Valg av farger

Kategorier:

- Kjøkken

Hei! Vi holder på å velge farger til hus, hvor det fra før er blandet mange ulike hvitfarger i alle rom. Kjøkkenfronter er bomull, og vi ønsker å beholde dette. Jeg har egentlig ønsket å ha tak/lister/karmer i klassisk hvit, og har sett på kokos som veggfarge på kjøkken. Det jeg ønsker er at kjøkkenet ikke skal se skittent ut. Det kan gjerne se litt kremfarget ut, bare ikke skittent. Gulvet er eik som er litt gulnet. Detaljer i krom. Vinduer mot vest, med mye lysinslipp. Har du forlag til andre farger enn kokos og klassisk hvit på vegg og tak? Ønsker ikke mørkere farge enn kokos. Kunne vært lysere, men må ha liten kontrast til tak og lister. Har hatt sommersne sammen med klassisk hvit tidligere og likt den, men det fungerer ikke så godt til kjøkkenfronter i bomull. Ville letthet eller silke fungert på vegg, sammen ved bomull kjøkken og klassisk hvit i tak?

2026-05-06 14:16:16

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for bilde :) Jeg vil ikke anbefale  1453 BOMULL til  9918 KLASSISK HVIT og  1624 LETTHET da ulike hvittoner ikke spiller på lag med hverandre . Jeg legger ved en link her som er godt beskrevet : 

https://lady.inspirasjonsblogg.jotun.no/passer-bomull-og-egghvit-til-alt/ 

og 

https://lady.inspirasjonsblogg.jotun.no/hvitt-er-ikke-bare-hvitt/ 


Da du har  1453 BOMULL på kjøkkenfronter vil jeg derfor råde deg til å holde deg i denne hvittonen.  1931 KOKOS på kjøkkenvegger vil da harmonere fint. Med ditt varme gulv vil jeg også foreslå  1875 SANS som har litt mer rødt i seg om  1931 KOKOS vipper over i en grønn undertone i ditt lysforhold i møte med ditt gulv. 


Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til :)



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Takk for svar! Hadde håpet jeg slapp å male alle karmer som allerede er malt klassisk hvit🥲 Vil ikke bomull i tak føles veldig gult? Er det et alternativ å gå for letthet i tak/lister heller enn bomull?

07/05/2026 16:55:41

Fargerådgiver svarer:

Hei :)  1453 BOMULL vil oppleves mer gult til renere hvittoner og kjøkkenfrontene dine i  1453 BOMULL gav føring. 

Du kan selvfølgelig teste ut  1624 LETTHET i tak og lister i ditt lysforhold, mulig det vil fungere. God helg ønskes:) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun