Farge på vegger i leilighet

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Gang

Lister/dører/vinduer : Nøytralt hvit

Jeg skal male stuen (i første omgang). Senere vil jeg male soverom og til slutt entre. Tegningene er en skisse av leiligheten. Den er i første etasje i en bygård, og for å få inn mer lys, ønsker jeg å male i lysere farger. Taket i alle tre rom vil jeg male i nøytralt hvitt. Det samme gjelder gerikter og dører og vinduer med gerikter og utforinger. På gulvet i stue og soverom er en vinytapet som ligner på lys eikeparkett. På gulvet i entreen er et laminat som er mørkere og mer gyllent og imiterer en mørkere parkett, nesten litt oransje. På veggene hadde jeg sett for meg en lys grønnfarge i stuen, gjerne litt støvete, eller som grønt gress med rimfrost. Den bør ikke være for gul, heller litt kjølig. Soverommet en grønnfarge som går sammen med den i stuen, men den kan være mørkere. I entreen kan det være samme farge som i stuen, men på grunn av gulvet, kan den kanskje gå mer i blålig retning, samtidig som den passer med de andre fargene. Leiligheten er såpass liten at jeg ønsker en slags helhet. Stuen vender mot vest-sørvest, soverommet mot øst-nordøst, se tegning. Vil du kunne hjelpe meg med å finne passende farger?

2026-08-08 18:16:19

Fargerådgiver svarer:

Hei! :) 

Av de mer kjølige grønntonene vil jeg nevne  7685 SUBTLE GREEN til stuen, med den dypere  7686 MINDFUL GREEN på soverommet og den lysere  7627 REFRESH i entreen. I møte med tapeten vil jeg tro disse vil lene seg kjøligere, så jeg vil også nevne  8478 PALE GREEN,  8252 GREEN HARMONY og  8479 EVERGREEN som er mer gyllne, som jeg tror står godt til panelimitasjonen. Jeg har ikke fått bilder av entreen eller soverommet, ei heller gulvet, så du må selv teste og vurdere fargene i ditt lysforhold i møte med gulv og møbler. Når du tester farger anbefaler vi at du maler 2 strøk  JOTUN Fargeprøve Interiør på en papplate eller lignende. På den måten kan fargen flyttes rundt i ulike lysforhold, samt ses isolert mot gulv og møbler. 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av de anbefalte fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk.

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.  

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk