Hus, garasje og fjos

Kategorier:

- Enebolig

- Garasje

Dører/vinduer/garasjeport :

Grunnmur og tak :

Hei! Vi skal male både hus, garasje og fjos der vi bor og trenger litt hjelp med farge. Vi har en blanding av klassisk hvite og bomull på vinduene siden ikke alle vinduene ikke er skiftet. Vi har stort sett standard belistning rundt vinduene og skifertak. Vi ønsker en lun og halvmørk farge på bygningene og favoritten til nå er å male i fargen Vika på alle bygninger. Bygningene ligger på rekke og rad så vi kommer mest sannsynlig til å male alle i samme farge, eller så maler vi fjosen rød og hus og garasje i egen farge. Hvis vi maler i fargen Vika, hvilken farge anbefaler du å ha rundt vinduslister siden vi har vinduer i både klassisk hvit og bomull? Hovedetasjen på huset har klassisk hvite mens resten har bomull. Inngangsdør og sidefelt er Antrasittgrå (RAL 7016). Eller så mottar vi med stor takk, forslag på andre farger som er halvmørke som du kan tenke deg vil bli bra hos oss :-)

2026-07-02 09:17:20

Fargerådgiver svarer:

Hei, nå er vi tilbake på jobb etter en lang og deilig sommerferie. Er ditt spørsmål fortsatt aktuelt, eller har du malt i sommer ? Det er supert hvis du kan gi meg en oppdatering på prosjektet om du har gjort noen endringer over sommeren :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Ja, vi måtte dessverre utsette maling til neste år nå. Men etter å ha undersøkt litt tror vi at Svolvær på listerk med hvite vinduer og resten i Vika kan være en grei kombinasjon? Kom gjerne med innspill hvis du har noen :-)

20/08/2026 07:37:32

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, male fargeprøver med  JOTUN Fargeprøve Eksteriør nå og se på fargene i ulike årstider er veldig lurt en mulighet ikke alle har, så tommel opp fra meg. Jeg må være ærlig med deg å si at jeg tror at  0546 VIKA på alle bygninger blir litt tung og trist mot skifer tak ( i mine øyne verdens vakreste tak) Hva med  1284 SVOLVÆR eller  10168 MUTED YELLOW på hovedhus og garasje og  0745 GRØNN UMBRA,  0734 BRUNSVART  eller  0546 VIKA på fjøset. Det er fint å dele opp med to ulike farger synes jeg når det er mange hus på et tun.  

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og tester fargene med JOTUN Fargeprøve Eksteriør. 

Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende overflate med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.


DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu og Dør. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. 

DRYGOLIN Power Clean Vindu og Dør er en selvrensende detaljmaling, med anti-blokk teknologi som blir raskt klebefri, noe som gjør den spesielt egnet til vinduer, dører og andre detaljer som hagemøbler mm. Den er spesielt effektiv mot svertesopp og beholder farge og glans over svært lang tid, og har i tillegg svært langvarig beskyttelse.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling. Terrassen beiser du med TREBITT Terrassebeis eller TREBITT Oljebeis Terrasse.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk