Kategorier:
- Stue
- Kjøkken
Lister/dører/vinduer : Bomull i tak, darjeeling i vinduer, sophisticated blue på dører
Hei! Jeg har fått gode råd av deg tidligere, og har på bakgrunn av dem malt opp div. fargeprøver, men blir fremdeles ikke helt klok på fargepaletten til hytta vi pusser opp. Stue: Jeg har hengt meg litt opp i at jeg ønsker vinduskarmer i fargen Darjeeling i stuen/allrommet. Tror det vil bli veldig koselig her. Dørene og kanskje en trapp opp til hemsen vil jeg male i Sophisticated blue. Til veggene har jeg da prøvemalt Blek sand, som jeg syntes ble litt grå, og Observe, som jeg ikke likte så godt sammen med Darjeeling. Det bør nevnes at det kommer til å stå en ganske knall rød sofa i dette rommet de første par årene (har lagt ved bilde av den), så kanskje greit å unngå for mange ulike farger. Jeg tror derfor at jeg har landet på Kokos på veggene som en lys og ganske nøytral farge. - Blir Kokos fin sammen med taket som har fargen Bomull? Kjøkken: Vi har et bittelite kjøkken og et tilstøtende lite spiserom med verandadør ut. Her ønsker jeg en friskere farge, og jeg liker godt gult. Jeg ser også for meg at jeg vil ha en annen nyanse av en gultone på innredningen (eller kanskje den samme som veggen?). I spiserommet er det samme furugulvet som i stuen, men på kjøkkenet kommer det en kirsebærfarget parkett som enda ikke er lagt, her har jeg ikke bilder, men det er jo mye rødt i denne. Jeg prøvemalte Malmø, som hørtes så fin ut på nettsidene, men denne synes jeg ble for lite gul, jeg opplever den nesten som en gulaktig hvit. Jeg ønsker noe friskere, uten at det blir voldsomt. Rommene er bittesmå og jeg tenker derfor det bør være lyst. Jeg har på nettsidene sett på Sommersol, Light, Cheerful Peach, Forest light, men vet ikke helt... - Så: har du forslag til farger til kjøkkenet+spiserommet? Også her er taket i Bomull. Tilstøtende rom blir da altså Kokos. P.S. Vedlagt er bilde av kjøkken+spiserom, men gulvet i spiserommet er nå slipt slik som du ser på stuebildet, og all kjøkkeninnredning fjernet og det kommer ny innredning og parketten jeg nevnte. Tuuuusen takk på forhånd ;)
Hei, jeg ser at du har startet en ny dialog med spørsmål om det samme hjemmet. Det er fint om du fortsetter å bruke denne dialogen fremover slik at all informasjonen er samlet og det er den samme personen som svarer. 1931 KOKOS står fint til både 1453 BOMULL, 6236 DARJEELING og 4744 SOPHISTICATED BLUE og er i mine øyne en vakker basefarge. Basert på bildene av stuen din så opplever jeg gulvet som nokså lunt, så jeg vil også anbefale deg å teste ut den lyse og lune klassikeren 1832 SKANDINAVISK LYS til stuen. Denne fargen har litt mer rødt i undertonen enn 1931 KOKOS, noe jeg ser for meg at vil spille på lag med gulvet, men dette må vurderes av deg i dine lysforhold. Til kjøkkenet vil jeg anbefale deg å velge en lun gultone siden du skal legge et gulv med mye varme i seg. Her vil jeg anbefale deg 1017 KEISERGUL og den dypere 1392 GUL ANTIKK. Her er en link med informasjon om hvordan male kjøkkenfronter: https://www.jotun.com/no-no/decorative/help-and-advice/how-to-guides/indoor/how-to-paint-kitchen . Husk to strøk med Jotun Kvist- og sperregrunning på alt av ubehandlet treverk som skal males. Lykke til :))
Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
vår vakreste maling - til slette vegger
vakker, matt og robust - til slette vegger
Markedets beste maling - til tre og panel
perfekt helmatt finish til slette tak
Jotun Kvist- og sperregrunning
Best sperrende effekt
Til store flater, vegg og tak
Ja beklager, jeg skal følge samme tråd! Tusen takk for tips! Skandinavisk lys skal jeg helt klart male en prøve av! Jeg liker syrlige og lyse gultoner bedre i seg selv, enn de varme dempede tonene. Men slike fungerer kanskje dårlig sammen med rødt? Hva med en farge som Sunny green?
Hei, jeg hjelper deg gjerne med videre fargeråd, men hvis du kan sende meg en link med bilder av det nye gulvet ditt slik at dette kan tas med i vurderingen er det supert. Hører fra deg :))
Hei. Det er nesten flaut å spørre på nytt, men jeg blir bare ikke klok på denne paletten. Det jeg ønsker å spørre om er stue/oppholdsrom: Jeg ser nå på Humble yellow som en mulig veggfarge. Det står egentlig mellom den og Blek sand. -Jeg lurer litt på om jeg bør droppe Darjeeling på vinduskarmene og heller kjøre Sophisticated blue på både dører og vinduskarmer? Hva tror du om det? Blir det for mørkt/kontraststerkt med den fargen i karmer? - Alternativt en helt annen farge på karmene som er mer ton i ton med veggfargen? Av Humble yellow og Blek sand, hvilken passer best med den røde sofaen og naturlig furugulv? Sender deg også bilde av et gyllenbrunt saueskinnspledd som kommer til å være et lite blikkfang i rommet. (Dette var dessverre det eneste bildet jeg hadde av det, har redigert bort et barneansikt midt i!) På forhånd hjertelig takk :)
Hei, nå er vi tilbake på jobb etter en lang og deilig sommerferie. Er ditt spørsmål fortsatt aktuelt, eller har du malt i sommer ? Det er supert hvis du kan gi meg en oppdatering på prosjektet om du har gjort noen endringer over sommeren :))
Hei! Jeg har kjøpt inn maling nå, så du kan prioritere andre spørsmål. ;) Tusen takk!