Ny farge på kjøkkenvegg (og kanskje gangen).

Kategorier:

- Kjøkken

Hei! Jeg skal male kjøkkenet fra "kalk" til noe annet. Vi byttet nettopp benkeplate fra sort laminat til en ny laminatplate som heter mørk eik. Denne er god og brun, med undertone av lilla/rosa. Kjøkkenet vårt er malt i en litt mindre kjent Jotun-farge som jeg fikk beskjed om at heter "betonggrønn", og denne ELSKER jeg. Nå leter vi etter en ny farge til kjøkkenveggen, taket og evt. listene (listene er nå i fargen: kalk, samme som veggen). Litt om stilen vår: Mannen min elsker mørke farger. Gjerne dype, varme farger som skaper en litt lun og "huleaktig" følelse. Jeg elsker "English Cottage"-stil. Kjøkkenet vårt er et malt gammelt eikekjøkken fra 1965, og jeg elsker det. Mørke farger, evt mørk brun og hvite kontraster er jeg veldig glad i. Jeg ønsker gjerne å få råd til farger vi kan ha på kjøkkenet. Vi ønsker ikke gule toner, og ikke iskalde toner da vi har grått gulv og mye dagslys inn (og dagslyset i Trondheim er ofte grått og kaldt, hehe). Beige/brun/lavendel - noe sånt kanskje? Jeg er åpen for ideer. PS! Vi skal også male yttergangen, som er tilkoblet stua i marrakesh, og deretter kjøkkenet som vi nå skal male. Men gangen må også males, og jeg liker å ha litt rød tråd i huset. Tar gjerne i mot tips her også! Tenkte opprinnelig Marrakesh her også, men den har jeg brukt i 3 rom allerede - så om dere har tanker om komplementære farger, tas det imot med takk! :) 

2026-06-02 09:33:19

Fargerådgiver svarer:

Hei! :) Jeg hjelper deg gjerne, men jeg trenger bilder av alle rom du skal male, slik at jeg får et godt inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Hvis du skal skifte gulv trenger jeg link med bilder av nytt gulv. Det er viktig at bildene er tatt i godt dagslys slik at fargegjengivelsen blir så riktig som mulig. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist (kryss over bildet), da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Hører fra deg! :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Takk for svar! Huset er under full oppussing nå, så alt er jo uendelig rotete.. men her er noen bilder. Får du ish et inntrykk? Eller vil du jeg heller skal spørre når vi har fått flyttet inn igjen? :) du ser det grå gulvet godt på et bilde fra gang mot stue og kjøkken. Det gulvet har vi i gangen og på kjøkkenet :) Høres!

05/06/2026 07:20:41

Fargerådgiver svarer:

Hei, i møte med kjøkkenfrontene dine i  7698 BETONGGRØNN ser jeg for meg at det vil bli lekkert å male vegger og tak i  12119 VINTAGE BROWN. Denne er også vakker i møte med  1623 MARRAKESH som du har i tilstøtende rom. Til yttergangen vil jeg anbefale deg den dempede lavendelfargen  2588 MYK eller den mer fargesterke  20054 SILKY PINK. Begge disse er tøffe i møte med  1623 MARRAKESH. Lykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk.

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Heei! Tusen takk for gode tips! Høres veldig fint ut! Jeg skal kjøpe fargeprøver asap! Når du snakker om taket, tenker du da hvitt?

05/06/2026 10:41:47

Fargerådgiver svarer:

Hei, personlig synes jeg det er lekkert å male vegger og tak i den samme fargen. Dette hvisker ut skillet mellom vegg og tak, skaper en behagelig, kokongaktig atmosfære og vil også være med på å løfte taket noe. Lykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk