Farge til stue

Kategorier:

- Stue

Lister/dører/vinduer : Tror det er klassisk hvit

Jeg lurer på hvilken farge jeg skal male i stuen i vårt nye hus. I dag er det Sheer gray, men ønsker en lys beige. Vi har nylig bestilt en sofa som har et lyst beige stoff med litt struktur, legger ved bilde, ellers tenker vi mørkebrune møbler som spisebord og sjenk, og evt litt farger på puter etc. Liker best beigetone med litt rødt i, altså at de ikke blir gule eller grå. Har tidligere malt i Soft Touch andre steder jeg har bodd, og har likt den godt, men gøy å velge noe litt annet her og kanskje noe mer nøytralt/dempet, men usikker. Er en del lys inn i stuen, men samtidig blir det jo mørkt på kvelden. Har vært innom Kokos (tror jeg synes den er litt lys), Soft Dunes (kanskje litt gul?) , Soft Touch (som jeg har hatt før) Sand (muligens litt dempet-mot grå?), har også vurdert Cream, Sans og Macciato. Noen tanker her? Noen "bestselgere" av lyse beigetoner med rødt i? Har tidligere også hatt Devine jeg liker godt, men denne gangen ønsker jeg litt lysere-og mer mot rødt enn fersken. Legger ved bilde av huset samt sofa (med riktig stoff, ikke form). Til info har vi Kalk i gangen, og liker den men ønsker litt varmere. Usikker om lister og tak er klassisk hvit eller bomull, er det avgjørende? Tror muligens det er klassisk hvit. Fjerner tapeten i stuen nå ifm maling. Ønsker muligens at de innebygde skapene der ved peisen skal ha en litt annen farge for å definere de litt, feks en litt mørkere beigetone som går ton i ton med den vi velger på veggen, åpen for forslag her!

2026-04-14 21:58:51

Fargerådgiver svarer:

Hei! :) 

Jeg tror  LADY 10290 Soft Touch står godt til gulvet, og ut ifra det du skriver høres det ut som  LADY 10290 Soft Touch er beigetonen du ønsker i deres nye hjem. Til de innebygde skapene tror jeg  LADY 20120 Organic Red eller  LADY 12120 Desert Pink blir en rålekker kontrast, men du kan også vurdere  LADY 1140 Sand, som oppleves mer gråaktig, men ligger direkte ton-i-ton med  LADY 10290 Soft Touch, eller  LADY 12083 Devine som gir en forsiktig, rødere kontrast.  LADY 10290 Soft Touch står fint til både  LADY 9918 Klassisk Hvit og  LADY 1453 Bomull da du er usikker på hvittonen. :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei og takk for svar! Heller nok mot Soft Touch eller Soft Dunes. Fargen kan godt gjøre noe ut av seg, skrev tidligere at den kunne være litt dempet, men bare fint at den markerer seg på et vis. Har malt de på veggen, Soft touch ser litt grå ut, men mulig det er fordi vi har malt den på grå vegg? Soft Dunes ser her litt lysere og varmere ut, er det en mulighet for at den blir gul i stuen vår tror du? Synes det er en spennende farge, men ønsker ikke gult skjær. Har klassisk hvit på lister. Legger ved bilde av fargeprøvene så du kan se, Soft touch er øverst og Soft Dunes nederst. Takk! 

15/04/2026 13:53:51

Kommentar

Beklager, glemte legge bilde her er det:

15/04/2026 13:54:32

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :)

Jeg tror bildet av fargeprøvene forsvant på vei over til meg, vil du gi det et nytt forsøk? Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist (kryss over bildet), da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Når du tester farger anbefaler vi at du maler 2 strøk JOTUN Fargeprøve Interiør på en papplate eller lignende. På den måten kan fargen flyttes rundt i ulike lysforhold, samt ses isolert mot gulv og møbler uten påvirkning av dagens veggfarge. Hører fra deg! :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen! Sånn, da skal det funke. Nærbildet er av de to, den øverste er Soft Touch, den nederste Soft Dunes, det andre bidlet ser du de lenger unna. (den store til høyre oppe er soft touch og nede til venstre er soft dunes). Hva tenker du? Takk for svar :)

16/04/2026 08:52:21

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) 

Det er vanskelig å bedømme når de er malt midt på veggen. Får du malt dem på plater og satt dem mot gulvet? Når de får den grå "ramma" rundt vil det påvirke opplevelsen av fargene og gir ikke riktig inntrykk. Jeg tror jeg holder en knapp på  10290 SOFT TOUCH, men det er som nevnt vanskelig å si ut ifra disse bildene. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun