Fargesammensetning på bad

Kategorier:

- Bad

Hei! Jeg skal pusse opp hele leiligheten og trenger hjelp med fargekombinasjoner på bad. I stuen og på kjøkkenet skal jeg ha Frostrøyk i kombinasjon med brunbeiset eik. På badet ønsker jeg en lys, lun spa-aktig følelse og vurderer Tudor på vegger, tak og gulv i en sement-variant. Blir denne veldig varm på et bad uten naturlig belysning. Jeg skal ha 2700 på lamper. Jeg lurer også på hvilke farger som kan passe til i samme rom? Jeg har sett på kalkgrå, kalk og gentle whisper. Er det sånn at alle disse passer med hverandre? Og hvilken velger jeg hvis jeg kun ønsker en litt mørkere fargeforskjell?

2026-06-28 23:51:59

Fargerådgiver svarer:

Hei, jeg hjelper deg gjerne, men jeg trenger bilder av alle rom du skal male, slik at jeg får et godt inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Hvis du skal skifte gulv trenger jeg link med bilder av nytt gulv. Det er viktig at bildene er tatt i godt dagslys slik at fargegjengivelsen blir så riktig som mulig. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hvis du kan si noen ord om farger du liker eller ikke liker, er det supert. Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist (kryss over bildet), da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Hører fra deg :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei :) full forståelse for det! Hele leiligheten skal pusses opp. Vegger og tak i stue og kjøkken skal males i frostrøyk pure color. Kjøkkenfrontene lakkeres i samme farge, og kjøkkenøy leveres i fargen Mocca fra Strai. Dører inn til bad og soverom blir også i fargen Mocca. Det er tenkt 2700 belysning i hele leiligheten. På badet skal det legges et materiale som heter odilon, det er en ny type microsement som du får i ncs. I dag er det tegnet inn innredning i mocca, men jeg er redd det blir for tungt. Legger ved bilder av badet og hvordan løsningen er tegnet. Merk at det skal være speil på hele den åpne veggen, med flos mini glow-ball på begge sider. For å få en roligere og luftigere følelse på badet vurderer jeg fronter i washed linen eller kalkgrå. Trenger derfor en farge til vegg, gulv og tak som passer til en av disse. Alternativt kan jeg velge frostrøyk på innredningen på badet, samme som på kjøkken. Jeg skal også male et mørkt trapperom som leder opp til en loftsstue. Her tar jeg også gjerne i mot råd om farger og hva som kan passe i både trapperom og loftsstue. Trappen blir malt i samme farge som vegg og trappetrinnene får samme odilon -materiale som bad. Tusen takk for hjelpen :) Bildene av gulvet er tatt bilder av i to lys, dagslys og innelys.

29/06/2026 11:41:17

Kommentar

tror ikke alle bildene kom meg, legger de til på nytt :) badet jeg har tatt bilde av er speilvendt av hva det er i den leiligheten som skal pusses opp, utover det er det helt likt.

29/06/2026 11:45:37

Kommentar

her er siste, gulv i dagslys.

29/06/2026 11:46:42

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for bilder :) 

 1376 FROSTRØYK som basefarge i stue og kjøkken på tak og vegger i møte med fronter i samme farge vil bli lekkert.  1376 FROSTRØYK har nok rødt i seg i møte med den brunbeisede kjøkkenøyen. 

Det er ikke feil om du også gjentar denne i trappeløp da du står fri til ulike farger som du kan leke deg med av tekstiler og veggdekorasjoner. 


Bad: Jeg er litt redd  0552 TUDOR vil vippe for kjølig til  1376 FROSTRØYK og vil være for tonelik. Jeg ville da heller fortsatt med  1376 FROSTRØYK. Jeg synes også at  10679 WASHED LINEN vil bli for kjølig og det kan være fare for at denne vil vippe litt grønn i undertonen. 

Hva om du kombinerer  12182 GENTLE WHISPER med  1376 FROSTRØYK på badet.  12182 GENTLE WHISPER vil gi en litt mer spennende kontrast til  1376 FROSTRØYK enn hva  10341 KALK vil gjøre. Til disse vil  12180 PRESENT på fronter eller gulv bli lekkert. Alle disse står fint til hverandre så her kan du leke deg med hvem som bør hvor. 


Til loftstuen vil det å gjenta  12182 GENTLE WHISPER gi en fin rød tråd i boligen. Men her vil dine møbler som jeg ikke kjenner til spille en avgjørende rolle. 


Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk.

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Til bad/våtrom anbefaler vi LADY Aqua Matt.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Jeg håper det var godt forklart da jeg rakk deg i tide før vi starter sommerferie. God sommer ønskes :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei :) tusen takk for gode svar. Bare for å være sikker på at jeg forstår deg rett, så anbefaler du at jeg velger frostrøyk på microsemet på bad, med badeomsmøbel i enten gentle whisper, kalk eller present? Kontra og ha en annen farge på microsementen på badet? Jeg kan få baderomsmøbel i valgfri NCS, men som standard leveres de i washed linen eller kalkgrå. Hvilken farge ville du eventuelt valg på bad som kan passe til washed linen eller kalkgrå, men samtidig passe med Frostrøyk som er i resten av leiligheten?

30/06/2026 14:41:19

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Da jeg ikke er fysisk tilstede er det vanskelig å mene så mye om hvilken jeg ville benyttet hvor.  1376 FROSTRØYK,  12182 GENTLE WHISPER og  12180 PRESENT vil alle stå fint til hverandre så det er opp til deg hvor lyst eller mørkt du vil gå på gulv, vegger, tak og fronter :)  Du kan bytte ut  12180 PRESENT med  10342 KALKGRÅ. Lykke til :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun