Fargevalg i renovert sokkeletasje

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Bad

- Kjøkken

- Gang

Hei, Vi ønsker råd til fargevalg i sokkeletasje med soverom, gang, bad/vaskerom og liten utleiedel (soverom, kjøkken/stue, gang). Vi har hatt en tendens til å ende opp med relativt nøytrale, lyse fargevalg (toner av beige, grå, hvit), men ønsker å få inn litt mer farger. Det pågår oppussing, men jeg legger ved bilder så godt det lar seg gjøre. Utleiedel og resten av sokkeletasjen er delt, men kan åpnes opp og vi ønsker at det henger litt sammen. Rom som skal males: Gang: her kommer det trapp ned med lyse eiketrinn og svarte spiler og vanger. Det er murvegg halveis opp i trappa med rød tegl som er sekkeskurt med lys grå/hvit puss, slik at det er lysere, men den røde teglfargen kommer fortsatt frem. Det er hvite dører inn til alle rom og lys eikeparkett (legger ved representativt bilde. Vi har vurdert gult her. Har sett på ginger tea, men synes kanskje den blir litt heftig (og litt for grønn). Har også sett på humble yellow, men synes den igjen blir litt for «beige». Tenker noe i mellom, så man ser det er gult, men samtidig ikke blir for intenst. Kan fresh pasta eller light passe eller er det andre farger du vil foreslå? Det blir spotter i taket og bra lys, men det er ingen vinduer her. Det blir innredning (skap/skuff) under trapp som vi gjerne vil ha tips til farge på ( har sett på hazelnut beige eller caramel brown). På soverommet som skal males har vi lyst på en lyseblå farge. Her er det store vinduer ut i hagen (sørøst). Gulv er slipt furu lakket med hvitpigment. På bad/vaskerom blir det en lys flis med en del hvitt og noe beige i seg (relativt kald), i det tilhørende vaskerommet vil en vegg ha denne flisen og resten males. Vi vurderer olive her, men er åpen for helt andre forslag også. Liten mørk bod: har du forslag til noe som kan passe med resten, men ka være litt morsomt? Lys beige flis på gulv. Det er i tillegg to tilstøtende soverom som ikke skal males nå (men kanskje på sikt?), de er per nå malt i beige (uvisst hvilken tone) og deko pink med noe mer hvitt. I tilstøtende utleiedel vil vi også gjerne ha forslag og råd. Vi vurderer: Liten gang uten vinduer mellom rom med en del murvegg som er sekkeskurt: ginger tea Stue/kjøkken med stort lysinnslipp fra sørøst gjennom dør med glass/ mild ochre. Her tar vi også gjerne i mot tips til farge på kjøkkeninnredning. Her er en vegg i lys furu og gulv «klassisk litt gulna parkett»… Soverom med vindu i lysgrav ( vest/nord): har vurdert green tea, men blir denne for mørk her? Dusjrom på bad med lys beige flis på gulv: vurderer olive. Resten av badet har hvit flis og «oransje-ish» gulv. Vi setter veldig pris på råd om hva som passer/ikke passer sammen, forslag til andre farger og type maling. Vi vil gjerne også ha forslag til tak - vi tenker i hovedsak lyse/hvite tak, med unntak av soverom hvor vi er åpne for å male i farger.

2026-04-15 09:56:02

Kommentar

Bilde 1: dusj/bad utleie Bilde 2 og 5: stue/kjøkken utleie Bilde 3: soverom utleie Bilde 4: gag utleie Bilde 6: bod hoveddel Bilde 7: soverom hoveddel Bilde 8: gang hoveddel

15/04/2026 09:59:46

Fargerådgiver svarer:

Hei, det er litt vanskelig å orientere seg i uferdige rom. Kan du lage en rask skisse med en plantegning slik at jeg får et inntrykk av hvor rommene ligger i forhold til hverandre. Gultonene du nevner  LADY 1349 Light og  LADY 1775 Fresh Pasta er klarere og mer intense enn  LADY 1965 Ginger Tea. Hva med  LADY 1012 Gullhår det er et alternativ som en mellomting mellom  LADY 1965 Ginger Tea og  LADY 11173 Humble Yellow, eller liker du de syrlige gule bedre. I rom med relativt lite dagslys kan syrlige gule virker ganske grønne så kanskje du mot murveggen bør vurdere en varmere tone ? Men jeg trenger en plantegning (rask skisse) på hvordan rommene ligger i forhold til hverandre og hvor trappen kommer :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Jeg skjønner at det er litt uoversiktlig! Jeg skal laste opp en plantegning. For orientering vender soverommene (3 på rekke) og kjøkken/stue utleie vender mot sørøst. De to soverommene i midten er de som ikke pusses opp nå (men som kanskje skal males senere en gang).

15/04/2026 15:40:13

Kommentar

Her er plantegning

15/04/2026 15:40:49

Kommentar

Jeg synes gullhår ser ut som et veldig godt alternativ. Vil den oppleves som litt varmere enn ginger tea og litt gulere enn humble yellow?

15/04/2026 15:45:53

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, takk for plantegning, det gjør det enklere å orientere seg :-)

  GULLHÅR S1010-Y10R har 10% rødt i undertonen og er både varmere og lysere enn  GINGER TEA S1515-Y.  GULLHÅR er mer kulørt enn  HUMBLE YELLOW 2008-Y15R. 

Hvis jeg har forstått deg rett så ønsker du at farger i utleiedel skal matche med deres del, når/ hvis dere senere skal åpne opp.

 GULLHÅR i alle gangarealer blir gjennomført. Du nevner en bod med lite lys, i denne boden og andre rom med lite lys ville jeg vurdert  FROSTRØYK som lys basefarge både i utleiedel og hos dere.

Du vurderer  MILD OCHRE til stue/kjøkken i utleiedelen, den er lekker sammen med de andre fargene du vurdere, men jeg ville med tanke på utleie valgt en mer nøytral tone i stue og kjøkken. Jeg holder en knapp på  FROSTRØYK i stue og kjøkken i utleiedelen.

Vi har ikke kjøkkenfronter så dette er et valg du selv må ta, men jeg ville vurdert kjøkkenfronter i en lun beige tone eller eik slik at kjøkkenfrontene tilfører varme i stue og kjøkken. Jeg ser at bad og vaskerom har en varm tone på flisene. Grønt er ikke feil på bad, men grønne vegger gir huden vår et grønnskjær så på bad både i utleiedelen og deres del ville jeg vurdert  MILD OCHRE fremfor grønt. De grønne tonene  OLIVE eller  GREEN TEA gir et friskt pust til paletten, hva med disse på vaskerom og tak på soverom ?


  CARAMEL BROWN eller  HAZELNUT BEIGE på skap under trappen er absolutt fint mot  GULLHÅR og sort trapp. Tilsvarende farge kan du kanskje finne på kjøkkenfronter til utleiedelen. Hvis du ikke ønsker at skapene under trappen skal fremheves ville jeg vurdert skapfronter i  GULLHÅR eller  FROSTRØYK.

Dette ble en saling blanding av de ulike rommene så jeg prøver å oppsummere :-) 

 LETTHET - hvite detaljer og tak som skal males hvite

 GULLHÅR - gangareal i hele underetasjen (også utleiedel)

 FROSTRØYK - lys basefarge stue og kjøkken utleiedel og bod

 MILD OCHRE - bad og gjerne tak på bad med fliser på vegg

 SILKY BLUE - vegger soverom i deres del

 OLIVE- tak soverom i deres del og vaskerom

 GREEN TEA - vegger soverom utleiedel. Hvis dette er et rom uten mye daglys ville jeg vurdert den lysere 8284 Olive. 

 DECO PINK - eksisterende soverom

 CARAMEL BROWN - skap under trapp og kjøkkenfronter i utleiedel ?

 HAZELNUT BEIGE - skap under trapp og kjøkkenfronter i utleiedel ?

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Til bad/våtrom anbefaler vi LADY Aqua Matt.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til :)

 




Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Tusen takk for tips! Dette er veldig god input. ☺️ vi er litt usikre på olive i tak sammen med silky blue? Har du et til forslag her vi kan vurdere? Kanskje en annen blå nyanse eller en hvit/lys farge… ? 

20/04/2026 08:34:24

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, vil du ha mørkere tak enn veggene anbefaler jeg  5452 NORDIC BREEZE eller  4894 OCEAN AIR sammen med vegger i  4666 SILKY BLUE. Tak og vegg i samme farge er selvfølgelig også en løsning ;-)

Vil du ha et lysere mer nøytralt tak anbefaler jeg  1376 FROSTRØYK eller  1624 LETTHET :-) 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk