Rødfargen til låve fra 1950-tallet

Kategorier:

- Mur

- Annet

Dører/vinduer/garasjeport :

Vi skal male en nokså falmet "låverød" låve fra 50-tallet. Huset er fra 1886 og er gulmalt i Solsikke 1852-Y17R (0026). På huset har vi rød takstein, men låven har svart/sotfarget bølgeblikk på taket. Du ga oss fargeråd til husdøren for at par år siden, og den er malt i Dodenkopf. Det ble veldig bra! Alle lister rundt husvinduer er i Chi. Nå lurer vi veldig på hvilken rødtone vi skal male låven i. Jeg ønsker den mer dempet enn vanlig låverød, men er litt redd for at Dodenkopf blir for mørkt. Svart- og brunfarger er uaktuelt. Vi skal og male husmur og låvemur. Helst med en farge som passer begge steder. Jeg ønsker en lys mur, tilnærmet hvit, men det er så mange nyanser å velge mellom, så tar gjerne imot råd. Etter hvert vil det bli bygget en dobbeltgarasje som skal få samme farge som låven. Det vil si at det blir ganske mye av den rødfargen på tunet. Jeg er derfor ute etter en rolig farge som samtidig fremstår som "frisk og nymalt" i forhold til låven slik den ser ut nå.

2026-05-05 10:50:44

Kommentar

Legger ved et par bilder til. Det første er sett fra hovedveien.

05/05/2026 11:09:27

Fargerådgiver svarer:

Hei! :) 

Jeg vil anbefale deg å male låven i  2006 HUSMANNSRØD, den er mer dempet enn  0154 RØD (også kalt 0154 LÅVERØD), samt lysere enn  2279 DODENKOPF.  7236 CHI, som du har på dine hvite detaljer på huset, kan ikke blandes i  JOTUN DryTech Murmaling.  JOTUN DryTech Murmaling har et begrenset utvalg farger da den blandes med mineralske pigmenter. Jeg vil derfor anbefale deg å male grunnmur på hus og låve i  1001 EGGHVIT. :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og tester fargene med JOTUN Fargeprøve Eksteriør. 

Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende overflate med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.


Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu og Dør. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling. 

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Takk for svar! 

06/05/2026 11:26:08