Enebolig

Kategorier:

- Annet

Lister/dører/vinduer : RAL8011

Hei! Vi skal bygge bolig og syns fargene arkitektene har brukt ser veldig fine ut, utfordringen er bare at de ikke relaterer seg til de fargene som er tilgjengelige i en husbyggers univers. Brunfargene som er tilgjengelig for valg på vinduer, dører og garasjeporter er enten RAL 8011 eller RAL 8019, men vi syns egentlig at den sistnevnte virker såpass mørk at vi trekkes mot RAL 8011 Ville dere da hatt RAL 8011 både på innsiden og utsiden? Eller ville dere byttet til en annen farge på innsiden slik at det ikke blir for utfordrende å velge interiør-farge? Det vi veldig gjerne skulle hatt hjelp til, var å finne en eksteriørfarge som da ville stått fint til RAL 8011 og en teglstein på taket fra skarpnes som heter Melodie kobberrød Nuance Engobert. Vi har sett litt på kledning som er behandlet med woodcare, men der er det ingen blåfarge i det offisielle utvalget, vil det kunne la seg blande? Eller må vi heller sikte oss inn mot en ren malingsfarge? Og kan dere også foreslå noen fine interiørfarger som kunne passet greit til?

2026-09-08 12:40:02

Kommentar

Takstein

08/09/2026 12:42:20

Fargerådgiver svarer:

Hei! :) 

Jeg hjelper deg gjerne med fargeråd, men jeg er litt usikker på hva du er ute etter. Er det dekkende eller transparent behandling du ønsker? Er blått et ønske?  TREBITT WoodCare er et vedlikeholdsprodukt, ikke et produkt du bruker på ny kledning. TREBITT WoodCare kommer kun i et begrenset utvalg farger og ingen av de er blåtoner.

Om du ønsker fargeråd til innvendig trenger jeg link til valgt gulv, NCS-kode eller link til kjøkkeninnredningen om den er malt eller beiset, og en planløsning som viser hvor rommene møtes. Hører fra deg! :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen! Det var nok i utgangspunktet en dekkende farge vi var på jakt etter, men jeg nevnte woodcare fordi vi snakket med en Jotun selger som viste oss en kledning som vi kunne bestille ferdig behandlet med woodcare fra sagbruket. Den var ikke fullt så dekkende og vi likte godt uttrykket, men savnet muligheten til å få den i en blå-tone. Han sa at jeg skulle høre om det var mulig å brekke den i en blåtone, men om det ikke er mulig så holder vi fast på et dekkende produkt. Og da er det altså klednings fargen vi ønsker å få hjelp til å finne frem til, men med fokus på at den skal passe til vinduer/dører(RAL 8011) og til den nevnte teglsteinen. Det skal helst være en blåtone, men den kan ikke oppleves som grå..

09/09/2026 13:14:02

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) Takk for oppklaring. 

I møte med dine vinduer i RAL8011 vil jeg be deg teste  0347 MALMBLÅ eller  0059 FJORDBLÅ. :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og tester fargene med JOTUN Fargeprøve Eksteriør. 

Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende overflate med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.
DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. 
Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk