Modernisering av eldre hus

Kategorier:

- Annet

Hei! Vi skal renovere et veldig gammelt hus og ønsker å gi det en tidsriktig, moderne karakter ved hjelp av fargevalget. I utgangspunktet tenkte vi å male alt (både mur og trevegg) i en mørk farge som svartbrun, med vinduer i ren svart for å skape lekre detaljer og highlights. Samtidig er vi veldig nysgjerrige på andre dype alternativer. Vi liker spesielt godt en dyp, mørk olivengrønn, eller eventuelt en grønnfarge som er så mørk at den nesten fremstår som svart («svartgrønn»). Når det gjelder grunnmuren, ønsker vi enten å ha den i nøyaktig samme farge som resten av fasaden, eller en kontrast som harmonerer perfekt. Kan dere hjelpe oss med konkrete fargeforslag til Jotun DryTech (for mur) og Jotun Optimal/DRYGOLIN (for treverk/detaljer) som oppfyller dette? Vi ønsker at huset skal fremstå stramt, moderne og helhetlig. På forhånd takk for hjelpen!

2026-05-20 22:40:06

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for bilder :) Tidstypisk med en bolig fra starten av 70 tallet var mørke brunt så jeg vil gi tommel opp for  0734 BRUNSVART som du er inne på. Av en litt mer brunlig tone vil også  0175 TJÆREBRUN være aktuell da kontrasten til sorte vinduer blir tydligere. 

Du kan også teste ut den dype  7658 KØBENHAVNSGRØNN :) 

Da du har en relativt høy mur ser jeg for meg at  11130 SHADE vil gi en forankring i uttrykket på muren :) 


Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og tester fargene med JOTUN Fargeprøve Eksteriør. 

Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende overflate med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.


DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu og Dør. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. 

DRYGOLIN Power Clean Vindu og Dør er en selvrensende detaljmaling, med anti-blokk teknologi som blir raskt klebefri, noe som gjør den spesielt egnet til vinduer, dører og andre detaljer som hagemøbler mm. Den er spesielt effektiv mot svertesopp og beholder farge og glans over svært lang tid, og har i tillegg svært langvarig beskyttelse.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling. Terrassen beiser du med TREBITT Terrassebeis eller TREBITT Oljebeis Terrasse.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk