- Bad
- Kjøkken
- Gang
- Annet
Lister/dører/vinduer : Klassisk hvit (nå er dørene i en annen farge, men skal skiftes til klassisk hvit)
Vi holder på å pusse opp leiligheten vår. Skal male nesten alle rommene. Leiligheten har en åpen løsning: vestvendt stue og østvendt kjøkken. En smal gang og en spisekrok forbinder stuen og kjøkkenet. Stuen og kjøkkenet er lyse når det er fint vær, gangen og spisekroken ganske mørke siden de ikke har egne vinduer. Parkett skal vi ikke skifte, den er i eik og gyllen. Vinduene er i klassisk hvit. Vi skal skifte dørene og listene, de skal også være i klassisk hvit, unntatt inngangsdøren som må være svart (borettslagets valg). Møblene på veggen med TV-en skal skiftes (kanskje større tv og en liten lav skjenk under). Vi har tenkt oss noen veldig lyse farger, grønn i stuen og en side av gangen (den som sees fra stuen) og blå til kjøkkenet, spisestuen og den siden av gangen som sees fra spisekroken. Jeg så litt på secret green, lurer på om den er lys nok, og håper den ikke er for markant/uvanlig. Og en (ev. to?) passende blå til spisekroken og kjøkkenet. Noen forslag til de blå, ev. en finere grønn farge til stuen? Soverom:: Man går inn rett fra stuen. To dører og skap er i klassisk hvit. Jeg liker blålige farger på sengetøy. Forslag til fargen på veggene? De to mindre soverom går mann inn på fra gangen/spisekroken. Et er malt i pale linden, det andre må males på nytt. Vaskerom: Man går inn rett fra gangen (døren vis-a-vis inngangsdøren). Fra vaskerommet er det innganger til badet og gjestetoalettet. Hele badet skal flislegges i fliset Kos vit, mens wc-en og vaskeromet skal bare ha flisene på gulvet. Sender bilder av flisen. Ingen vinduer på dette området. Hvilken farge foreslår dere for veggene i wc-en og vaskerommet? Dørene: Vi lurer på om vi skal velge glatte eller profilerte dører. Det ville være flott med litt hjelp her, selv om det kanskje ikke er deres område. (Vi som bor her er et eldre par, og ved ommøblering av leiligheten vil vi ikke ga for en minimalistisk stil, men heller ikke for noe umoderne.) Et spørsmål til: vi har nylig fått ny balansert ventilasjon. Pga. det er taket i gangen og spisekroken delvis nedsenket, som kan sees på bildene tatt fra spisekroken. Lurer på om vi skal la de kassene forbli hvite når vi maler veggene? Tenker at rommet i så fall kan virke litt større og lysere. Hva foreslår dere? Jeg ser frem til å høre fra dere. :) P.S. Skal prøve å sende bilder av leiligheten og flisen, håper det går an å sende flere.
Prøvet å sende flere bilde, blant annet flisen Kos vit.
Hei! :)
Jeg tenker:
Stue - LADY 8302 Laurbær eller gjenta LADY 8281 Pale Linden. Dette er grønntoner jeg tror står godt til gulvet deres.
Kjøkken/spisekrok - LADY 5530 Collected Blue, lekker i møte med de grønne tonen jeg foreslo til stuen.
Soverom - LADY 5516 Iron Blue, en deilig blåtone, husk at et mørkt soverom hjelper hode og kropp med å falle til ro når natten senker seg.
Entre - LADY 1376 Frostrøyk, en lun, nøytral tone som binder rommene sammen på en god måte.
Vaskerom/WC - LADY 12125 Impression, en lun beigetone som jeg tror står godt til flisgulvet.
Når det gjelder valg av dører er dette en smakssak, her finnes ikke rett eller galt svar, velg de dere synes er finest. Kassene i taket ser jeg på som en del av taket, så jeg holder en knapp på LADY 9918 Klassisk Hvit på kassene. :)
Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
vår vakreste maling - til slette vegger
vakker, matt og robust - til slette vegger
Markedets beste maling - til tre og panel
perfekt helmatt finish til slette tak
Til store flater, vegg og tak
Kjære Line, tusen takk for dine gode råd, og nydelige farger fu har valgt. Jeg syns forslaget ditt om å male den mørke gangen min i frostrøyk er supert, jeg vil gjøre det! Problemet er at veggen på den ene siden av gangen flyter sammen med spisekroken (som på en måte er en utvidet del av gangen på vei mot kjøkkenet). Siden jeg ikke kan skifte fargen midt på en vegg, lurer jeg på om det er bedre å male den blå, sånn som på bildet 1, hvor det kanskje skapes inntrykk av at spisekroken er et eget rom med samme farge på alle fire sider, eller som på bilde 2, hvor de to hele veggene rundt spisebordet er blåe, samme som kjøkkenet, og den veggen som spisekroken deler med gangen er i frostrøyk. Jeg liker alle fargene du har valgt veldig godt. Liker pale linden og collected blue kjempegodt, men er litt usikker på om de er lyse nok til min leilighet, som faktisk er mørkere enn jeg har forklart. Har ikke set collected blue i virkeligheten, men pale linden har jeg på et soverom, den er nydelig, men litt mørkere tone enn den jeg ser for meg for stuen. Det hadde vært veldig fint hvis du kunne foreslå noen like så fine farger som pale linden og col. blue, men i en lysere tone. På soverommet og vaskerommet går jeg for dine supre forslag. Ser frem til å høre fra deg. :)
Gangen sett fra stuen (bilde 5). Gangen sett fra spisekroken er på bilde 3 og 3-a, og det er veggen på de to bildene som jeg lurer på om skal males i samme farge som gangen eller spisekroken. Den motsatte veggen i gangen er på bilde 4. Sender et par bilder til for å illustrere lysforholdet.
Gangen sett fra stuen (bilde 5). Gangen sett fra spisekroken er på bilde 3 og 3-a, og det er veggen på de to bildene som jeg lurer på om skal males i samme farge som gangen eller spisekroken. Den motsatte veggen i gangen er på bilde 4. Sender et par bilder til for å illustrere lysforholdet.
Hei igjen, når det gjelder fordeling av farger og hvilke vegger som skal males i hvilken farge er dette i stor grad smak og behag. Med alternativ 1 vil du se blåfargen fra stuen noe jeg personlig synes er fint :-)
Lysere enn LADY 8281 Pale Linden frykter jeg at kan oppleves kjølig mot gulvet. Jeg anbefaler at du tester LADY 8281 Pale Linden i stuen, andre lysforhold kan gjøre at du opplever fargen som lysere i dette rommet. Vil du ha en lysere grønn kan du vurdere LADY 7626 Airy Green, men som nevnt er jeg redd at den blir litt kjølig mot gulvet, men dette er selvfølgelig også smak og behag. Som lysere tone til kjøkken og spisestue kan du gjerne vurdere LADY 5452 Nordic Breeze. Jeg anbefaler at du tester fargene med JOTUN Fargeprøve Interiør for alle farger oppleves lysere på store flater som vegg i forhold til små fargelameller :-)
Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Mal opp på din vegg
vår vakreste maling - til slette vegger
vakker, matt og robust - til slette vegger
Hei Line, Tusen takk for ditt svar. :) Da går jeg for de nydelige fargene du har foreslått over for alle rommene (mest sannsynlig nordic breeze på kjøkkenet og spisekroken), er bare litt usikker for det viktigste-stuen. Jeg har lyst på pale linden, men vil gå helt fra grønt dersom jeg, etter å ha sett på prøvene, fortsatt mener pale linden er for mørk og airy green for kjølig. Derfor lurer jeg på om du kan være så snill og (før jeg henter prøvene) foreslå en annen farge enn grønn, som vil gjøre stuen lysere. Jeg har hatt vanilje (kaffe latte) i mange år, syns den var fin. Men gulvet er i mellomtid blitt gylnere, og det kommer nye dører i klassisk hvit, så jeg vet ikke om vanilje ville passe bra nå. Og det er fint med litt forandring. Jeg er åpen for andre forslag også. Setter stor pris på din hjelp. P.S. Dersom jeg velger veldig lyse farger, kan det kanskje være greit å bruke en av de, (altså, nordic breeze og den ev. nye fargen i stuen), eller en kombinasjon av de to, på veggene i den åpne gangen som flyter sammen med stuen og spisekroken? Eller blir det fortsatt bedre med egen farge (frostrøyk) i gangen? Sendt fra min iPad
Hvis du vil ha lyse vegger i stuen og den grønne ikke blir aktuell ville jeg valgt LADY 1376 Frostrøyk både i stuen og i gangen :-)
Tusen takk for hjelpen! :)
Bare hyggelig! Ha en fin kveld og helg, lykke til :-)
Hei igjen kjære Line, Takk for hjelpen ved valg av fargene til min leilighet. Hele prosjektet med oppussing av leiligheten gikk senere enn planlagt, men nå er vi ferdig med renovering av badet og skal starte med maling av veggene i de øvrige rommene. Impression på vaskerom og gjestetoalett er helt nydelig! Den er faktisk mye finere i virkeligheten enn på bildene jeg sender. Om bare noen få dager starter vi altså med maling av stuen, gangen, spisekroken og kjøkkenet. Her har vi forrige gang snakket om pale linden (alternativ frostrøyk) i stuen, frostrøyk i gangen, og nordic breeze ( som lysere alternativ til collected blue du foreslå først) i spisekroken og kjøkkenet. Soverom: iron blue. Jeg ønsker å spørre deg hva du tenker om følgende ideer: (Minner deg om at leiligheten har en gjennomgående planløsning uren dørerhvor kjøkkenet og stuen ligger på motsatte sider av bygget, med østvendt kjøkken og vestvendt stue. Den vinkelformede smale gangen forbinder stuen med kjøkkenet. I en utvidet del av vinkelen mellom gangen og kjøkkenet har vi en koselig spisekrok med to hele hjørnevegger. Der har vi et spisebord og et hjørneskap. Lyset til denne kroken kommer fra kjøkkenvindu på det 3 meter lange og avlange kjøkkenet, så spisekroken er litt mørk. Stuen er vestvendt, har store vinduer og dør mot balkongen på nesten hele veggen, men balkongen er overbygget ( med et 170 cm balkongtak), slik at stuen har mest lys på veggene nærmest vinduene, og mindre på veggene på motsatt side og mot gangen. Jeg er kommet til at det er mest praktisk å bruke bare to farger på hele området: pale linden og frostrøyk. Jeg har bestemt meg for at soverommet skal males i pale linden. Kjøkkenet og gangen skal males i frostrøyk. (Kjøkkenet er lite med hvite møbler). Da vil jeg be deg om din mening om de to variantene knyttet til stuen og de to veggene i spisekroken, før jeg går og kjøper maling. Hva syns du et finest? Variant 1) Hele stuen i pale linden. Resten (gangen, spisekroken og kjøkkenet) i frostrøyk. (Her lurer jeg på om det blir en brått overgeng fra mellom de to sonene, fra veldig lys til en «mørkere» sone-stuen.) Variant 2) kun en av veggene i stuen males i pale linden. Den veggen er 5,7 m lang og har en slett dør i klassisk hvit i midten. På den ene siden av døren skal string-hyller med en stor tv plasseres, på den andre siden noen bilder. Spiseskroken: de to hele veggene som utgjør kroken males i pale linden. Resten av veggene (som forresten flyter sammen), altså resterende vegger i stuen, gangen, overgang mellom gangen og kjøkkenet (unntatt den pale linden malte kroken) males i frostrøyk. (Ved denne varianten lurer jeg på om pale linden i spisekroken kan gjøre den mørkere, og om Lady pure supermatt passer i spisekroken- i så fall kan jeg slippe å kjøpe pale linden i wonderwall kun for de to veggene, som forresten er på totalt 15 kvm). Og en siste ting: kan du si fra dersom du mener at jeg helst skulle gjøre noe annerledes, f. eks. holde meg til blått i spisestuen eller noe annet jeg kan gjøre bedre. Ser frem til å høre fra deg. Hilsen 😊
Hei igjen, så hyggelig å høre at du liker og trives med 12125 IMPRESSION, det er en vakker farge :-) Hvordan farger skal foreles i ulike rom med åpen løsning er det vanskleig å vurdere bak en PC skjerm. Personlig er jeg litt lei av fondvegger så jeg holder en knapp på 8281 PALE LINDEN i så mye som mulig av stuen og retsen av veggene i 1376 FROSTRØY. 8281 PALE LINDEN er ikke mørk så jeg frykter ikke den i et helt rom, men det er selvføelgelig smak og behag :-) Du ber meg vurdere om du bør gjøre noe anderledes og det mått være at du også vurderer 8478 PALE GREEN. 8478 PALE GREEN er noe mer kulørt og litt dypere så den virker varmere enn 8281 PALE LINDEN, testmal gjerne begge ;-)
Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
vår vakreste maling - til slette vegger
vakker, matt og robust - til slette vegger
Markedets beste maling - til tre og panel
perfekt helmatt finish til slette tak
Mal opp på din vegg
Takk for raskt svar, Line! Jeg har bestemt å male hele stuen i pale linden, slik du foreslår. Men det siste ting jeg lurer på nå og ber deg om råd til er om jeg skal også male de to veggene i spisekroken i pale linden, eller i frostrøyk, som gangen og kjøkkenet. Selv om spisekroken ligger i veien mellom gangen og kjøkkenet, fremstår den noe atskilt som en egen, intim enhet. Den ligger i hjørnet mellom to vegger, og en tredje smal (60 cm) vegg ved åpningen til kjøkkenet. Jeg lurer på om det kunne være fint å male de veggene i pale linden, for å få en koselig spisekrok. Tenker at det da ville fremstå mer som et adskilt rom enn som noen kontrastvegger. Resten av «veggene» i det området (det som er vis-a-vis de to vegene det er snakk om) blir i frostrøyk. Men det er faktisk ikke to hele vegger, men består av fortsettelsen av gangveggen med to dører i klassisk hvit, og en 130 cm bred åpning (fra vegg til tak) til kjøkkenet. Hva syns du? Passer pale linden i denne litt mørke kroken? Eller bare male i frostrøyk? Hva kan skape en koselig stemning og se fint ut? Vi spiser middager her også når vi har gjester og feirer noe. Selv om valget kan være smak og behag, setter jeg stor pris på dine meninger. Ser frem til å høre fra deg igjen. Hilsen 😊
Hei, det kan absolutt bli hyggelig med grønne vegger i spisestuen. Du har jo begge fargene så det er enkelt å male over hvis du skulle endre mening :-)
Kjære Line, En siste bønn om hjelp. Malerfirma er her og maler takene i klassisk hvit og stuen i pale linden. (Vaskerom og toalett er allerede malt i impression). Min mann og jeg skal selv male resten av rommene. Gangen og kjøkkenet i frost røyk. Det gjenstår å endelig velge farge til spisekroken og soverom. Mitt spørsmål gjelder de to veggene i den litt mørke spisekroken (plassert i knekken mellom den mørke gangen og den lyse kjøkkenet). Fra den kroken ser vi de frostrøykmalte delene av gangen og kjøkkenet, samt tilstøttende gjestesoverom fra før malt i pale linden. Fra stuen (pale linden) ser vi hovedsoverom når vi åpner dør.. Hva syns du er beste løsning for vår leielighet: å male spisekroken og hovedsoverommet i pale linden slik at tilstøttende rom er i samme farge, eller i collected blue, Blir det visuelt finere med en kombinasjon av to farger i hele leiligheten, eller med egen farge for spisekroken og soverom, etter din mening, som jeg setter stor pris på.
Tusen takk for svar! Ha en fin dag videre! 😊
Kjære Line, hjelp! 😊 jeg har malt spisekroken i collected blue, og det ble dessverre ikke slik jeg så for meg. Fargen er ellers nydelig, men i denne kroken uten direkte lys (lyset kommer fra et kjøkkenvindu 3 m unna) ble fargen mørk og kald, det fine grønnblåe har ikke kommet til syne. Det er fortsatt ellegant, men skaper ikke den glade og koselige stemningen jeg ønsket her. Når jeg hår gjennom den nymalte stuen og gangen i de nydelige fargene pale linden og frostyrøyk, blir jeg litt negativt overrasket over den bråtte endringen til det mørke. Jeg vurderer å male over med enn annen farge som passer i den mørke hjørnen og gir en varm stemning. Tror nå at jeg må gå helt fra blått. Har du noen forslag? Ikke for sterk farge. Minner om at veggene rundt den hjørnen og videre på kjøkkenet er i fristrøyk, og stuen, sim sagt, i pale linden. Lystverk og tak eri klassisk hvit. Gulv i modnet eik. Tror jeg bør også gå fra collected blue for soverommet, er redd for at jeg kan oppleve den der også som kald. Jeg er ikke så glad i hotellfølelse, redd for st det blir slik. de øvrige fargene du har foreslått for stuen, gangen, kjøkkenet og vaskerom er heelt nydelige, tusen takk for de forslagene! 😊 Ps kanskje man kan venne seg til en slik endring og begynne å like det, vet ikke, kanskje du har fått slike tilbakemeldinger?😊
Hei, da er en deilig sommerferie over og vi er igang igjen. Har du ventet på oss eller er du godt igang med ditt prosjekt ?
For å kunne hjelpe deg på best mulig måte trenger vi bilder av rommet som er malt som du ikke er fornøyd med :-)
Kjære Line 😊, vi har litt igjen før vi er ferdige med prosjektet vårt, men malingsarbeidet er vi ferdige med, og vi er kjempefornøyde! Jeg skrev forrige melding før jeg rakk å venne meg til det store fargeskiftet i spisekroken. Det tok ikke lang tid før jeg ble vant til det og innså at collected blue er et godt valg for spisekroken min, bare den får god belysning. (Jeg har foreløpig bare en lysekrone i spisekroken. Da jeg hentet inn en gulvlampe og en liten bordlampe, ble fargen veldig fin i det nye lyset.) Lurer bare på om det ville være bedre hvis vi malte i frostrøyk den smale veggen til venstre for åpningen til kjøkkenet. Jeg har også malt soverommet i collected blue! Det er blitt helt nydelig! (Sender bilde.) Ville bare fortelle dette, og hjertelig takke deg for supergode råd. Du hjalp meg med å bringe inn i hjemmet mitt vakre farger, tusen takk for det! ❤️ P. S. Sender bilder av spisekroken, men gjør deg oppmerksom på at det mangler et stort speil bak spisebordet og et bilde på den andre veggen. (Vi venter på å avslutte oppussingen før vi begynner å bore i veggene og sette ting tilbake på plass). Etter hvert kommer det også nye, lysere møbler og ny belysning.
Hei, så gøy å se hvor fint det ble :-)
5530 COLLECTED BLUE er lekker både på soverommet mot sengetøyet som er vakkert og i spisestuen mot møblene dine. Jeg ville beholdt den lille veggen i blått, slik at hele rommet er blått ikke to fondvegger ;-)