Ny farge i stue/kjøkken og gang/loftstue

Kategorier:

- Stue

- Kjøkken

- Gang

Lister/dører/vinduer : Vi ser for oss bomull? Men åpen for andre forslag.

Vi har kjøpt nytt hus, og vil gjerne male når vi flytter inn! Men er helt lost når det gjelder å velge farger..... Det er panel i alle rom, og litt gulaktig parkett. Men mørke fliser i gang. Vi har tankt å beholde trappen som den er (i tre) men er åpen for forslag :) I stuen/kjøkken så vil vi gjerne ha en "varm beige/grå?" som også passer med fargene og flisene på kjøkkenet vårt. Vi kommer typisk til å ha grå stor sofa, og eike-møbler eller hvite ikeamøbler. I gangen, som går over i trappe oppgang og opp til loftstua så har vi kanskje tenkt på en grønn tone? Men her er vi også åpne for en annen type varm farge :D De doble dørene fra gangen og inn til stue/kjøkken vil som oftest stå åpne - så vi har tenkt at det burde være to farger som passer godt sammen.

2026-04-09 09:17:58

Fargerådgiver svarer:

Hei, gratulerer med nytt hus :) Det er ett spennende prosjekt med ett nytt hjem. 

Jeg ser det er en gråtone på kjøkkenfrontene. Da det er ulike nyanser av grått vil jeg gjerne vite NCS fargekoden på denne slik at jeg får tatt dette med i vurderingen for å kunne gi en helhetlig fargepalett. 

Er du i tvil på hva dette er ville jeg tatt med en kjøkkenskuff slik at du får skannet denne hos din lokale fargeforhandler. Hører fra deg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Da har jeg fått svar! :) Nærmeste NCS S 2500-N.

15/04/2026 20:26:36

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for svar :) Dine kjøkkenfronter i NCS S2500-N er den samme som vi kaller  NØYTRAL. Med tanke på  BOMULL i direkte kontakt med denne kjølige rene  NØYTRAL vil  BOMULL vippe mer gul i undertonen og fronter kan vippe mer lilla. Optimalt anbefaler vi  KLASSISK HVIT

De beige tonene med lite rødt i seg kan fort vippe mer grønnlig i møte med de nøytrale kjølige gråtonene som fort kan vippe mer lilla, så det er greit å merke seg.

Hva om du da tester ut den mer rødlige men likevel dempede  SOFT TOUCH som basefarge til stue og kjøkken. Kombiner gjerne med den noe dypere og varmere  DEVINE i gang som vil gi en fin kontrast til dine grå fliser samt gi en varm velkomst. 

Med ønske om en grønntone vil  LAURBÆR også stå fint i paletten :) 


Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.


Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til :)



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Supert! Tusen takk :D Vi noterer oss klassisk hvit, i stedet for bomull, og soft touch i stue/kjøkken. Jeg tror vi går for laurbær i gang :-D Men da kan vi også bruke den i trappen og opp i loftstua? I loftstua er den en hvit murvegg (pipeløp) burde vi ta et strøk klassisk hvit på den også? og må vi ha en annen type maling til mur?

16/04/2026 11:13:36

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Du kan fint benytte  LADY Pure Color eller  LADY Wonderwall på muren og det er ikke feil med hvitt om du ønsker dette. På panelvegger vil jeg anbefale  LADY Supreme Finish

 8302 LAURBÆR i gang og trappeløp samt loftstue vil gi ett helhetlig uttrykk samt at den er gyllen nok i undertonen i møte med din gylne trapp, tommel opp fra meg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Supert! Denne tjenesten var genial - så jobber meg videre gjennom huset hvis det er ok :-D Loftstuen blir jo da Laurbær. Fra loftstuen er det tre soverom. - Hovedsoverom - vi vil gjerne ha noe "lunt og fint" - har i dagens soverom i leiligheten vår "blushing peach" men den syns jeg er alt for rosa.... Har du forslag til noe annet? - Sønnen vår sitt soverom blir soverommet med en sel på senga. Der tenkte vi "himmelblå" tror du den passer? - Gjesterom (rommet med sminkespeil) vil vi gjerne ha noe mer nøyrtalt. Kan gjerne være samme forslag du kommer med til hovedsoverom. og da alle vinduskarmer - klassisk hvit?

17/04/2026 10:40:16

Kommentar

Beklager - mente "kveldshimmel" ikke himmelblå.

17/04/2026 10:41:30

Fargerådgiver svarer:

Hei :)  4618 KVELDSHIMMEL vil i mine øyne bli super. Hva med  12076 MODERN BEIGE på gjesterom og hovedsoverom. Du kan også teste ut  8469 GREEN LEAF og  1623 MARRAKESH som vil stå fint til  8302 LAURBÆR,  4618 KVELDSHIMMEL og  12076 MODERN BEIGE. Det er supert med  9918 KLASSISK HVIT på detaljer. God helg ønskes :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun