Peisstue

Kategorier:

- Stue

- Gang

Lister/dører/vinduer : Bomull på vinduer

Hei. Ønsker gjerne tips til farge på kontrastvegg og gangen ved siden av som skal males + at jeg skal male fliser og trapp. Vi har brukt farger fra soulful Spaces. På peisstue har vi brukt olive i tak, på en murvegg og det skal males halve veggen fra tak med olive, resten fra list til gulv skal males med hazelnut beige. Ønsker en kontrastvegg med en sprek farge som kan videreføres inn til baren. Dette skal være en morsom hule for store og små, farge på kontrastvegg bør matche sofaen som min samboer har tatt med som er fra 70-tallet. Vi er åpne for en annen farge enn hazelnut beige også. Har gulvmaling i fargen soft jeg tenkte å bruke i dette rommet. I gangen som fører inn til peisstue tar vi gjerne i mot tips som passer til overgangen med olive, vi er åpne for alt. Her skal det males både vegger og gulv, kan også male tak. Her er det lite lys og vi har nettopp flyttet inn så litt mye møbler på bilde. Tenkte å male bokhylle også som skjuler rom under trapp.

2026-08-23 10:34:33

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for bilder :) I mine øyne er det en lekker kombinasjon med  8284 OLIVE og  12300 HAZELNUT BEIGE. Det vil ikke bli feil med  1276 SOFT på gulv, tommel opp fra meg :) Mulig  1276 SOFT også er aktuell i gangen da det er begrenset med naturlig lys.

Hva om du tester ut  8597 SEAWEED GREEN på kontrastvegg og i baren. Denne varmgrønne vil i mine øyne stå fint til den røde sofaen som kontrast. 

På trappen og bokhyllen kan dere gjerne gjenta en av de nevnte men jeg ser også for meg at  2951 SOPHISTICATED RED vil gi en råtøff brytning :) 


Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager. 

Lykke til :)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei. Vi hr seaweed green på stue, prøvde denne men syns ikke den bryter opp nok, tar gjerne et nytt forslag .

24/08/2026 13:15:25

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen :) Da  8597 SEAWEED GREEN gav for liten kontrast  10963 GOLDEN BRONZE som en aktuell kandidat til de tidligere nevnte :) 



Når du skal teste farger er det lurt male på store ark som kan flyttes rundt i rommet for å se hvordan skygger, lys fra vinduer og lysstyrken påvirker opplevelsen av fargen. Sett prøvene ned mot gulvet og inn mot lister slik at de blir minst mulig påvirket av fargen du allerede har i rommet. Husk alltid 2 strøk på en prøve for riktig dybde i fargen. Lykke til :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun