Farge til kjøkken, stue og bad

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Bad

- Kjøkken

- Gang

Lister/dører/vinduer : males i samme farge som vegg, mørke eike dører

Hei :) Jeg trenger hjelp til å velge mellom Jotun 1622 Refleksjon og Jotun 1376 Frostrøyk til et nytt, stort kombinert stue- og kjøkkenrom på nesten 50 kvm. Eventuelt andre gode fargeforslag. Rommet har vinduer i begge ender og er både nord- og sørvendt. Jeg ønsker et lunt uttrykk i hele rommet, men jeg vil ikke at fargen på veggene skal fremstå som en synlig farge – bare som en myk, lun nyanse som er varmere og mykere enn hvitt. Jeg skal male alle vegger og tak i nøyaktig samme farge. Spørsmålet mitt er hvilken av disse to som vil fungere best på et så stort areal med både kaldt nordlys og varmt sørlys, uten at det oppleves for mørkt eller for grått? Jeg trenger også råd rundt fargen på kjøkkenfrontene. Jeg ønsker at høyskapene og benkeskapene skal skli mest mulig inn i veggfargen, men jeg vil gjerne ha en ørliten kontrast. Samtidig er jeg veldig redd for å låse meg fargemessig for fremtiden dersom jeg vil male stuen i en annen farge om noen år. Jeg har vurdert Jotun 1024 Tidløs på frontene, men lurer på om den vil krasje med undertonene i veggen, eller om jeg heller bør velge nøyaktig samme farge som veggen (Refleksjon eller Frostrøyk) bare i en annen glansgrad? Her er materialene og møblene i rommet: Gulv: Lys eik (litt hvitpigmentert). Kjøkkenøy: Mørk brun eik (fargen Mocca fra Strai kjøkken). Benkeplate: Arabescato Venato fra Scan Granitt (hvit base med dristige, grå årer). Kjøkkenarmatur/vask: Børstet stål. Belysning: Spotter og lamper med 2700K fargetemperatur. Tilstøtende rom: Soverom: Skal ha Detale Kabric i fargen Bloom. Bad: Skal ha mikrosement på badet, fargen kommer an på hva jeg velger i resten av leiligheten. Vurderer Tudor eller gentle whisper. Hva mener dere passer aller best og hva blir det tryggeste valget på kjøkkenfrontene ut fra det? På forhånd tusen takk for hjelpen!

2026-06-25 01:22:11

Fargerådgiver svarer:

Hei! :)

Uten bilder er det vanskelig å svare på hva som passer best hos deg, men  1622 REFLEKSJON (0801-Y25R) og  1376 FROSTRØYK (1002-Y24R) er ganske like.  1376 FROSTRØYK har 2% mer valør, 1% mer kulør og 1% mindre rødt i undertonen i forhold til  1622 REFLEKSJON. Jeg anbefaler deg å teste fargene, når du tester farger anbefaler vi at du maler 2 strøk JOTUN Fargeprøve Interiør på en papplate eller lignende. På den måten kan fargen flyttes rundt i ulike lysforhold, samt ses isolert mot gulv og møbler. 

 1024 TIDLØS, med sin svakt grønne undertone, er ikke super i møte med  1376 FROSTRØYK eller  1622 REFLEKSJON, jeg vil anbefale deg å velge samme hvittone på innredningen som på veggene. Samme farge i ulike glans, på ulike overflater er lekkert. Det gir deg sømløse overganger og en eksklusiv effekt.

Både  0552 TUDOR og  12182 GENTLE WHISPER er flotte i møte med  1376 FROSTRØYK eller  1622 REFLEKSJON.  12182 GENTLE WHISPER skaper en større kontrast, så jeg holder en knapp på den som favoritt. :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk.

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei :) Tusen takk for godt svar! Hele leiligheten skal pusses opp og alle møbler skal byttes ut så jeg tror ikke bildene vil ha så mye å si. Hvordan er eventuelt sommersne sammenlignet med Frostrøyk eller Refleksjon? Fargepaletten på møbler vil være mocca (mørk eik), beige, svart og børstet stål. Og hvilken hvitfarge anbefaler du til de tre over? Klassisk hvit eller letthet?

25/06/2026 15:35:16

Kommentar

Hei igjen, beklager så mye for at det blir litt frem og tilbake. Kjøkkenleverandøren jeg bruker, Strai, har en standardfarge som heter sommersne på kjøkkenskap hvor de har brukt jotun sin ncs. Det er nok den jeg ender på på kjøkkenskap. Så da trenger jeg en vegg/takfarge som passer til de. gang kjøkken og stue skal males i samme farge. Kan jeg bruke frostrøyk eller refleksjon til den? Eller anbefaler du sommersne, eventuelt en annen farge? :)

25/06/2026 21:34:56

Fargerådgiver svarer:

Hei :)  1928 SOMMERSNE er ikke optimal til  1622 REFLEKSJON eller  1376 FROSTRØYK da den vil vippe mer kjølig. Jeg vil anbefale  9918 KLASSISK HVIT og  10679 WASHED LINEN som gode kombinasjoner :) 

Det er ikke feil å gjenta  1928 SOMMERSNE i de ulike rommene .) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for svar! Jeg er definitivt mer glad i en varm tone, uten at jeg ønsker at den skal bli for gul/beige. Men jeg vil fortsatt at rommet skal oppleves lyst. Tenker du da at Frostrøyk egentlig er en mer optimal farge, hvis jeg velger kjøkkenfronter i samme ncs? Rommet er Bode nord- og sørvendt. Jeg har prøvemalt frostrøk og den oppleves lys og fin på veggen. På bad har jeg tenkt tudor i en sementversjon.

26/06/2026 10:44:53

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Vi kan ikke hjelpe deg med valg av kjøkkenfronter da dette skal bestå i flere år. Jeg vil råde deg å ta med ulike fronter fra leverandøren slik at du får sett på dette i ulike lysforhold hjemme. 

Med kjøkkenøy i brunbeiset eik holder jeg  1376 FROSTRØYK som favoritt fremfor  1928 SOMMERSNE men dette er en smaksak :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen! jeg har prøvemalt frostrøyk og sommersne, og fordi jeg har naturlig lys fra både nord og sør så synes jeg ingen av de blir helt optimale. Sommersne er veldig fin mot sør, mens frostrøyk er veldig fin mot nord. Refleksjon oppleves veldig hvit på vegg, og tidløs blir litt grønn. Finnes det en farge som er litt mer beige enn sommersne, men ikke like "tung" som forstrøyk? Legger ved et inspirasjonsbilde av hvilket uttrykk jeg ønsker og bilder av hvordan frostrøyk og sommersne oppfører seg i ulike deler av leiligheten.

24/08/2026 20:02:12

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Da jeg ikke får noe inntrykk av ditt gulv er det vanskelig å mene så mye om bildene du sendte av oppstrøksprøvene. 

Når du skal teste farger er det lurt male på store ark som kan flyttes rundt i rommet for å se hvordan skygger, lys fra vinduer og lysstyrken påvirker opplevelsen av fargen. Sett prøvene ned mot gulvet og inn mot lister slik at de blir minst mulig påvirket av fargen du allerede har i rommet. Husk alltid 2 strøk på en prøve for riktig dybde i fargen. 

Jeg undrer også på hvilken farge det ble på kjøkkenfrontene som vil spille en stor avgjørende rolle. Hører fra deg :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei Line, dette er en totalrenovering, så akkurat nå er det bare betong på gulvet :) Jeg har prøvemalt flere steder i leiligheten, to strøk. Men jeg kan legge ved noen flere bilder av gulvet i ulikt lys. Det er et eike gulv som er litt hvitpigmentert. Riktig farge kommer best frem der det er dagslys. Kjøkkenfrontene er ikke avgjort enda. Vegg og tak males i samme farge, også kjører jeg ton-i-ton på frontene. SÅ lat kommer an på veggfargen. Øyen blir fortsatt i mørk eik :) Øvrige møbler og detaljer blir børstet stål, Benkeplate https://scangranitt.no/project/arabescato-venato, mørk brun sofa, svart spisebord. Kan det være at frostrøyk vil oppleves litt mer rolig og lys når den ikke er malt på vegg med morgendis i bunn og sommersne ved siden av?

25/08/2026 13:23:12

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Da vil jeg avvente til du har tatt valget på fronter, lykke til :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei. Frontene avhenger av veggfarge, så jeg må lande den først. Frontene kommer i valgfri NCS.

25/08/2026 13:50:51

Fargerådgiver svarer:

Hei. Hva om du tester ut  0486 SILKE. Den er lysere enn  1376 FROSTRØYK og er varmere enn  1928 SOMMERSNE.  0486 SILKE vil stå fint til brunbeiset kjøkkenøy. 

Optimalt må du teste den ut i møte med gulv da gulv alltid vil påvirke veggfargen. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for godt tips! Da skal jeg prøvemale Silke, den ser veldig fin og "ren" ut. Anbefaler du kjøkkenfronter i samme farge, eller kan det være et alternativ med kjøkkenfronter i Hvit te (dette er standard farge hos leverandøren)? kjøkkenet er nordvendt. Vil det fortsatt gi en rød tråd om jeg velger frostrøyk på badet? Og kan du anbefale noen mørkere farger som jeg kan ha i en veldig lys loftstue, som harmonerer med Silke? Tusen takk for all hjelp :)

27/08/2026 15:27:57

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen.  0486 SILKE er en anbefalt kombinasjon til  1876 HVIT TE som du vurderer på kjøkkenfronter. Om du ønsker  0486 SILKE også på fronter er dette en smaksak da det ikke er noe rett eller galt her. 

Hva om du gjentar  1876 HVIT TE i loftstuen slik at du får en rød tråd gjennom boligen. 

 1376 FROSTRØYK på bad vil harmonere fint :)  

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun