Sekundær stue

Kategorier:

- Stue

Lister/dører/vinduer : Vet ikke/ikke viktig

Skal gjøre et gammelt vestvendt soverom om til sekundær stue etter installasjon av balkong. Alt skal males (også tak og lister om nødvendig). Ingen møbler eller tekstiler er kjøpt inn enda. Mao: alt er mulig. Synes det er vanskelig å finne en farge som fungerer med gulvet. Vil helst ikke ha grå vegger som nå. Vi ønsker at rommet skal oppleves moderne, lyst, lunt og luftig. Også fint om gulvet ikke tar helt over (og da kan en jo enten spille på lag med det, eller forsøke å dempe det). Lysforholdene er ikke de beste. Ser for meg at her kan nytes et glass hvitvin i kveldssola om sommeren. Litt kontekst før jeg sier noe om hvilke farger vi har vurdert. Nylig malt resten av leiligheten. Dette rommet grenser til en gang i Soft Brown. Hovedstuen er i Soft. Har to soverom i Humble Yellow, og ett soverom i St. Paul's Blue. Bare dette rommet har denne typen gulv. Ellers gul parkett. Til denne sekundærstuen sto vi mellom Macchiato og Devine i går kveld, men leste flere steder at Macchiato kan få rommet til å føles tungt, og at den vil absorbere mye av det røde i parketten? Devine ble derimot sagt å kunne gi rommet en luftig, gyllen og mer moderne følelse med dette gulvet? Har også kikket litt på Sans, Kalk, Frostrøyk og Pale Linden. Men blir ikke klokere. Partner er ikke så glad i grønne vegger, selv om Pale Linden i teorien skal være veldig fint med dette gulvet (, sant?). Vi var også usikre på om veldig gylne farger som ligner på Soft fungerer i dette rommet. Med paletten ellers i leiligheten, ser vi for oss å bruke tekstiler i grønt og/eller blått og møbler i mørkt treverk, svart og hvitt - avhengig av rom, og det samme kan gjøres her for sammenheng. Grønt er fint til Devine, men igjen, hva skjer i et rom som dette med Devine på veggene? Kan du noen toppkandidater vi kan vurdere? Noen som spiller på lag med/balanserer gulvet, og noen som demper/får fram det brune? Det må ikke være blant dem vi har vurdert, for vi vet ikke om vi har forstått så mye når vi har plukket kandidater. Og også si noe om Macchiato vs. Devine til dette gulvet.

2026-03-03 10:46:53

Fargerådgiver svarer:

Hei! :)

Av fargene dere selv har vurdert holder jeg en knapp på  LADY 12083 Devine,  LADY 1376 Frostrøyk eller  LADY 1875 Sans, jeg tror disse står godt mot ditt rødlige gulv. Gyllne toner med lavt innhold av rødt, som  LADY 1276 Soft, tror jeg vil få et grønnskjær i møte med gulvet, men det må testes i deres lysforhold. Når dere tester farger anbefaler vi at du maler 2 strøk med  JOTUN Fargeprøve Interiør på en papplate eller lignende. På den måten kan fargen flyttes rundt i ulike lysforhold, samt at du kan se de ulike fargene isolert mot gulv og møbler for å få et bedre inntrykk av fargen. Det er vanskelig å si noe om hvordan  LADY 1359 Macchiato er i forhold til  LADY 12083 Devine her jeg sitter bak en PC-skjerm, da farger på skjerm kan avvike. 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk