Soverom og stue

Kategorier:

- Stue

- Soverom

Hei! Vi skal male stue, et tilstøtende soverom, og en tretrapp som går opp til stua. Stuen er omtrent 5x6 meter og har et stort vindu som vender ut mot en hage i sør med mye trær og grønt. På gulvet er det eikeparkett, og taket er hvitt (men det kan vi også eventuelt male). I stuen er det en spilevegg i tre som skiller åpningen der trappen går ned i underetasjen. I trappehjørnet tenker vi å montere en gul biri-tapet. Det tilstøtende soverommet er hovedsoverommet og har eikeparkett på gulvet og hvitt tak. det har ett ganske stort nordvendt vindu. Vi tenker at det kanskje kunne fungert godt med en varm, men rolig farge, kanskje en beige som går mot gult? På soverommet vi har i dag har vi også malt taket i samme farge som veggene og synes at det funker veldig bra. På stua kunne det kanskje vært fint med en fin, lys men allikevel rolig grønn som går fint mot naturen utenfor. Eventuelt en annen farge som står godt til fargen på soverommet. Til slutt vil vi også male trappa som går ned i underetasjen, da den i dag er malt i en hvit farge som begynner å bli ganske slitt. Gjerne med en stilig farge som passer inn, men her er vi åpne for det meste. Bare si fra om dere trenger mer informasjon!

2026-05-14 21:26:28

Fargerådgiver svarer:

Hei! :) Jeg hjelper deg gjerne, men jeg trenger bilder av alle rom du skal male, slik at jeg får et godt inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Hvis du skal skifte gulv trenger jeg link med bilder av nytt gulv. Det er viktig at bildene er tatt i godt dagslys slik at fargegjengivelsen blir så riktig som mulig. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hvis du kan si noen ord om farger du liker eller ikke liker, er det supert. Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist (kryss over bildet), da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Hører fra deg! :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Her kommer bilder av stua, soverommet og litt av trappa. Nå ser gulvet på stua litt lysere ut fordi det er dekket av et lag med pussestøv, men det er altså en eikeparkett i klar matt lakk. På soverommet er det det samme, men der er det ikke så mye støv. Når det kommer til farger vi liker, så har vi sett på for eksempel pale linden, synes den ser ganske fin ut. Ettersom soverommet er nordvendt kanskje det hadde vært fint med en varm beige (men ikke for beige :) Der vi bor i dag har vi også malt taket, og det synes vi fungerer veldig bra. Om det hjelper, så kan jeg jo nevne at vi i leiligheten vi bor i nå så har vi velvet på kjøkkenet, dusk green på barnerommet, ocean air på soverommet og fresh pasta i gangen. Nå har vi ikke tenkt at vi skal ha noen av disse fargene i det nye huset, men vi liker de godt i leiligheten, kanskje det gir deg en ide om hva vi liker. Si fra om det skulle være noe mer!

25/05/2026 21:08:33

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) Takk for bilder. 

I møte med deres lune gulv vil jeg anbefale dere å teste  11173 HUMBLE YELLOW og  8478 PALE GREEN på soverom og stue.  8281 PALE LINDEN tror jeg vil oppleves litt grålig i møte med det gyllne gulvet,  8478 PALE GREEN er mer kulørt og vil i mine øyne gi en lun atmosfære. :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Ja den pale green var fin! Vi har også tenkt litt mer og lurer på om en litt sånn fersken-aktig gul også kunne fungert på soverommet? Peach sky for eksempel? Eller blir det litt mye mot tregulvet kanskje? Vi skal også male en liten vegg på kjøkkenet. Her er det noen rosa fliser på motstående side, som jeg synes det er litt vanskelig å matche med, se bildet. Har du noen forslag her? Vi har tenkt kanskje en blåfarge som Pacifica eller kanskje Silky Blue, men hvilke andre farger kunne passet her, og spesielt om den tilstøtende stua er i pale green?

26/05/2026 08:52:38

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) 

Med  8478 PALE GREEN i tilstøtende rom, vil jeg anbefale dere å teste  1117 PEACH SKY og  6167 SPRING BREEZE på soverom og kjøkken. Jeg vil også nevne den dypere  11175 ADVENTURE, som et alternativ til soverom. Dypere toner på soverommet hjelper hodet og kroppen med å falle til ro når natten senker seg. :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Ja dette var gode forslag! Nå har vi kommet dit at vi også skal planlegge for et annet rom, nemlig badet. Det er delt i to mellom en "spa-avdeling" med dusj og badekar og en "bad-avdeling" med toalett og servant. Det er en åpen døråpning mellom de to. I spaavdelingen er både gulv og vegger flislagt, mens i badet skal vi male veggene, og det er altså her vi trenger ett råd. Badet er ikke bygget enda, men jeg legger ved noen modellbilder av hvordan det vil se ut. På gulvet er det 20x20 cm fliser i et sjakkmønster med fargene Seta (en gulaktig beige) og Mattone (en varm terracotta) fra Vogue Ceramica. Den er ikke fullt så gul som den ser ut til på modellbildet. På bildet er det altså de hvite veggene som trenger en farge, bortsett fra det hvite feltet over servanten, der blir det et speil. Jeg legger også ved en datategning (der hvor veggene har en blå brystning) Disse fargene stemmer ikke så godt, men det er for å gi en viss ide av hvordan rommet er. Det er allerede ganske mye som foregår i dette badet, så vi tenker en lys hvit eller gulaktig beige som er litt ton-i-ton med seta og som går godt med mattone. Vi har også vurdert å male "toalettnisjen" en en itens blå (vi tenkte først Klein-blå, men det blir kanskje for intenst) så kom gjerne med et forslag her..eller en fraråding dersom du tenker at det blir voldsom krasj.

27/05/2026 09:41:00

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) 

I møte med flisene kan du teste  1275 MILD eller  1276 SOFT, og i toalettnisjen kan du teste  4072 BLÅTIND eller  4625 NORDISK HAV. :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun