Ny farge i stue og på soverom

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Gang

Lister/dører/vinduer : Jeg har tenkt kanskje klassisk hvit. Er usikker på om det skal males

Hei. Jeg overtar leilighet 31.08. Jeg har kjøpt sofa fra Bohus som heter tampa i fargen aragon liver: https://www.bohus.no/sofa/3-seter/tampa-3-5-seter-sofa-med-sjeselong. Utover dette er kjøkkenet hvit og det samme med tak og lister. Jeg ønsker gjerne å ha alle vegger i stuen samme farge men ha en annen farge på veggen der tven skal stå og på soverommene. Jeg har vært innom tanken om fargen kalk på vegger, marrakesh eller muskatnøtt kanskje i soverommene og på veggen ved tven. Ønsker gjerne råd om dere tenker det kan passe. Dere ser fargen på gulvet og taket på bilder vedlagt. Jeg har også gått for eikstil på møblene, med spisebord litt mer mot eikfarge og sofabord og tv benk i hvitpigmentert eik. Her er sofabord: https://www.bohus.no/bord/sofabord/roslin-sofabord-o80-1. Her er tv benk: https://www.bohus.no/oppbevaring/tv-benk/nola-tv-benk-180x40-2. Og her er spisebordet jeg har tenkt som passer med benkeplaten: https://jysk.no/spisestue/spisebord/spisebord-alsted-o120-natur-eikefarget?utm_source=google&utm_medium=cpc_shopping_nonbrand&utm_campaign=6.%20JNO%20-%20Shopping%20-%20GR%20%28Generic%29%20-%20Catch-All%20-%20CSS&utm_content=All%20products%20-&utm_term=3650203&gclid=CjwKCAjwyabTBhBFEiwAM3mNUFX4I2QuCxUjiR7ohulbqYHKYCDI_GAeXe5Z1fGBENVyW_AuJc-1-RoCyUwQAvD_BwE. Gangen tenker jeg skal være kalk f.eks.

2026-07-29 17:20:38

Fargerådgiver svarer:

Hei, på bildene dine opplever jeg gulvet ditt som nokså gyllent, i møte med dette er jeg redd den rødlige  10341 KALK kan oppleves som noe kjølig. Jeg vil derfor anbefale deg å velge en lun beige med litt mer gult i undertonen, som for eksempel  1140 SAND eller  10290 SOFT TOUCH som basefarge til kjøkken, stue og gang. Begge disse står fint til både  1623 MARRAKESH og  1929 MUSKATNØTT som du vurderer til soverommene og kontrastveggen i stuen. Jeg vil råde deg til å gjøre prøvestrøk av fargene slik at du får vurdert de i møte med hverandre, gulvet og møblene dine. Når du tester farger anbefaler vi at du maler 2 strøk  JOTUN Fargeprøve Interiør på en papplate eller lignende. På den måten kan fargen flyttes rundt i ulike lysforhold, samt ses isolert mot gulv og møbler. Lykke til :))

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk.

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk