Farge på stue

Kategorier:

- Stue

- Kjøkken

- Gang

Hei, vi skal pusse opp og er usikre på valg av farge. Huset er 100 år gammelt og vi har litt gammeldagse og noen litt mer moderne møbler. Det gjelder entre, kjøkken, liten stue og en litt større stue, hvor vi ønsker at fargene skal passe til hverandre. Alle vegger er i dag malt med Hvit Pepper. Utgangspunktet nå er den lille stuen hvor vi har kjøpt ny sofa i en blåfarge. I denne stuen er det et bilde med mange farger i. Men lurte på om det kunne bli fint med en blåtone i denne stuen. Det er doble skyvedører inn til neste stue hvor jeg ser for meg at det ville bli fint med en rosa tone. Her er det stoler i konjakk farget skinn til spisestue som er i lakket eik med kvist, samt en grå sofa og et vitrineskap i lakket bjørk. Ønsker å bruke Lady maling, og ville gjerne ha en farge kombinasjon som står til hverandre. Entre og kjøkkeninnreding og vegger er i Hvit Pepper. Dører i hele huset er malt i Valmuefrø.

2026-03-19 12:18:52

Kommentar

Her er også stue nr 2

19/03/2026 12:22:50

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg hjelper deg gjerne med fargeråd, men jeg har noen spørsmål for å kunne gjøre en god og faglig vurdering. På bildene av stuen så ser det ut til at gulvet er malt, jeg lurer på om dette stemmer og om du kan gi meg en NCS fargekode eller et Jotun fargenavn på denne fargen? Jeg lurer også på om du ønsker å beholde kjøkkenfrontene dine i  LADY 8282 Hvit Pepper eller om du ønsker å male de i en ny farge? Jeg lurer også på hvilken hvittone det er på detaljer (listverk, vinduer, tak). Hvis du kan sende noen bilder av disse rommene i godt dagslys er det supert. Hører fra deg :))

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen. Teppe i stue med blå sofa er et gulvteppe som vi skal skifte ut. Vi tenker å legge nytt teppe, samt tak og lister blir også malt nytt. Ønsker gjerne råd om farger. Jeg har utfordring i å laste opp bilder og lurer på om det er en mailadresse, eller mobil jeg kan sende bilder til? Du har tidligere gitt oss råd om farge på huset som vi fulgte og som vi er svært fornøyde med. Nå skal vi pusse opp hele første etasjen og ønsker råd om hvilke farger som kan passe. Vi har som nevnt tidligere et bilde med mange farger, en sofa i blått. De gule, (stipete) gardinene i stue med blå sofa ønsker vi å behold, de andre vil vi kunne skrift ut. Farge på dører på kjøkken er fortsatt hvit pepper og vil ikke bli byttet ut. Hører gjerne fra deg vedrørende bilder og oversendelse av disse. Ønsker deg en god påske med det samme:-)

30/03/2026 13:12:33

Fargerådgiver svarer:

Hei, vi har dessverre ikke mulighet til å svare på fargeråd eller motta bilder via mail. Vi får mange hundre spørsmål i uken, og må vi sørge for at det foregår i ordnede former, at vi finner tilbake til de ulike trådene og at man får svar i rettferdig rekkefølge. Hvis bildene du prøver å laste opp er over 5MB (pr bilde) blir de avvist (kryss over bildet), da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Da du skal bytte teppet i stuen trenger jeg en link med bilder av dette slik at det kan tas med i vurderingen. 

Ser frem til videre hyggelig dialog her på bloggen :))

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen, er dette bilder du kan bruke, evt. kan jeg ta nye:-) Ønsker deg en fin dag.

07/04/2026 17:10:53

Fargerådgiver svarer:

Hei, tusen takk for flere bilder :)) Med utgangspunkt i sofaen og maleriet vil jeg anbefale deg å teste ut 5548 Dusk Sky ( https://www.jotun.com/no-no/decorative/colours/interior/all-interior-colours/5548-dusk-sky-interior ). Til den andre stuen hvor dere ønsker en rosatone vil jeg anbefale dere  LADY 2040 Lys Granitt. Til kjøkkenet og gangen vil jeg anbefale  LADY 1563 Mørk Strandsand som er vakker i kombinasjon med  LADY 8282 Hvit Pepper. Lykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk