Ny leilighet!

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Kjøkken

- Gang

Hei! Jeg tar over en ny (gammel) leilighet 1. mai og bruker nå all min ledige tid til å se på og fantasere om hvilke farger jeg skal male den i. Leiligheten er gjennomgående, med soverom og kjøkken på den ene siden, gang i midten (uten vindu), og stue på den andre. Jeg ønsker meg et harmonisk og fargerikt hjem, kjenner at jeg er veldig lei av at alt skal være beige og grått. Alle gulv unntatt badet er originale furugulv som skal slipes og lakkeres for å få vekk gulfarge. På kjøkkenet har jeg lyst til å male kjøkkeninnredningen grønn, en mørkere tone på nedre skap og en lysere tone på overskap. Det er en mørk brun benkeplate i tre. Har sett på blant annet northern mystic og green leaf, eller organic green og green leaf eller green harmony? Treasure er også veldig fin, me lurer på om den blir for blålig? Og til farge på veggene kanskje soft dunes for å ha noe litt mer nøytralt, men kanskje det finnes bedre alternativer? Gangen tenkte jeg kanskje å bruke samme farge som på veggene på kjøkkenet, og så male dører og lister i en av de grønne fargene fra kjøkkenet? Er sikkert mye mer kult man kunne gjort der, men er også litt redd det skal bli for kaotisk med for mange farger. Stuen har jeg veldig lyst at skal være rosa, men ikke «her bor barbie»-rosa, og heller ikke for kald. Har sett på blant annet indi pink og pink ambience og kjøpte prøvefarger av disse. Liker begge to veldig godt, og til min overraskelse ble pink ambience mye mer ferskenfarget enn det jeg så på bilder. Derfor heller jeg kanskje mer mot indi pink, men er veldig usikker. Tenker at taket skal males i Letthet, men lister for øvrig og vinduskarm og balkongdør er jeg mer usikker på. Mot døråpningen til gangen tenkte jeg kanskje listene kunne ha den samme grønnfargen som i gang? Det hadde jo vært kult med noe som gir litt særpreg her også. Møblene mine er ganske nøytrale, beige sofa og litt forskjellig treverk - lys eik, mørk eik. Soverom har jeg tenkt på en litt støvete blå, og syns Pilasterblå virker veldig fin og lun, og ikke for «baby boy»-aktig. Men er veldig åpen for andre innspill! Tar i mot all veiledning og tips, dere er så flinke!

2026-03-31 12:08:38

Kommentar

Har også litt lyst til å legge selvklebende flis på veggen over kjøkkenbenken, tror denne grønnfargen kan bli litt stilig - men hvilke farger på innredningen blir finest da?

31/03/2026 20:18:41

Fargerådgiver svarer:

Hei, her ser jeg for meg at  LADY 12313 Soft Dunes vil bli en lekker basefarge til vegger og tak i gangen og på kjøkkenet. Jeg vil også anbefale deg å videreføre denne fargen inn i stuen som takfarge i møte med veggene i  LADY 2224 Indi Pink. Med  LADY 12313 Soft Dunes som utgangspunkt ser jeg for meg at det vil bli lekkert å male kjøkkenfrontene i  LADY 7613 Northern Mystic og  LADY 7629 Antique Green eller  LADY 8494 Organic Green og  LADY 8252 Green Harmony. Hvilken kombinasjon som passer best med de selvklebende flisene til over kjøkkenbenken må du selv vurdere da jeg ikke har prøver på disse. Jeg ser også for meg at det vil bli lekkert å gjenta en av fargene til kjøkkenfrontene på dørene i gangen, da vil jeg også anbefale deg å male vinduer, vinduskarmer, dører og dørkarmer i stuen i denne fargen for å skape en rød tråd. Alle grønntonene er i mine øyne vakre i møte med  LADY 2224 Indi Pink. Til soverommet ser jeg for meg at den lune  LADY 4017 Pilasterblå vil bli lekkert. I mine øyne er dette en deilig farge til soverom. Lykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk