Farge på hus utvendig

Kategorier:

- Annet

Vi har ikke helt bestemt oss for farge på vinduer. Vi tenker en hvit farge på huset, men at den ikke er altfor hvit. Vi skal bygge et klassisk hus med søyler osv. Inne vil vi mest sannsynlig ha en beige tone av noe slag. Hva tenker dere om farge på lister da?

2026-09-10 21:46:44

Fargerådgiver svarer:

Hei, vi hjelper deg gjerne, men vi trenger bilder, slik at vi får et inntrykk av huset, farge på takstein og omgivelser. Bildene blir ikke synlige for andre enn deg og meg. Hvis bildene er over 5MB (pr bilde) blir de avvist (kryss over bildet), da må du redusere. Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Hører fra deg :)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Tak steinen blir svart. Ikke glasert.

11/09/2026 11:03:57

Fargerådgiver svarer:

Hei, takk for bilder :) 

Jeg er helt enig med deg i at en ren, kjølig hvittone ikke er heldig. Den vil da lett bli blendende for øyet på en solfylt dag samt vippe mer blålig i vinterhalvåret. 

Ofte kommer vinduer standard fra fabrikk i  1453 BOMULL. Med ønske om en hvittone på kledning vil jeg anbefale deg den samme på kledningen da ulike hvittoner ikke spiller på lag med hverandre. Unngå en kombinasjon av  9918 KLASSISK HVIT til  1453 BOMULL da  1453 BOMULL vil vippe mer gul i undertonen. 


Om du velger  1453 BOMULL på kledning står du relativt fritt med farge på detaljer. Kan du velge fritt fra leverandøren i alle NCS eller RAL fargekoder? 

Hva med den grønne  7053 LÆRDAL eller de beige  1939 SANDBEIGE  og  1141 NATURAL BEIGE som vil gi en myk kontrast på lister / vinduer til hvit kledning :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. 

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og tester fargene med JOTUN Fargeprøve Eksteriør. 

Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende overflate med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.


DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu og Dør. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. 

DRYGOLIN Power Clean Vindu og Dør er en selvrensende detaljmaling, med anti-blokk teknologi som blir raskt klebefri, noe som gjør den spesielt egnet til vinduer, dører og andre detaljer som hagemøbler mm. Den er spesielt effektiv mot svertesopp og beholder farge og glans over svært lang tid, og har i tillegg svært langvarig beskyttelse.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling. Terrassen beiser du med TREBITT Terrassebeis eller TREBITT Oljebeis Terrasse.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Ok. takk for gode svar. Vi var å kikket litt i helgen og lurer på om vi går for eggehvit på vinduer og kledning ute. Tenker du det kan være en god løsning? Så da kjører vi det samme med lister inne. Tenker kokos eller hvit te på veggene innendørs. Hva tenker du om det?

14/09/2026 11:05:15

Fargerådgiver svarer:

Hei :)  1001 EGGHVIT er en god løsning både på kledning og vinduer, tommel opp fra meg :) Om leverandøren på vinduer kun leverer i  1453 BOMULL ville jeg valgt denne på kledning også fremfor to nestenlike . 


Isolert sett står  1931 KOKOS og  1876 HVIT TE fint sammen da de er ton i ton men ha i bakhodet at den store fargeflaten det er på gulv vil påvirke veggfargen. Om gulvet ditt har en rødlig undertone slik som f.eks eik ofte kan ha vil  1931 KOKOS og  1876 HVIT TE ofte vippe over i en grønn undertone. Det er ikke feil om du ønsker dette utfallet. 

Mitt beste råd er å velge gulv og kjøkkenfronter først da dette skal tåle "tidens øye". Når valget er tatt på dette er det lettere for meg å gi en god faglig vurdering. 

Send meg da gjerne link på valgte gulv og fronter samt bilde av planløsning.  Bilder er også supert når dere har kommet lenger i prosessen. Hører fra deg :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Ok. Dette er vanskelig. Vi må bestille vinduer osv nå. Vi ønsker ikke at dette skal oppleves gult. Ville du brukt noen ekstra kr på å få alt i eggehvit. Lister, vinduer, trapp osv. Eller tenker du at vi ikke vil se noen forskjell? Fargene inne kan vi komme tilbake til, men vi er litt usikker på hva vi skal gjøre med vindu/fasade. Det blir samme farge på vindu og fasade, men hvilken ?

22/09/2026 20:45:20

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Ute vil du knapt ense forskjell mellom  1001 EGGHVIT eller  1453 BOMULL men en liten differanse er det. Sett disse i møte med hverandre ute i dagslys slik at du lettere ser. På større flater ute vil du oppleve fargen som renere så det kan være at  1453 BOMULL på vinduer og  1453 BOMULL på kledning vil være den beste løsningen ;) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Ok. Så hvis jeg forstår deg riktig så tenker du at bomull ser litt renere ut hvis vi kjører det på vinduer og fasade? Gøran

24/09/2026 12:44:57

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen :) Det er helt korrekt! ;) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Da har vi bestemt oss for bomull på fasade, vinduer, lister, trapp. Så kommer kjøkkenet i fargen sand. Hvilke farge tenker du vi kan ha på veggene da? 

29/09/2026 12:48:24

Fargerådgiver svarer:

Hei, så hyggelig å lese at dere har landet på farge utendørs. 

Ulike kjøkkenleverandører kan ha samme fargenavnet men det er ulike farger. Er det vår  1140 SAND du skal ha på kjøkkenfrontene i NCS S2005-Y30R? 

Om du også har link på valgt gulv er dette supert! Hører fra deg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun