Kjøkken/spisestue/stue/gang

Kategorier:

- Stue

- Kjøkken

- Gang

Lister/dører/vinduer : Bomull, men skal males.

Hei! Vi skal renovere hele 1. etasje (tak, listverk, dører og vegger). Huset er fra 1989 og har brede og profilerte lister i tak og gulv, vi tenker å beholde disse. Det er gjennomgående store vindusflater i alle rom med sol fra øst, vest og syd. Det er åpen løsning mellom spisestue og stue, og en liten gang mellom disse to og kjøkkenet. Møbler er i lys og mørk eik/valnøtt, beige og natur (det er ikke våre møbler på vedlagte bilder). I dag er veggene malt med soothing beige og tak/listverk/dører med bomull. Jeg ønsker en lysere og mer nøytral fargepalett enn dette, og gjerne gjennomgående i alle rom. Vi skal legge nytt gulv, og velger farge på dette etter å ha malt. Kjøkkenfrontene skal males. Peisen skal rives. Jeg vurderer Frostrøyk på veggene og gulvlistene, og Klassisk hvit i taket, på taklistene og dører. Hva tenker du om det? Har du andre forslag? Hvilken farge ville du anbefalt til kjøkkenfrontene hvis jeg går for Frostrøyk og Klassisk hvit? Kjøkkenbenken er i grå granitt, ganske kald. Armatur og ovn er i stål. Hører fra deg!

2026-09-16 10:50:30

Kommentar

Jeg er forsåvidt åpen for andre varme hvitfarger/lys beige, så jeg er ikke låst til Frostrøyk på noe måte. Men ønsker som sagt en "lysere" varm palett enn det jeg opplever det er i dag.

16/09/2026 11:30:39

Fargerådgiver svarer:

Hei! :) 

Jeg hjelper deg gjerne, men jeg trenger link til gulvet som skal legges slik at jeg får tatt dette med i vurderingen. Gulv er en stor flate å fargesette i et rom, og bør hensyntas på best mulig måte. Det er lettere å tilpasse veggfarge til gulv enn motsatt. Supert om du får lagt ved bilder du har tatt selv da bilder fra salgsannonser ofte er overeksponerte og ikke gir riktig inntrykk av lysforhold og lignende. Fint om du også får lagt ved bilder av de største møblene dere skal innrede med. Hører fra deg! :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for så rask tilbakemelding! Vi lander på Pergo Natural Meadow Oak i klikkvinyl. Legger ved bilder av rommene i dag, men møblene vi har/skal fortsette å ha.

16/09/2026 15:22:13

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) Takk for flotte bilder. 

Jeg tror  1376 FROSTRØYK står flott til det nye gulvet, men for litt mer varme i hvittonen vil jeg be deg teste  1624 LETTHET. På kjøkkenfrontene kan du teste  10290 SOFT TOUCH eller  1303 OBSERVE. Legger ved fremgangsmåte for maling av kjøkkeninnredning: https://www.jotun.com/no-no/decorative/help-and-advice/how-to-guides/indoor/how-to-paint-kitchen 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

NYHET! En ny generasjon interiørmaling fra Jotun LADY

Jotun LADY lanserer en ny generasjon interiørmaling utviklet for fremtidens krav til både estetikk og slitestyrke. Med tre nye produkter setter LADY en ny standard for matte overflater, vakre farger og holdbare resultater. Malingene kombinerer et eksklusivt uttrykk med forbedret robusthet og enkel påføring, slik at veggene holder seg vakre lenger.

NYHET! LADY Iconic

LADY Iconic løfter interiørmaling til nye høyder med det beste fra to verdener: eksklusiv helmatt finish og enestående robusthet. Den elegante, helmatte overflaten gir rommet et sofistikert uttrykk og er vakker i alle tørre rom. Samtidig er den robust nok til å tåle hverdagslivet, også i utsatte soner som kjøkken, gang og trappeløp.

LADY Iconic er eksklusivt tilgjengelig hos utvalgte forhandlere i Norge, LADY Premium Partner. Finn din nærmeste LADY Premium Partner her: https://www.jotun.com/no-no/decorative/dealer-search.

LADY Pure Color er vår vakreste veggmaling – supermatt og slitesterk. Den supermatte finishen fremhever fargene på en unik måte og gir roligere, mer dempede vegger med et sofistikert uttrykk. Supermatt, eksklusiv finish – helt uten refleksjon, og med god slitestyrke.

NYHET! LADY New Era

Den mest slitesterke matte veggmalingen i sin kategori. LADY New Era gir en varig vakker matt finish, tåler hverdagens bruk og har en flekkavvisende, svært vaskbar overflate som holder seg matt over tid. Inneholder resirkulert materiale og har dokumentert lavere karbonfotavtrykk.

NYHET! LADY Embrace

LADY Embrace er kvalitetsmalingen som gjør det enkelt å lykkes med et vakkert resultat. Den er enkel å påføre og gir en jevn, vakker matt finish, samtidig som du får fordelene som kjennetegner alle LADY veggmalinger: Svanemerket kvalitet, fargegaranti og dekkgaranti. I tillegg har LADY Embrace lave emisjoner og oppfyller kriteriene til Eurofins Indoor Air Comfort Gold.

LADY Supreme Finish er anbefalt til detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.

LADY Perfection, en helmatt takmaling med stort fargeutvalg som er anbefalt til slette tak og taklister.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller og prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Colour Manager.

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Tusen takk! Hva tenker du vil være riktig farge på listverk, tak og dører ved vegg malt i 1) frostrøyk eller 2) letthet?

17/09/2026 09:30:14

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen! :) 

Jeg personlig synes tak i samme tone som vegger er lekker, det gir deg sømløse overganger og en større romfølelse, men det er smak og behag. :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun