Hytte - eldet grå eller funkissort?

Kategorier:

- Annet

Hei igjen Line. Etter mange gode råd fra deg svinges nå malekosten over en lav sko. Det males både inne- og utvendig hjemme, hos min mor (kokos på veggene i stua og gangen der ble kjempefint :) og nå skal også hytta på fjellet til pers. Men vi lurer nå fælt på hva vi skal velge av farger. Vedlagt finner du bilde av hytta. Den er fra 1962. Det blir nå ny kledning og nye vinduer og om ett år eller to også nytt tak. Hytta har vært mørk, nesten svart i alle år. Når vi nå skal gi den nytt pust og liv, er vi ikke fremmede for litt nye impulser. Vi ønsket egentlig naturlig grånet treverk, men har av økonomiske hensyn ikke penger til det. Fant Jotun 90031 Eldet grå. Hva tenker du om denne? Vi forsket litt i Copilot, og tenker at dette kan bli bra med en mørk grå eller sort til vinduene? Alternativt kikket vi på Funkissort, men tror det blir veldig likt det vi har hatt siden hytta ble bygget. Deersom vi går for det, hva vil du anbefale til vinduene? Mørk grønn? Beige? Sort? Har frist på å bestille vinduer i morgen(!), så om du rekker å svare før det er vi veldig takknemlige. Med god fargerik hilsen

2026-05-18 09:36:49

Kommentar

Hei igjen. Nå snakket jeg nettopp med ikke mindre enn tre malere som alle anbefalte maling, og ikke beis! Så da spørs det om vi ikke må revurdere og heller gå for en mørk grå som ligner eldet grå eller simpelthen gå tilbake til en mørk som ligner funkissort, naturligvis med tilhørende vindusfarger. Dine gode råd mottas med stor takk.

18/05/2026 11:41:01

Fargerådgiver svarer:

Hei, fortalte du til malerne du snakket med at du skal ha ny kledning ?

Det er ingen grunn til at du ikke kan bruke for eksempel  TREBITT Matt Oljebeis på ny kledning fremfor dekkende maling, eller er kledningen du får grunnet med hvitpigmentert grunning ? Da må du male !

Hvis du får ny ikke grunnet kledning anbefaler jeg at du vurdere  9061 JERNVITRIOL som jeg tror er tett på fargen du egentlig ønsker deg på kledningen, gjerne med vinduer i  9938 DEMPET SORT eller  0745 GRØNN UMBRA. Hvis du må male ville jeg valgt  0734 BRUNSVART med vinduer i  0745 GRØNN UMBRA :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Du leverer på rekordtider, det er virkelig bra! :) Tusen takk. Kledningen er ikke grunnet med hvitpigmentert, men blir grunnet eller beiset med den fargen vi måtte ønske. Betyr svaret ditt at du tenker 90031 Eldet grå ikke er riktig og at Jernvitrol er bedre? Hvilke farger vil du anbefale til vinduer dersom valget faller på en av disse? Takk igjen :)

18/05/2026 14:06:42

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, så hyggelig at du er fornøyd med responstiden. Mange var opptatt med feiring i går så i dag klarer vi å holde et godt tempo ;-) Jeg personlig synes at  90031 ELDET GRÅ blir litt grågrønn og siden du egentlig ønsket deg en kledning som skulle gråne over tid så synes jeg at  9061 JERNVITRIOL som er litt varmere er et bedre valg, men dette er smak og behag. Jeg synes at grønt er lekkert på fjellet så jeg ville valgt dør og vindu i  0745 GRØNN UMBRA eventuelt  9938 DEMPET SORT hvis du vil ha et strammere og mer moderne uttrykk på hytta :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun