Farge på vegg og tak

Kategorier:

- Barnerom

Lister/dører/vinduer : Hvit

Hei. Ønsker å male et barnerom som er ca 5x3 m og ca 2,75 m i takhøyde. Per nå er hele rommet inkludert taket malt i fargen mohair som jeg ikke liker til barnerom. Det er en jente på snart 3 og gutt på snart 1 år som skal sove/leke der. Eikeparkett og eikefinerskap på samme vegg som dør som er hvit, og hvite gulvlister. Ellers listefritt vindu med svart vindu. Blir inspirert av farger, og har tenkt på to alternativ 1: blåe vegger med en mørkere nyanse blå i taket samt samt male vindu og da ha burgunder/røde detaljer på feks stol og skrivepult og hyller. 2: lyse toner på vegg (frostrøyk, kalk eller sand eller noe slikt), blått tak og burgunder detaljer. Har du forslag til blåfarger til alternativene? Ev andre forslag på fargekombinasjoner? 

2026-02-04 23:22:07

Fargerådgiver svarer:

Hei :) jeg hjelper deg gjerne, men jeg trenger bilder, slik at jeg får et godt inntrykk av lysforhold og gulv da gulv vil påvirke veggfarge. Det er viktig at bildene er tatt i godt dagslys slik at fargegjengivelsen blir så riktig som mulig. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist, da må du redusere. Hører fra deg :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Tusen takk for svar! Vedlagt ligger bilder av rommet som per nå er gjesterom/kontor. Alle møbler skal bort og barnesenger og skap skal inn. Legger ved screenshot av skapdøra pax garderobe som er i eikefiner som skal settes opp (der hvor skrivebord står nå). Hotellgardiner skal også byttes ut og ønsker en skrivepult med skuffer ala det som jeg legger ved (inspo fra pinterest).

05/02/2026 13:15:09

Fargerådgiver svarer:

Hei, tusen takk for bilder og mer informasjon :)) Om du ønsker å ha lyse vegger med kulørte elementer vil jeg anbefale deg å velge  LADY 1875 Sans. Av blåtoner vil jeg anbefale deg å ta en titt på  LADY 4468 Alladin,  LADY 4017 Pilasterblå,  LADY 4618 Kveldshimmel og  LADY 4638 Byge. Rødtoner som  LADY 2951 Sophisticated Red og  LADY 20208 Poetry Red står fint til alle disse fargene. Jeg vil også anbefale deg å ta en titt på  LADY 2846 Bordeaux. Lykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk