Hjelp til farge på hus og mur

Kategorier:

- Annet

Lister/dører/vinduer : Nei

Hei, vi skal pusse opp terrassen, fjerne den smale delen av terrasse over inngangspartiet, få et tak over ytterdør og få nye vinduer og ytterdør. De nye vinduene blir hvite, ønsker hjelp til farge på mur, kledning, grunnmur og terrassebeis

2026-02-11 23:02:16

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg vil gjerne hjelpe deg, men jeg har noen spørsmål før vi starter. Kan du si noe om farger du liker eller ikke liker og om du ønsker et lyst hus, en melleomtone eller mørke vegger. Du skriver at du får ny ytterdør, blir den også hvit ? Hvilken hvittone får du på vinduer, hvitt er ikke hvitt dessverre :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, har ikke bestilt enda, men ser ut som det er bomull som er standard fra produsenten, liker beigetoner, har for eksempel malt et bad inne i Soothing beige og har Savanna sunset på peis i stue og en lysere tone i beige på veggene(husker ikke navnet) ser foreløpig for meg mellomfarge på huset, har tenkt på varmgrå, men usikkert på hvordan det blir. Har også tenkt på om grunnmur og hus kan være samme farge, vil at inngangen ikke skal se "kjelleraktig" ut.. har du noen tanker om dette?:)

12/02/2026 17:45:49

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen,  JOTUN 0394 Varmgrå er absolutt en fin gråtone hvis du ønsker grått og den står fint mot vinduer og dør i  JOTUN 1453 Bomull S0502-Y. Jeg ville vurdert beige fremfor grått hos deg, grunnet fargen på naboens hus og fordi det er en fin kontrast mot ditt tak :-) Jeg anbefaler at du tester med  JOTUN Fargeprøve Eksteriør fargene  JOTUN 1939 Sandbeige eller den litt dypere  JOTUN 1284 Svolvær. Det er veldig fint at du har startet denne prosessen så tidlig, for nå har du mulighet for å teste fargene i kjølig vinterlys. Jeg anbefaler at du maler prøveoppstrøk på en stor plate/planke og tar disse med ut både i dagslys og kveldslys.

Mur i samme farge som vegg er ikke feil, men en litt lysere mur eller litt mørkere vil fremheve inngangspartiet mer enn samme farge :-) 

 JOTUN 1284 Svolvær er anbefalt sammen med  JOTUN MUR 1491 Slipesten, men den litt mørkere  JOTUN MUR 11130 Shade er også fint synes jeg.

 JOTUN 1939 Sandbeige er anbefalt med mur i  JOTUN MUR 1376 Frostrøyk, jeg synes også her at en mørkere mur i  JOTUN MUR 11130 Shade er lekkert. 

Til disse beige tonene er terrasse i  TREBITT 90028 Skyggebrun fint, men hos deg med mørkt tak er det også tøft med mørkere gulv i  TREBITT 90002 Gråsvart

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 


Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende maling med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. Med DRYGOLIN Power Clean får huset ditt et langvarig nymalt utseende.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling, og terrassen beiser du med TREBITT Terrassebeis..

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk