Gjestesoverom

Kategorier:

- Annet

Lister/dører/vinduer : I dag er det bomull på lister og dører. Ønsker å male i klassisk hvit, dersom de skal beholdes hvit og ikke i samme farge som vegg eller tak.

Vi ønsker fargeråd til et rom som i hovedsak brukes som gjestesoverom. Det er over 3 meter under taket. Vi har vurdert å feste taklister/stukkatur og en liten rosett i rommet og så male taket (ink lister og rosett i tak) i en mørk grønn (f.eks. green seaweed) og så en lys grønn/gul farge på veggene (f eks Gleam), men er også åpen for en lignede kombinasjon i burgunder eller terracotta-farger. Kan vi gjøre dette uten å male alle de tre dørene i rommet (balkongdøren og to andre dører, se bilde)? Bør vi evt male lister og dørkarm i samme farge som vegg eller tak? Alternativt, i stedet for å feste taklister og rosett og male dette i en egen farge, synes jeg det er fint å male vegg og tak i samme farge, og eventuelt lister i en annen farge. Har du i så fall noen forslag til fargekombinasjoner? Kan vi gjøre det uten å male dørene? Tusen takk for hjelpen! :)

2026-02-24 21:46:56

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg anbefaler at du også maler dørene når du skal male lister og foringer. Selve vindusrammen er en mindre flate så den kan du beholde hvit hvis du ikke vil male dette, men det blir mer gjennomført å male alt :-)  Da får taket mer fokus og det er lekkert når du får stukkatur og ikke minst når du har en så fantastisk takhøyde. Detaljer, dører og vinduer i veggfargen gir et roligere inntrykk og det er deilig med tanke på at det er et soverom. Hvis du ikke vil fremheve taket og heller fremheve detaljer kan du gjerne velge dør og vindu i en mørkere tone og resten i samme lyse tone. Gulvlister bør uansett hva du velger få veggfargen så slipper du en stripe ned mot gulvet :-) 

Skapene dine er litt høyere enn dørene så skapene ville jeg også malt i veggfargen slik at de dominerer minst mulig. 

 LADY 8597 Seaweed Green kombinert med  LADY 12079 Gleam er lekkert. Som et alternativ kan du også vurdere  LADY 8303 Hvitlyng,  LADY 12123 Contemporary White eller  LADY 1563 Mørk Strandsand med  LADY 8597 Seaweed Green eller  LADY 8546 Local Green

 LADY 2951 Sophisticated Red i kombinasjon med  LADY 12083 Devine,  LADY 1623 Marrakesh eller  LADY 2224 Indi Pink er også lekkert. Du nevner også terrakotta toner, så vurder gjerne også  LADY 2771 Rustikk Terracotta eller  LADY 20046 Savanna Sunset sammen med  LADY 12083 Devine

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk med  JOTUN Fargeprøve Interiør.

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til. :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk